Od zabawy słowem do literatury biograficznej – spotkania z Agnieszką Frączek

kbp.krosno.pl 2 miesięcy temu

Jak wygląda droga książki od autora do czytelnika?; dlaczego pisarz to osoba, która może zmyślać?; jak życie wpływa na literaturę? - to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedziała Agnieszka Frączek na spotkaniach z młodymi czytelnikami w Oddziale dla Dzieci KBP oraz w Szkole Podstawowej nr 3 w Krośnie, w dniu 24 października br.

Spotkanie z Agnieszką Frączek, znaną autorką książek dla dzieci, okazało się pełnym euforii i inspiracji wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci zarówno najmłodszych, jak i dorosłych uczestników. Od pierwszych chwil pisarka zdobyła serca publiczności swoją otwartością i łatwością nawiązywania kontaktu z dziećmi.

Spotkanie rozpoczęła od rozmowy z dziećmi nt. kolejnych etapów powstawania książki. Opowiedziała również skąd bierze inspiracje do pisania książek oraz dlaczego tak bardzo lubi bawić się słowami. "Bardzo lubię pisać o języku polskim i on jest moim ważnym źródłem inspiracji..." - mówiła. Ale często do pisania inspirują ją codzienne wydarzenia, jak historia z znalezieniem kotów o której opowiedziała dzieciom (pisarka zdradziła, iż jest właścicielką 14 kotów)!

W trakcie spotkań A. Frączek przeczytała fragmenty kilku swoich książek, m.in. "Za płotem z ostów" czy "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą". Każdy fragment był pretekstem do rozmowy o języku, zabawnych związkach frazeologicznych czy nietypowych znaczeniach słów. Pisarka przybliżyła dzieciom również swoje książki biograficzne, popularyzujące biografie Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Ludwika Zamenhofa. "Chciałam opowiedzieć o chłopcu, który był waszym rówieśnikiem..." - mówiła do dzieci pokazując swoją książkę o Tuwimie.

Pisarka nie tylko skupiła się na swojej twórczości, ale także chętnie odpowiadała na pytania dzieci. Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia oraz autografów.

W spotkaniach w Oddziale dla Dzieci uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej Niebieska 21. 

Spotkania z Agnieszką Frączek było doskonałym przykładem na to, jak literaturę dla dzieci można połączyć z zabawą i nauką. Autorka, pełna pasji i zaangażowania, udowodniła, iż język polski, choćby w swoich najtrudniejszych aspektach, może być fascynujący i zabawny.

 Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografką, autorką blisko dziewięćdziesięciu książek dla dzieci, prywatnie wielką miłośniczką kotów. Zadebiutowała tytułem "Co ja plotę". W swoich książkach promuje wiedzę o języku polskim i rozprawia się z błędami językowymi. Pisze m.in. o homonimach ("Kanapka i innych wierszy kapka") i homofonach ("Jedna literka, a zmiana wielka"), o frazeologizmach ("Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom") i przysłowiach ("Gdy przy słowie jest przysłowie"). Stworzyła także serię książek logopedycznych ("Dranie w tranie", "Muł mądrala i innych wierszy co niemiara", "Kelner Kornel i inne wiersze niesforne"). Jest również autorką literackich biografii: "Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto", "A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem", "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą". Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia IBBY Duży Dong - Dziecięcy Bestseller Roku, Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz za całokształt twórczości. W 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Spotkania odbyły się w ramach projektu pn. "Krośnianie! Wielkie Czytanie - Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży" przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu "Promocja Czytelnictwa".

w Oddziale dla Dzieci

w Szkole Podstawowej nr 3

Idź do oryginalnego materiału