Od dzisiaj Azjatycki Festiwal Pięć Smaków w kinach i online

filmweb.pl 2 dni temu
Zdjęcie: plakat


8 dni w kinie i 19 dni online – tyle potrwa w tym roku Azjatycki Festiwal Filmowy. Do 1 grudnia czeka na Was ponad 40 najlepszych i najbardziej ekscytujących filmów azjatyckich, ale nie tylko. Poznajcie program wydarzeń towarzyszących.

Spotkania z artystami



Jak co roku, Festiwal Pięć Smaków to okazja do spotkania się z wyjątkowymi artystami, którzy swoim autorskim spojrzeniem i filmowym stylem reprezentują różnorodność kontynentu azjatyckiego. Na 18. edycji spotkamy się z osobami z Japonii, Chin, Malezji, Tajwanu, a także Hongkongu!

Z dala od czerwonych dywanów i wielkich ceremonii – spotkania po filmach na Pięciu Smakach to zawsze szansa na zbliżenie się i do twórców, i do ich filmowych historii. Większość z nich to autorzy filmów konkursowej sekcji Nowe Kino Azji – nowe talenty, żarliwie i odważnie portretujące azjatycką współczesność. Rokrocznie pięciosmakowa publiczność zaskakuje przyjeżdżających do Warszawy gości – swoimi pytaniami, ciekawością, wiedzą.

Z kolei dla widowni online’owej zostały przygotowane specjalne rozmowy w formie zdalnej! Razem ze startem festiwalu będzie można je oglądać na naszej platformie VOD. Z kuratorami Pięciu Smaków spotkali się między innymi: Shin’ya Tsukamoto ("Tokyo Fist"), Hsiao Ya-chuan ("Szczwany lis"), Kelvin Tong ("Rok bez znaczenia"), Nick Cheuk ("Pamiętnik z dzieciństwa"), Shishir Jha ("Ziemio, bądź bezpieczna"), czy Wei Liang Chiang ("Kundel"), a zapis rozmów jest idealną okazją do poszerzenia kontekstów wokół filmów.


Akademia Azjatycka



Na publiczność czeka również cykl spotkań poświęcony promowaniu wiedzy wokół kina Azji poprzez wydarzenia specjalne – debaty, dyskusje, przekrojowe rozmowy pogłębiające konteksty.

14 listopada, Muranów, godz. 22:15 / DKF Pełna Sala – Żałobna Parada Róż

"Żałobna Parada Róż" to kultowy kontrkulturowy manifest, wypełniony znaczeniami i symbolami. Do ich rozszyfrowania zapraszamy po seansie na Dyskusyjny Klub Filmowy prowadzony przez Pełną Salę.

Rozmowę o filmie poprowadzi Michał Konarski, redaktor Pełnej Sali, a gościem będzie Łukasz Mańkowski, współorganizator festiwalu i kurator sekcji tokijskiej.

16 listopada, godz. 14:00, Kinoteka / Debata z Tajfunami – jakie jest literackie Tokio?

Tokio wiele ma twarzy. To miasto gigant – różnorodne i wypełnione historiami, które czekają na odkrycie. Zapraszamy do ich poznania – poprzez debatę, w której odpowiemy na pytanie: jakie jest literackie Tokio? Punktem wyjścia dyskusji będzie film "Love & Pop" w reżyserii Hideakiego Anno, czyli adaptacja prozy Ryū Murakamiego. To oryginalne spojrzenie na literacki materiał – pełen autorskich rozwiązań będących próbą oddania unikalnego stylu prozy Murakamiego.

W debacie weźmie udział Karolina Bednarz, japonistka, reportażystka oraz założycielka wydawnictwa i księgarni Tajfuny, autorka książki "Kwiaty w pudełku".

19 listopada, godz. 19:15, Muranów / Kulinarna mapa Tokio – spotkanie z Marcinem Wojtasikiem

Tokio to liczne historie, ale też gigantyczna przestrzeń, którą wypełniają poukrywane restauracje, bary typu izakaya, czy prowadzone od zawsze knajpy w podmiejskich dzielnicach shitamachi. To też kulinarna stolica Japonii – to tu rodzą się nowe trendy i style, które zalewają później resztę świata. W trakcie stacjonarnej odsłony festiwalu odbędzie się dyskusja wokół kulinarnej mapy Tokio, dla której punktem wyjścia będzie film "Dryfując przez Tokio" – jesienne kino drogi po urokliwych punktach tokijskiej metropolii z dala od zgiełku jej centrum.

Gościem rozmowy będzie Marcin Wojtasik – antropolog i socjolog zajmujący się kuchniami azjatyckimi, współzałożyciel restauracji Yatta Ramen, a także współautor książki "Podróż przez krainę ramen", która wprowadza w fascynujący świat ramenu i kuchni japońskiej w szerokim kontekście społecznym i kulturowym.

Po seansie i dyskusji zapraszamy na poczęstunek nawiązujący do tematu filmu, który przygotuje Marcin Wojtasik wraz z Yatta Ramen.

Co jeszcze? Maraton z "Alienoidem" oraz muzyczne klubowe wieczory w Amondo przy ul. Żurawiej. Pełna lista wydarzeń: www.piecsmakow.pl/aktualnosc.do?id=712.

Daty i miejsca festiwalu



18. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

13-20 listopada / Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka
(klub festiwalowy: AMONDO)

13 listopada – 1 grudnia, online

Sprzedaż karnetów biletów i dostępów vod na stronie www.piecsmakow.pl.


Informacja sponsorowana
Idź do oryginalnego materiału