Octopus Film Festival po raz siódmy w Gdańsku!

filmweb.pl 1 miesiąc temu
Ponad 130 wydarzeń festiwalowych, filmy z różnych zakątków świata i seanse w unikalnych przestrzeniach miasta – Octopus Film Festival po raz siódmy w Gdańsku! Największe święto kina gatunkowego w Polsce po raz kolejny na Pomorzu, w tym roku jeszcze większe i bardziej zaskakujące niż zazwyczaj.

Tegoroczny program festiwalowy jest bogaty w różnorodne sekcje, zarówno te klasyczne, na które widzowie Octopusa co roku chętnie wracają, jak i zaskakujące nowości. Od 6 do 11 sierpnia czekają nas m. in. Konkurs Główny z nagrodą publiczności, międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych Octopus Shorts, retrospektywy twórców oraz filmy z lektorem na żywo. Znajdą się również cykle filmowe, w tym autorski cykl Michała Oleszczyka "SpoilerMaster przedstawia: Poe/Corman", cykl filmów samochodowych, "Horror DIY" z niezależnymi filmami z lat 90., cykl seansów o północy, "VHS Hell" z niekonwencjonalnym kinem klasy B oraz cykl dokumentalny o historii kina. Dla najmłodszych widzów przewidziano pokazy z cyklu Ośmiorniczki, a dla miłośników filmowej wiedzy – warsztaty filmowe.

Pełny program można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu:
https://octopusfilmfestival.com/program/

Retrospektywa – Bava vs. Bava

Jednym z głównych gości siódmej edycji Octopus Film Festival i laureatem Atramentowej Macki za całokształt twórczości będzie Lamberto Bava, jeden z najważniejszych włoskich reżyserów lat osiemdziesiątych, twórca "Demonów", "Ostrza w ciemności", "Zginiesz o północy" i "Fantaghiro". Lamberto Bava pochodzi z włoskiej rodziny o wyjątkowych tradycjach kinowych. Jego dziadek, Eugenio Bava, pracował przed wojną jako operator filmowy, a ojciec, Mario Bava, już za życia stał się legendą kina gatunkowego. W ramach wyjątkowego przeglądu podczas tegorocznej edycji Octopusa będzie można zobaczyć siedem filmów ojca i syna – trzy w reżyserii Maria Bavy, trzy w reżyserii Lamberta Bavy i jeden wspólny. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z Lambertem Bavą.

Pokaz Specjalny: Bękarty Wojny w przestrzeni Muzeum II Wojny Światowej

Dzięki współpracy Octopus Film Festival z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jeden z najbardziej efektownych fragmentów wystawy stałej – hala imitująca uliczkę przedwojennego miasta – zamieni się na jeden wieczór w wyjątkową salę kinową. Odbędzie się w niej pokaz filmu "Bękarty wojny", czyli drugowojennej fantazji spod ręki Quentina Tarantina, wypełnioną wspaniałymi dialogami i gwiazdorską obsadą.

Mondo Bizarro – kino gatunkowe państw bałtyckich

Gdy myślimy o historii filmu gatunkowego, na myśl przychodzi nam przede wszystkim kinematografia amerykańska, a w dalszej kolejności włoska, francuska, hiszpańska, ewentualnie japońska. Rzadko patrzymy w kierunku państw bałtyckich, a oferowały one fascynujące spojrzenie zarówno na lokalną kulturę, jak i na sposoby przetwarzania gatunkowych wzorców. Przez współpracę z litewskim festiwalem Mondo Bizarro podczas Octopus Film Festival zaprezentujemy dwa niezwykłe tytuły: kryminał science fiction "Hotel pod poległym alpinistą" na podstawie tekstu braci Strugackich i oniryczny łotewski horror "Pająk". Seansom towarzyszył będzie wykład, którego autorem jest Karolis Žukas, programer Mondo Bizarro i Vilnius International Film Festival.

Cykl dla najmłodszych - Ośmiorniczki

Octopus to nie tylko selekcja najlepszego kina gatunkowego – w tym roku ponownie w ramach festiwalu przygotowana została sekcja "Ośmiorniczki" skierowana do najmłodszych widzów. W programie m. in. zestaw filmów krótkometrażowych, a w nim między innymi urocza animacja "Łobuziak" opowiadająca o grupie leśnych przyjaciół czy podwodna historia miłosna "Momo i Lulu" (nagrodzona na tegorocznym Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film), dla starszych dzieci (i ich rodziców) klasyczny "E. T." Stevena Spielberga a dla nastolatków "Zagadka ognia" – skrzyżowanie "Goonies" i "Stranger Things" z bardzo wyrazistymi aktorami młodego pokolenia.

Octopus Shorts – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

To już druga edycja konkursu filmów krótkometrażowych, który z entuzjazmem został przyjęty w 2023 roku. w tej chwili zgłoszono ponad 300 filmów z ponad 35 krajów, w tym m.in. z Austrii, Słowacji, Polski, Danii, Portugalii, Włoch, Albanii, Rumunii, Izraela, Iranu, Meksyku, Kolumbii, USA, Kanady, Japonii, Hong Kongu, Indonezji i nie tylko. W prezentowanych filmach nie zabraknie kreatywności, twórczej odwagi, szaleństwa i wyjątkowego połączenia gatunkowych inspiracji z autorskim pomysłem.

Idź do oryginalnego materiału