Nowe wydanie jednego z nielicznych dokumentów opisujących getto w Krakowie

strefamusicart.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: kjhgfdxz


Halina Nelken
„Pamiętnik z getta w Krakowie”

Wydawnictwo W.A.B.
Premiera 29 stycznia 2025 r.

Przejmujące, znakomicie napisane
i bezcenne świadectwo z miejsca zawieszonego między życiem
a śmiercią.

Halina Nelken w momencie utworzenia w Krakowie żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej miała siedemnaście lat. W pamiętniku zapisała historię getta i jego mieszkańców oraz swoje przeżycia z czasów wojny. Jej książka to jeden z nielicznych tekstów opisujących Zagładę krakowskich Żydów, bezcenne świadectwo epoki. Absolutnie szczerą i momentami naiwną narrację młodej dziewczyny uzupełniają zwięzłe uwagi dopisane przez autorkę w latach osiemdziesiątych w Cambridge w Stanach Zjednoczonych.

Pamiętnik Haliny Nelken wzbogaca literaturę pamiętnikarską z okresu okupacji o rzadkiej jakości dokument, pozwalający czytelnikowi lepiej zrozumieć psychiczną sytuację człowieka postawionego w ekstremalnej sytuacji, zawieszonego między życiem a śmiercią. A jednocześnie jest świadectwem napisanym świetnym językiem, przejmującym, przejrzystym i wzruszającym.

To pozycja absolutnie obowiązkowa dla wszystkich interesujących się losami Żydów w Polsce, odpamiętywaniem historii Żydówek oraz II wojną światową.

„Pamiętnik z getta w Krakowie” w księgarniach od 29 stycznia 2025 r.

HALINA NELKEN – pisarka, badaczka historii sztuki, wykładowczyni akademicka.
Urodziła się w 1923 roku. Pochodziła ze zasymilowanej rodziny krakowskich Żydów. W czasie okupacji niemieckiej Krakowa trafiła do getta. Była więźniarką obozów KL Płaszów, KL Auschwitz oraz KL Ravensbrück. Zeznawała przed Wojewódzką Żydowską Komisją Historyczną w Krakowie, stając się ważnym świadkiem Zagłady. Po wojnie ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w galerii malarstwa Muzeum Narodowego w Krakowie jako kustoszka,
a następnie pełniła funkcję dyrektorki Muzeum w Gliwicach. W 1958 roku wyjechała z Polski do Wiednia, gdzie pracowała jako asystentka w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. W 1960 roku osiadła w Stanach Zjednoczonych. Pracowała w Fogg Art Museum przy Uniwersytecie Harvarda. W latach 1966–1980 wykładała historię sztuki i historię Polski na Tufts University w Medford.
Jej wieloletnie badania poświęcone motywom żydowskim w sztuce polskiej zaowocowały wystawą o tej tematyce, która odbyła się w 1986 roku na Brandeis University. Trzy lata później wystawa została pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie. W 1987 roku nakładem Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie wydała wspomnienia z okresu okupacji.
Zmarła w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych.

Idź do oryginalnego materiału