„Wizja św. Jacka Odrowąża” obraz namalowany około 1500 roku będzie eksponowany na Wawelu, jako jeden z najcenniejszych polskich zabytków. Płótno przeszło w ostatnim czasie renowację, a znajduje się w niewielkim kościele w Odrowążu, w gminie Stąporków.
W przeszłości obraz reprezentował Odrowąż na wystawie „Polska Jagiellonów” w Krakowie oraz na zamku Schallaburg w Austrii, gdzie jego reprodukcja znalazła się w zbiorach katalogu. Niebawem powędruje na podobną wystawę na Wawel, informuje ksiądz Zbigniew Bieńkowski, proboszcz parafii w Odrowążu. – Organizatorzy wystawy zwrócili się już do nas jako parafii, ale i do kurii z prośbą o udostępnienie obrazu na wystawę, którą zaplanowano na Zamku Królewskim na Wawelu. Ekspozycja zostanie zorganizowana w ciągu najbliższych dwóch lat – tłumaczy duchowny.
Dzieło przedstawia Świętego Jacka z aureolą wskazującą na jego świętość mimo, iż powstało sto lat przed kanonizacją. Proboszcz zwraca uwagę, iż obraz w przeszłości miał duże znaczenie dla mieszkańców i pątników.
– Ten obraz uważany był za cudowny. Możemy na nim zobaczyć Matkę Boską, która objawia się Jackowi, a na jej wstędze znajduje się napis łaciński: „Ciesz się synu Jacku, bo Twoje modlitwy miłe są mojemu Synowi i wszystko o co będziesz prosił za moją przyczyną otrzymasz”. Właśnie dlatego ludzie tutaj w przeszłości pielgrzymowali, były wota dziękczynne. Teraz ta tradycja wygasła – ubolewa.
Obraz przedstawiający modlącego się Świętego Jacka Odrowąża namalował krakowski Mistrz Zwiastowania z Jodłownika dla kościoła Świętej Trójcy w Krakowie.
Z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Jana Michalskiego – wykładowcy Akademii Krakowskiej, przy wsparciu Jana Samuela i Jadwigi Świderskich przed 1666 r. ks. Michalski sprowadził ze świątyni Dominikanów w Krakowie obraz „Wizja św. Jacka” do Odrowąża. W 1669 r. dodano drugiego patrona kościoła – św. Jacka Odrowąża.
Święty Jacek jest jedynym polskim świętym przedstawionym przez Berniniego w kolumnadzie (trzeci od centrum po lewej stronie) wokół placu św. Piotra w Watykanie. Kolejna rzeźba św. Jacka stoi przed bazyliką w Lourdes.
Wędrówka św. Jacka do Odrowąża, w gminie Stąporków zachowała się też w podaniach ludowych. Według nich nazwy miejscowości rozsianych wokół dawnego miasta Odrowąża wskazują na trud i zmęczenie świętego, który zapłakał w Płaczkowie, zastał go mrok w Mroczkowie i narzekał na ból stóp w Piętach.
Święty Jacek był spokrewniony z biskupem krakowskim Iwo Odrowążem, który według dostępnych źródeł historycznych urodził się na ziemi koneckiej. Iwo był fundatorem kościoła w Końskich, ale też ufundował Kościół Mariacki na rynku w Krakowie, o czym pisał Jan Długosz.