Niedługo rusza nowe świadczenie. Do wzięcia 500 złotych co miesiąc

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Ceny po raz kolejny poszybowały w górę. Na szczęście od października rusza nowy program rządowy "aktywnie w domu", który ma na celu podreperowanie budżetu polskich rodzin comiesięczną kwotą w wysokości 500 złotych. Jakie warunki należy spełnić, aby zakwalifikować się do świadczenia? Sprawdź już teraz, a być może sytuacja finansowa twojej rodziny ulegnie poprawie.

Od 1 lipca wzrosły ceny mediów, jednak rząd znalazł rozwiązanie w postaci programu "aktywnie w domu" na poprawę sytuacji finansowej polskich rodzin. Czy jednak będzie można wykorzystać 500 złotych akurat na opłaty? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym świadczeniu.

Założenia nowego programu "aktywnie w domu"

Program "aktywnie w domu" stanowi realizację polityki rządu opierającej się na ustawie o wspieraniu rodziców aktywnych zawodowo i wychowujących dzieci. Comiesięczne 500 złotych ma zatem na celu ułatwienie pogodzenia pracy z obowiązkami wynikającymi z rodzicielstwa.

Świadczenie wejdzie w życie już od 1 października 2024 roku. Będzie przysługiwać jednemu z rodziców lub opiekunów na dziecko od 12 do 36 miesiąca życia.

Niektórzy zastanawiają się, co z małżeństwami w separacji albo po rozwodzie. Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji zostanie przydzielona połowa kwoty dla wszystkich z rodziców.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Aktywny rodzic - komu przysługuje świadczenie?

Te osoby nie otrzymają 500 złotych z "aktywnie w domu"

500 złotych z programu "aktywnie w domu" nie otrzymają osoby, których dziecko przebywa w rodzinie zastępczej. Ze świadczenia nie skorzystają również rodzice nieposiadający pełni praw rodzicielskich.

Ponadto nowego programu rządowego nie można łączyć z każdym świadczeniem. Rodzice nie dostaną pieniędzy, jeżeli dziecko jest objęte programem "aktywni rodzice w pracy" bądź "aktywnie w żłobku".

Czy można opłacić rachunki z programu "aktywnie w domu"?

W związku z rosnącymi cenami mediów, wiele osób nurtuje pytanie: czy można opłacić rachunki z programu "aktywnie w domu"? Okazuje się, iż można przeznaczyć 500 złotych na opłaty.

Świadczenie może zostać zabrane rodzicom, jeżeli organy zauważą, iż ulega ono marnotrawieniu. Opłaty za rachunki nie kwalifikują się jednak do tego.

Zobacz też:

​Lody w Międzyzdrojach droższe niż we Włoszech. Paragony grozy znów zalewają internet

​W tym markecie seniorzy zrobią zakupy taniej. 10 proc. taniej dwa dni w tygodniu

Oto najtańszy dyskont spożywczy w Polsce. To wcale nie Biedronka czy Lidl

Idź do oryginalnego materiału