Muzyka Chopina rozbrzmiewała w ogrodzie włoskim w Kielcach

radiokielce.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: muzyka


Muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Eryka Parchańskiego można było posłuchać podczas kolejnego koncertu w ramach „Chopinowskich inspiracji”. Wydarzenie odbyło się w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Zgromadziło kilkuset melomanów.

22-letni pianista, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach pochodzi z Bielska–Białej, ale przyznaje, iż Kielce są bliskie jego sercu.

– Można powiedzieć, iż to domowy koncert, ponieważ najważniejsze lata dojrzewania spędziłem w Kielcach. Tutaj poznałem siebie jako osobę, ale też poznałem muzykę. Bardzo ważne lata mojego rozwoju. W Kielcach oczywiście gra mi się cudownie, także przed swoją rodziną, bo duża jej część pochodzi właśnie z Kielc. To zawsze dla mnie ogromny sentyment, móc tu występować – dodał muzyk.

W wykonaniu młodego pianisty można było posłuchać m.in. czterech ballad Fryderyka Chopina.

Artur Jaroń, gospodarz wieczoru przyznał, iż koncert „Chopinowskie inspiracje” wpisał się już w kalendarz kieleckich wydarzeń muzycznych.

– Jestem ogromnie szczęśliwy, iż udaje nam się po raz piąty zrealizować „Chopinowskie inspiracje”, czyli promować artystów zarówno już bardzo uznanych, jak i młodych artystów, takich jak chociażby Eryk Parchański. To, iż publiczność tłumnie przychodzi, często już godzinę przed koncertem, jest dowodem na to, iż warto takie wydarzenia organizować – dodał Artur Jaroń.

Koncert „Chopinowskie inspiracje” doczekał się stałych bywalców.

– Bardzo lubię przychodzić na te koncerty. Podoba mi się jak grają ci artyści. W tamtym roku nie opuściłam żadnego z tych koncertów. Zauroczyłam się tą muzyką – powiedziała pani Mieczysława.

– Lubię słuchać muzyki klasycznej, spędzać w ten sposób czas. To jest dla mnie radość. Polubiłam muzykę Chopina i zadowolona jestem, bo w sobotnie wieczory nie muszę siedzieć sama w domu – powiedziała z kolei pani Krystyna.

Organizatorami „Chopinowskich inspiracji” są: Radio Kielce, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Fundacja Wspierania Kultury „Amadeusz”. Kolejny koncert odbędzie się za tydzień. Wstęp jest bezpłatny.


Eryk Parchański ur. 18.05.2002r. w Bielsku-Białej.

Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. dr hab. Wojciecha Świtały. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Następnie naukę kontynuował w klasie fortepianu Artura Jaronia w ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach, którą ukończył z wyróżnieniem.

Eryk dotychczas był laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jest zdobywcą: pierwszych nagród w: Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach; drugich w: Augustowie, Koninie-Żychlinie i Płocku; trzecich w: Kownie i Augustowie. Ma na swoim koncie również Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu; Złotego Parnasa podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. We wrześniu 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Do ostatnich osiągnięć należy pierwsza nagroda na 52. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Eryk jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za swoje osiągnięcia artystyczne oraz Laureatem Programu Stypendialnego ,, Młoda Polska”.

Koncertował z Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia, Lwowską Orkiestrą Filharmonii Narodowej we Lwowie, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie oraz Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Trzykrotnie brał udział w recitalach w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Koncertach Chopinowskich Pod Pomnikiem w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jest laureatem Estrady Młodych 55 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Na koncie ma także wiele koncertów w różnych krajach takich jak: Dania, Austria, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Francja, Japonia.

Eryk brał i bierze udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie szkolił się pod okiem znakomitych profesorów, m.in. Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Lidia Grychtołówna, Carlo Palese, Eugen Indjic, Mikhail Voskresensky, Yamamoto Takashi.


Idź do oryginalnego materiału