Musical „Łaszczyńscy w służbie ludzkości” ponownie zostanie pokazany na scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
Premiera spektaklu odbyła się w październiku 2023 roku. Fabuła musicalu zbudowana jest wokół postaci braci Łaszczyńskich, właścicieli kopalni w Miedziance. Łaszczyńscy wynaleźli, po czym opatentowali proces elektrolizy, który w tamtym czasie wykorzystywano do pozyskiwania miedzi. Dziś w ten sposób uzyskujemy tak zwany „zielony wodór”, czyli paliwo przyszłości, istotny element odbywającej się w tej chwili transformacji energetycznej. Dokonania wybitnych wynalazców wykorzystywane są po dziś dzień w chemii, elektrotechnice i energetyce.
Celem spektaklu jest przedstawienie historii braci wynalazców, a także edukowanie młodego pokolenia w zakresie tematyki związanej z nauką, jako pomostem łączącym przeszłość z teraźniejszością.
Musical stworzyła Agata Klimczak-Kołakowska. Jak mówi, spektakl opowiada historię nie tylko braci Łaszczyńskich, ale także naukowców i przedstawicieli inteligencji, którzy żyli na przełomie XX-lecia międzywojennego.
– Historia rozpoczyna się w 1900 roku, kiedy Stanisław Łaszczyński przybył do Miedzianki, a kończy w 1962 roku, kiedy Maria Łaszczyńska zamyka Miedziankę i wyjeżdża – opowiada Agata Klimczak-Kołakowska.
Monika Węgiel gra Marię Łaszczyńską, która opisała historię swoich uzdolnionych braci.
– To dzięki jej pamiętnikom wiemy, co ci bracia zdziałali. Naszą trudnością był jak zwykle brak czasu. Mieliśmy kilka spotkań online, a także w Warszawie. W związku z tym udało nam się ogarnąć sferę muzyczno-aktorską – przyznaje z uśmiechem.
Rafał Supiński w musicalu wciela się w postać Bolesława Łaszczyńskiego.
– To niezwykła rola, ponieważ Bolesław wraz z bratem Stanisławem opatentowali elektrolizę miedzi. To jest właśnie historia o tym wydarzeniu i o ich sile – opowiada aktor.
Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca informuje, iż na scenie zaprezentuje się około 20 tancerzy. Oprócz aktorów i tancerzy na scenie będzie można zobaczyć także chór oraz orkiestra Teatru Piosenki.
Wydarzenie jest w pełni autorskim projektem, produkowanym przez Fundację Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria „Kaganek“ oraz Fundację im. Romana Kołakowskiego.
Spektakl będzie można zobaczyć 24 marca o godz. 18 i 25 marca, o godz. 10.