Wydawnictwo Insignis prezentuje poruszającą opowieść Renaty Baume o miłości, która przetrwała Zagładę.
Miłość, która narodziła się w jednym z najciemniejszych miejsc w historii ludzkości, historia odwagi, poświęcenia i tęsknoty za utraconym światem – wszystko to czytelnicy odnajdą w premierowej książce Renaty Baume „Będziesz moim słońcem”. Biograficzna opowieść o Józefie i Rebece Bauach, parze uwiecznionej przez Stevena Spielberga w „Liście Schindlera”, ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Insignis.
Renata Baume, absolwentka religioznawstwa i historii, z wielką wrażliwością odtwarza losy bohaterów, osadzając ich osobistą historię w szerokim kontekście dramatu krakowskich Żydów w XX wieku. Oparta na pamiętnikach, wierszach i listach książka to nie tylko opowieść o miłości, ale także przejmująca panorama życia i zagłady społeczności, której niemal całkowite unicestwienie pozostawiło po sobie pustkę i niezabliźnione rany.
Spotkanie w cieniu Zagłady
Józef Bau przyszedł na świat w liberalnej rodzinie żydowskiej w Krakowie, gdzie jego rodzice prowadzili sklep ze słodyczami. Rebeka Tennenbaum pochodziła z zamożnej rodziny z Budyłowa w województwie tarnopolskim. Marzyła o studiach medycznych, ale wobec ograniczeń dla Żydów w polskich uczelniach, jej plany musiały zostać porzucone. Życie obojga dramatycznie zmieniła wojna – trafili do getta w Podgórzu, a po jego likwidacji zostali zesłani do obozu w Płaszowie.
To tam, wśród wszechobecnego cierpienia i śmierci, poznali się „w dniu, w którym nie było słońca”. Ich ślub, zorganizowany przez matkę Józefa, stał się symbolem nadziei – związek zawarty na dnie piekła został później upamiętniony w „Liście Schindlera”. Rebeka, zatrudniona jako manicurzystka u komendanta Amona Götha, w chwili największego zagrożenia oddała swoje miejsce na liście ratunkowej Schindlera mężowi, przeczuwając, iż sama przeżyje.
Przetrwali Płaszów, Gross-Rosen, Auschwitz, Brünnlitz i Lichtewerden, by po wojnie próbować wrócić do normalnego życia w zrujnowanym Krakowie.
Nowe życie w nowym świecie
Po krótkim okresie w Polsce Bauowie decydują się na emigrację do Izraela, kraju pełnego młodzieńczego entuzjazmu, ale także konfliktów i trudności. W Tel Awiwie Józef zakłada pionierskie studio filmowe Babelross, a jego graficzne umiejętności zostają wykorzystane podczas tajnych operacji izraelskiego wywiadu, w tym w działaniach związanych z Eli Cohenem w Syrii i słynnym uprowadzeniem Adolfa Eichmanna z Argentyny.
Jednocześnie prowadzi studio graficzne, tworząc prace, które przejmująco oddają dramat Zagłady. Wiersze, jakie pisał dla Rebeki jeszcze w obozie, i grafiki, które powstawały z traumatycznych wspomnień, złożą się później na tom „Czas zbezczeszczenia”.
Rebeka zakłada zakład kosmetyczny, którego klientkami są przede wszystkim Ocalałe z Holocaustu. Wychowują dwie córki, pielęgnując pamięć o tych, których stracili. Jednak mimo upływu lat tęsknota za Krakowem, przyjaciółmi, językiem polskim i dawnym życiem nie gaśnie.
Pamięć i nadzieja
„Będziesz moim słońcem” to coś więcej niż klasyczna biografia – to wielowymiarowa opowieść o miłości, poświęceniu i ocaleniu, spleciona z dramatem całego pokolenia. Renata Baume nie tylko przybliża sylwetki Józefa i Rebeki, ale też kreśli szerszy obraz losów krakowskich Żydów, wpisując osobiste doświadczenia bohaterów w panoramę historii XX wieku.
Na kartach książki czytelnik spotka nie tylko Amona Götha i Oskara Schindlera, ale także wybitne postacie polskiej kultury: Józefa Hena, Adama Włodka, Wisławę Szymborską czy prof. Witolda Chomicza.
To wzruszająca, napisana z wielkim szacunkiem i pasją opowieść o tych, którzy nie tylko przeżyli, ale także nie pozwolili, by świat zapomniał o ich istnieniu.
Książka „Będziesz moim słońcem” jest już dostępna w sprzedaży.