Migracja zawartości skrzynek pocztowych może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo trudnym procesem. Natomiast są to tylko pozory, gdyż przeniesienie zawartości poczty między serwerami może odbyć się choćby przy użyciu zwykłego programu pocztowego z którego na co dzień korzystasz. W poniższym artykule przybliżę Ci najważniejsze kwestie o których warto pamiętać podczas migrowania poczty dzięki programu pocztowego – dotyczy to również bardziej zaawansowanych sposobów.
Planuj z głową
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac warto rozplanować sobie co dokładnie miałoby ulec przeniesieniu, jak i również na jaki serwer docelowy chcesz je wykonać. Warto znać jego adres FQDN czyli pełną nazwę, jak i również dane logowania do skrzynki w infrastrukturze przejmującej. W ramach naszych usług konieczne jest również upewnienie się iż skrzynki w danej domenie są włączone – w tym przypadku skontaktuj się z nami, a włączymy je w Twoim imieniu.
Wybierz odpowiedni sposób lub poproś o pomoc
Istnieje kilka sposobów na przeniesienie zawartości które nie wymagają dobrej znajomości systemów informatycznych jak i wiedzy w tym zakresie. Najprostszym, a zarazem najmniej stresogennym sposobem jest wydelegowanie przeniesienia na nasze barki. Dedykowany dział Migracji w szybki i wydajny sposób obsłuży zlecenie oraz upewni się, iż wszystko zadziała prawidłowo. Zachęcam w tym miejscu do zapoznania się z opisem procesu całej procedury.
Jeśli jednak zależy Ci na tym aby migrację wykonać samodzielnie, możesz do tego użyć dowolnego programu pocztowego który pobierze na lokalne urządzenie zwartość skrzynki. W ramach tego samego klienta należy następnie skonfigurować skrzynkę która została utworzona w zenbox, oraz przeciągnąć całą zawartość między skrzynkami oraz odczekać na ukończenie synchronizacji.
Pamiętaj proszę, iż jeżeli nie wydelegowano rekordów MX do zenbox, skrzynka nie będzie aktywna – zatem skontaktuj się z nami w celu jej tymczasowego włączenia na 24 godziny.
Polecamy: Dokładny opis procesu przeniesienia wiadomości dzięki programu pocztowego opisany jest w naszej bazie wiedzy na przykładzie Mozilla Thunderbird pod tym adresem.
Sprawdź ustawienia
Przed jak i w trakcie migracji warto zwrócić uwagę na to czy ustawienia skrzynek są poprawne. Jest to istotne w kontekście wybrania odpowiedniego protokołu obsługującego odbieranie poczty, gdyż zachodzą istotne różnice między POP3, a IMAP>
IMAP jest protokołem preferowanym, ze względu na fakt iż za jego pomocą wiadomości nie są stricte pobierane na urządzenie lokalne, a synchronizowane między serwerem, a klientem. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa oraz stabilności usługi. W razie problemów będzie istniała możliwość ewentualnego przywrócenia.
POP3 natomiast powoduje całkowite pobranie wiadomości lokalnie, oraz usunięcie ich z serwera – co może przeszkodzić w poprawnym synchronizowaniu między nowym, a starym serwerem pocztowym.
Testuj stopniowo i okaż cierpliwość
Przeniesienie dużej ilości wiadomości może wiązać się z koniecznością wydłużonego czasu oczekiwania na zakończenie procesu synchronizacji czy kopiowania poprzez program pocztowy. Aby upewnić się, iż całość docelowego procesu zostanie zainicjowana poprawnie oraz przebiegnie bez problemów zalecamy wykonanie prostego testu.
Polega on w głównej mierze na wykonaniu kopiowania miedzy skrzynkami niewielkiej ilości treści, przykładowo kilku maili wraz załącznikami, oraz zalogowanie się na skrzynkę poprzez webmail. Wówczas w bardzo szybki sposób zweryfikujesz czy kopiowanie zakończono prawidłowo.
Jeśli jednak oddelegujesz te prace do naszego działu Migracji, dobrym sposobem na zaradzenie ewentualnym problemom lub niepełnej synchronizacji, jest pozostawienie aktywnej usługi źródłowej w stanie aktywnym jeszcze przez jakiś czas.
Gdy zauważysz jakieś nieprawidłowości i je nam zgłosisz, będziemy mogli bardzo gwałtownie ponowić synchronizację między serwerami i skrzynkami.
Dodatkowe ustawienia skrzynek
Pamiętaj, iż migracja poczty nie wiąże się z przeniesieniem jakichkolwiek ustawień wykonanych po stronie dotychczasowego dostawcy. Polega ona jedynie na przeniesieniu zawartości, zatem usługi dodatkowe jak kalendarz, książka adresowa, oraz wszystkie utworzone przekierowania oraz catch-all nie zostaną przeniesione między serwerami.
Zatem po przeniesieniu oraz skierowaniu do nas rekordów MX będzie należało ponownie dodać przykładowo przekierowania. Prace związane z dodatkową konfiguracją usługi możemy wykonać w Twoim imieniu, prosimy jednak o wcześniejszą informację w toku procesowanego zgłoszenia migracyjnego.
Podsumowanie
Jak wiec widzisz, kwestie migracji poczty mogą zdawać się trudne i skomplikowane jedynie na pierwszy rzut oka. Obecna era technologii informatycznych daje zwykłemu użytkownikowi ogrom możliwości oraz prostotę użytkowania. Natomiast w sytuacji awaryjnej jesteśmy zawsze do Twojej dyspozycji.
Jeśli nurtują Cię jakieś dodatkowe pytania, zapraszamy do dyskusji pod adresem [email protected] jak i również do utworzenia zgłoszenia poprzez Panel Klienta.