Jutro otwarta zostanie filia Biblioteki Kraków na os. Teatralnym. Największym wyzwaniem jest jednak przeniesienie głównej siedziby. – realizowane są prace nad masterplanem dla Wesołej, gdzie powstanie Mediateka, główna siedziba Biblioteki Kraków – informuje KRKNews Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków.
Biblioteka Kraków ma ok. 60 placówek w całym mieście. W minionym roku odnowiono filię nr 30 w Tyńcu oraz oddano do użytku nowa filia – Filia „Gotyk” przy ul. ks. Meiera, a już jutro zostanie otwarta, po remoncie, Filia „Teatralna” na os. Teatralnym. Z kolei na luty zaplanowane jest otwarcie nowej filii – „Komos” przy ul. Borkowskiej.
– W planach jest także nowa filia w Płaszowie i kolejne remonty, w tym filii przy ul. Walerego Sławka. Do tego realizowane są prace nad masterplanem dla Wesołej, gdzie powstanie Mediateka – główna siedziba Biblioteki Kraków, która będzie przestrzenią realizującą w pełni ideę nowoczesnego „trzeciego miejsca”, gdzie można atrakcyjnie spędzić wolny czas, mając ze sobą kubek kawy – zaznacza Piotr Wasilewski, kierownik działu promocji Biblioteki Kraków.
Otwarcie biblioteki w Nowej Hucie
Dziś czytelnicy z żyją jednak piątkowym otwarciem filii w Nowej Hucie. Ta placówka biblioteczna pojawiła się w 1953 roku i mieściła się na parterze jednego z pierwszych bloków mieszkalnych w Nowej Hucie na obecnym os. Teatralnym.
W lokalu o pow. 53 m2 były dwa pomieszczenia: w jednym pokoju stały zamykane na kłódki szafy z książkami, w drugim – mniejszym – ulokowano dwa stoliki dla czytelników. W 1954 roku Miejska Biblioteka w Krakowie przekazała tej placówce w użytkowanie kilkaset książek, rok później to samo uczyniła Biblioteka Wojewódzka.
W latach 2008 -2017 w filii na os. Teatralnym działała pracownia digitalizacji Nowohuckiej Biblioteki Cyfrowej, stanowiąca w tej chwili zasób Biblioteki Cyfrowej Biblioteki Kraków. W styczniu 2017 filia został włączona w struktury Biblioteki Kraków, w wyniku połączenia wszystkich filii dzielnicowych w jedną instytucję. Ostatnio przechodziła remont, a jutro zostanie oficjalnie otwarta.
Michał Lop