Dostarczają dawki gwałtownych emocji i bawią. Ten gatunek jest na pewno dobrze Ci znany. Tak, mowa o telewizyjnym show! Czyli o programach, które łączą rywalizacje i rozrywkę.
W takim razie czym jest gatunek reality-show?
Reality show to gatunek, w któym możemy obejrzeć „zwykłych” ludzi dołączających do danego programu w sztucznej otoczce. Zadaniem tego show, jest by wszystko wyglądało naturalnie. Programy zwykle są mocno przesycone emocjami, czasami angażują widownie, ale raczej ma ona zadanie być 'podglądaczem” przedstawionego w serialu życia człowieka.
Możemy produkcję podzielić na trzy różne kategorie:
- Scripted and semi-scripted Reality – cechuje się tym, iż programy mają napisany scenariusz i utrzymują bardziej charakter „realit show” lub tylko w połowie, czyli zatrzymują też elementy spontaniczności i cechują go prawdziwsze emocje.
- reality competition show / reality game show – najczęściej, w tych seriach uczestnicy programu rywalizują ze sobą i dążą do zwycięstwa. Często występują eliminacje uczestników (gdy nie przejdą do następnego etapu). Przykładami tego typu show mogą być jakieś turnieje lub rozgrywki. Często rozgrywają się w specjalnie przygotowanych dla uczestników lokalizacjach np. na jakiejś wyspie, w hotelu lub domu.
- Docu-Style Reality, czyli dokumentalizowane reality show – opiera się na podglądaniu faktycznego życia uczestników i ma charakter dokumentalny, np. big brother lub idol

Wciągają, tworzą napięcie i budują emocje – czyli co ciągnie ludzi do Reality Show?
Istnieje wiele powodów, dla których reality show są tak popularne i lubiane. Najważniejszym z nich, jest zdecydowanie: rozrywka. Ludzie po ciężkim dniu w szkole/ uczelni lub pracy potrzebują się przysłowiowo mówiąc „odmóżdżyć”. Obejrzenie takiego programu może być dobrym pomysłem na relaks. Program nasycony jest emocjami. Czasem pojawią się skandale, które ludzie tak uwielbiają. Napędzają one internet, tematy do rozmów, sensacje i kontrowersje, a z tym… – trendy. Można się pośmiać, z zabawnych sytuacji, zaplanowanych lub nie, czy choćby z głupoty uczestnika. Może czujemy się wtedy lepiej i wpływa to na naszą wartość? A może się z kimś właśnie utożsamiamy i tworzymy niewidzialną nić więzi?

W takim razie, jakie programy wzbudzają tę sensację w Polsce?
- „Love Never Lies. Polska” – w programie bierze udział 6 par, które są poddawane urządzeniu potrafiącemu wyczytać kłamstwo z oczu. Każde wypowiedziane kłamstwo jest poddawane karze, a prawda nagrodzie. Na tej podstawie ocenia się, kto zostanie zwycięzcom programu. Ile kłamstw ujrzy prawdę dzienną?
- „Hotel Paradise” – kiedy grupa uczestników zostaje wysłana do ekskluzywnego hotelu bez telefonów na tropikalnej wyspie, ich zadaniem jest odnaleźć swoją drugą połówkę. Osoby, które temu nie podołają, zostają wyrzucone z programu. Nie brakuje emocji, romantycznych scen i rywalizacji.
- „Love Island. Wyspa miłości” – grupa singli przybywa na tropikalną wyspę. Rozpoczyna się rywalizacja o osoby, które im się podobają. Uczestnicy biorą udział w wielu wyzwaniach, gdzie dobierają się w pary i razem walczą o wygraną. Celem jest wygrać miłość i nagrody.
- „Top Model” – Uczestnicy, wybierani na podstawie castingu, biorą udział w wielu wyzwaniach przygotowujących ich do ich wymarzonej kariery – modela/modelki. Sesje fotograficzne ekstremalne i nie oraz wybiegi – to z nimi będą musieli się zmierzyć.
- „The Traitors. Zdrajcy” – Uczestnicy programu są podzieleni na „lojalnych” i na „zdrajców”. Gra, w której biorą udział jest podobna do zasad mafii. Mają do wykonania różne wyzwania, na podstawie których później decydują kto jest zdrajcą, a kto nie. Akcja toczy się w zamku, więc klimat programu ma tajemniczy i napięty charakter. Uczestnicy będą musieli się zmierzyć z trudnymi decyzjami, zdradami zawartych przyjacielskich relacji i masą manipulacji.
Duża liczba emocji to najbardziej pożądana cecha programów typu reality show i klucz do sukcesu. Skłaniają nas do relaksu, zabawiają nas. Są świetną formą rozrywki. W końcu nie bez powodu to te programy osiągają największą oglądalność telewizyjną.