LUXTORPEDA
Zespół LUXTORPEDA powstał w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta „Licy” Friedricha znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. W składzie znaleźli się także: gitarzysta Robert „Drężmak” Drężek i basista Krzysztof „Kmieta” Kmiecik (związani wcześniej z zespołami Armia i 2Tm2,3) oraz perkusista Tomasz „Krzyżyk” Krzyżaniak grający w Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania debiutanckiej płyty do zespołu dołączył wokalista Przemysław „Hans” Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Od początku swojej działalności zespół prężnie koncertuje i tworzy. Luxtorpeda nagrała dotychczas 7 albumów studyjnych, na których znalazły się między innymi takie utwory jak: „ Autystyczny”, „Hymn”, „Wilki dwa” czy „Mambałaga”. Zespół zagrał ponad 700 koncertów w kraju i za granicą u boku takich wykonawców jak Metallica, Slayer, Machine Head, POD, Motorhead czy Limp Bizkit (otrzymał między innymi “Złotego Bączka”- nagrodę publiczności największego z polskich festiwali rockowych – Przystanku Woodstock). Grupa ma na swoim koncie kilka nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk, a za debiutancki album otrzymała statuetkę w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa.
FLAPJACK
Flapjack powstał w 1993 roku z inicjatywy Roberta “Litzy” Friedricha i Macieja “Ślimaka” Starosty (obaj z zespołu Acid Drinkers). Pozycję drugiego gitarzysty objął Maciej Jahnz, z którym Litza grał wcześniej w zespole Slavoy. Basistą został Jacek “Hrap-Luck” Chraplak, późniejszy realizator dźwięku, do składu dołączył również Marcin “Wimek” Wimońć, wokalista i saksofonista zespoły Squot. Przez pewien okres gitarzystą Flapjacka był także nieodżałowany Aleksander “Olass” Mendyk. Rolę wokalisty, po kilku zmianach personalnych, ostatecznie objął Grzegorz “Guzik” Guziński z trójmiejskich formacji Red Rooster i Ndingue.
Dotychczasowe albumy: Ruthless Kick; Fairplay czy Juice Planet Earth stały się jednym z symboli szeroko pojętej polskiej muzyki rockowej lat 90. Przyczynkiem do spotkania po latach była niespodziewana śmierć wokalisty zespołu – Grzegorza Guzińskiego. Koncerty pod hasłem Tribute to Guzik wskrzesiły rockowego ducha dawnych lat, a zespół postanowił przy okazji prób zarejestrować kilka utworów, które ostatecznie przerodziły się w nowy album „Sugar Free”. Krążek ten został wyróżniony przez Akademie Fonograficzną nominacją do Metalowego Albumu Roku. Płyta będąca eklektycznym połączeniem muzyki metalowej, rap i hard- core jest na naszej scenie muzycznej czymś ożywczym a koncerty przenoszą w czasy, gdy w klubach stage diving był czymś naturalnym.
Gdzie: KLUB STUDIO, ul. Budryka 4, 30-072 Kraków
Kiedy: 7.12.2024
Bilety: kolekcjonerskie, Eventim, eBilet, TicketClub