Wakacje to czas odpoczynku, ale z pewnością nie od kultury. A w Lublinie okazji do obcowania z kulturą i sztuką jest co niemiara. Przedstawiamy 5 najciekawszych wystaw, które można oglądać w sierpniu w stolicy województwa.
Fotograficzne “Piękno ukryte”
“Piękno ukryte” to wystawa fotograficzna autorstwa Moniki Gądor, inspirowana kobiecymi portretami znanych malarzy i malarek. Modelki wcieliły się w postaci z dzieł Łempickiej, Van Gogha czy Klimta.
– Chciałam pokazać, iż wiek to tylko liczba i ukazać piękno kobiet w dojrzałym wieku – mówi kuratorka Galerii Przestrzenie, autorka wystawy Monika Gądor.
Ekspozycję można oglądać do końca sierpnia w Galerii Przestrzenie przy ulicy Żelazowej Woli 18.
Bug Baja
Centrum Spotkania Kultur zaprasza na wystawę Stanisława Baja. To jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis. Artysta jest zakorzeniony w tradycji i historii Lubelszczyzny. Znany jest przede wszystkim ze swojej pasji do malowania rzeki Bug, stąd nazwa wystawy „Rzeka Bug River”.
Wystawę Stanisława Baja można oglądać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie do 27 października.
Wilkoń w Wirydarzu
Galeria Wirydarz obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. Z tej okazji została zaprezentowana wystawa Józefa Wilkonia „Konie w pędzie? Coś przybędzie”. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. W galerii znalazło się aż 36 prac artysty, w tym 2 rzeźby.
Wystawę można oglądać do 8 września w Galerii Wirydarz przy ul. Grodzkiej 19 w Lublinie.
Piękno Lublina
#LublinTravel 2024 to tytuł pokonkursowej wystawy fotografii. To już 7 edycja konkursu, w którym udział biorą uczestnicy z całej Polski, a także z zagranicy. Fotografie przedstawiają atrakcyjność turystyczną Lublina – jednego z najpiękniejszych i najciekawszych polskich miast, wyróżnionego tytułem Polskiej Marki Turystycznej.
Na wystawie zaprezentowano 15 najlepszych zdjęć spośród 124 zgłoszonych do konkursu. Wystawę można oglądać do końca wakacji w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Krakowskie Przedmieście 6.
Obrazy mówią w Muzeum Narodowym
Na koniec przenosimy się do Muzeum Narodowego w Lublinie. “Mówi obraz” to tytuł wystawy sensorycznej stworzonej przez dzieci i młodzież. Wystawa prezentuje interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki. Odwiedzający mogą poznać faktury, kształty i techniki malarskie. Na ekspozycji pojawiają się również obrazy, które zostały wykonane przez młodych kuratorów.
Wystawę można oglądać do 31 grudnia w Muzeum Narodowym w Lublinie, przy ul. Zamkowej 9.
BoS / ort. ToMa
Fot. Sandra Bochyńska/ Anna Kovalova / Iwona Burdzanowska / Muzeum Narodowe w Lublinie