Letni Jurajski Festiwal Muzyczny 2025 – Koncert Inauguracyjny

czestochowskie24.pl 13 godzin temu
W niedzielę, 29 czerwca o godzinie 17:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbył się Koncert Inauguracyjny, rozpoczynający tegoroczny Letni Jurajski Festiwal Muzyczny. Podczas inicjatywy, która powstała we współpracy Filharmonii Częstochowskiej z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, wystąpili m.in. Adam Klocek, Grzegorz Piętowski, Tomasz Kulisiewicz oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej. Rys historyczny przedstawił Juliusz Sętowski.

– Promujemy naszych muzyków – powiedziała Małgorzata Majer-Sętowska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie:

– Cały czas podczas tego festiwalu prezentują się muzycy Filharmonii Częstochowskiej. To jest bardzo ważne, bo promujemy naszych muzyków, naszych rodzimych. Zawsze inauguruję koncert Filharmonia Częstochowska prawie w pełnym składzie, prawie, bo tu nie zmieści się pełny skład, więc wiadomo, iż nie mamy pełnej orkiestry. Dzisiaj oczywiście będzie dyrygował dyrektor Filharmonii, maestro Adam Klocek, ale usłyszymy też Tomka Kulisiewicza, razem z orkiestrą. Myślę, iż warto przyjść na każdy koncert, bo każdy jest inny. W zależności od tego, gdzie gramy, ta muzyka jest bardziej poważna albo mniej poważna. Bywają też jakieś przeboje choćby rozrywkowe, tak na przykład gramy w Podlesicach. Tam grane są takie szlagiery wysokiej muzyki popowej. O, tak by to należało określić chyba najlepiej. Natomiast w pozostałych miejscach jest to muzyka poważna. Raczej staramy się grać muzykę taką nie za bardzo trudną, ale mimo wszystko poważną. Na pewno nie Pendereckiego, bo chcemy dotrzeć do szerokiej rzeszy ludzi, a wiadomo, iż nie każdy jest filharmoniczny, nie każdy jest wyedukowany muzycznie na tyle, żeby lubił taką muzykę, bo tu już nie chodzi o to, iż ktoś nie jest muzyczny czy jest mniej muzyczny, tylko o to, iż o ile nie jest obsłuchany z muzyką poważną, to ta muzyka Pendereckiego jest czasami mocno trudna.

Dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Adam Klocek, który był też dyrygentem podczas wydarzenia, podzielił się informacją o tym, jaki repertuar został przygotowany na to szczególne wydarzenie:

– Myślę, iż każdy kościół, czy Świątynia nie tylko muszą być rozumiane w znaczeniu religijnym. Myślę, iż muzyka to też forma, która znakomicie pasuje do wnętrz sakralnych, aczkolwiek gramy muzykę świecką. Festiwal Muzycy ma charakter, który predestynuje nas do tego, żeby nie grać jakichś długich, ciężkich utworów. Jest lato, jest gorąco, więc staramy się przybliżać publiczności, która ma darmowy wstęp na ten koncerty, muzykę piękną, wartościową, ale jednocześnie taką, która w tym anturażu letnim podczas wakacji po prostu będzie dobrym akompaniamentem. Muzyka w Wolfganga Amadeusza Mozarta i Józefa Haydna, czyli dwóch wielkich klasyków wiedeńskich. Można powiedzieć mistrz Haydn i uczeń Mozart, chociaż swoim geniuszem w sumie Mozart myślę, iż Haydna przerasta, mimo iż to również olbrzymi talent i też swego rodzaju geniusz, z resztą całe pokolenie starsze od Mozarta. Symfonia G-moll, z symfonii paryskiej, jedna z najbardziej charakterystycznych nosząca przydomek „Kura”, ponieważ drugi temat tej symfonii nawiązuje właśnie do zachowania tego domowego ptaka. Później jedno z największych arcydzieł Mozarta, z dziedziny dzieł koncertujących, czyli Sinfonia Concertante na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną. Myślę, iż jedno z najpiękniejszych dzieł Mozarta z bardzo przyjmującą drugą częścią, która jest jedną z najbardziej takich tragicznych, poruszających, powolnych twórczości tego kompozytora. Warto powiedzieć, iż to wcale nie jest utwór z jego końcowego okresu twórczości, bo to dopiero rok 1779, a wtedy wielki geniusz Mozarta, rozkwita już w pełni. Absolutnie jest to jedno z najważniejszych dzieł Wolfganga, Amadeusza Mozarta w kategorii dzieł na instrumenty solowe i orkiestrę, obok koncertów skrzypcowych i najlepszych koncertów fortepianowych. Także staramy się przybliżyć klasykę w czasie tego pierwszego koncertu, ale taką, która swoimi rozmiarami i też swoim nastrojem pasuje do charakteru rozpoczynających się wakacji.

Małgorzata Majer-Sętkowska wytłumaczyła również, dlaczego to Kościół Ewangelicko-Augsburski został wybrany na miejsce koncertu otwierającego tegoroczny Festiwal oraz jaka idea stała za doborem muzyki:

– Kościół Ewangelicko-Augsburski wpisuje się pięknie w koncerty. Organizujemy tutaj już nie pierwszy festiwal, w związku z powyższym, już troszeczkę żeśmy się przyzwyczaili. Atmosfera tu jest świetna, akustyka tu jest świetna i ułożenie kościoła w centrum miasta, gdzie każdy może dojechać. Są parkingi, więc nie ma problemu z zatrzymaniem się i z przyjściem na koncert. Bardzo dobrze nam się współpracuje z księdzem Adamem i już niedługo też będziemy otwierać drugi festiwal, Sola Musica, również z nim organizowany, jako Regionalny Ośrodek Kultury. A o ile chodzi o Jurajski Letni Festiwal Muzyczny to organizujemy to z Filharmonią już po raz czwarty. Pomysł był dyrektora Adama Klocka. Jemu się marzyło, żeby w pięknych miejscach Jury zagrać muzykę poważną. Wiadomo jak to wygląda, potrzeba dwóch takich instytucji kultury, żeby finanse się zgadzały, bo to determinuje wszystkie imprezy, po prostu muszą być finanse. Robimy to więc razem. Robi to również, dlatego też, iż Regionalny Ośrodek Kultury działa w subregionie północnym województwa i dla nas to też było bardzo dobre, iż możemy wyjechać do naszych gmin i mniejszych miast z tak dobrą muzyką.

Wydarzenie rozpoczęło się wykładem Juliusza Sętowskiego, wprowadzającym rys historyczny, po czym Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, pod przewodnictwem Adama Klocka rozpoczęła część muzyczną.

Idź do oryginalnego materiału