Lalki z teatru na wystawie w Pałacu w Wiśniowej

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 28.01.2023. Wiśniowa, w gminie Staszów. Wystawa lalek ze zbiorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce


Prawie 70 lalek ze zbiorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach można oglądać od soboty (28 stycznia) na wystawie w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej, w gminie Staszów. Ekspozycja nosi tytuł „Jej wysokość Lalka”. Wystawa robi wrażenie indywidualnością każdej z lalek, strojami i sposobem wykonania, dzięki czemu każda z nich wywołuje pewne emocje.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka uczestnicząca w otwarciu wystawy powiedziała, iż każda z lalek wzbudza zainteresowanie, a cała ekspozycja w Pałacu Kołłątajów robi niezapomniane wrażenie. Dodała, iż dzięki wystawie przybliżany jest nie tylko zbiór lalek Teatru „Kubuś”, ale także jego historia, którą na pewno warto propagować.

28.01.2023. Wiśniowa, w gminie Staszów. Wystawa lalek ze zbiorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Na zdjęciu (od lewej): Anna Krupka – wiceminister sportu i turystyki, Leszek Kopeć – burmistrz Staszowa, Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala, Dominik Rożek – Staszowski Ośrodek Kultury. / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Kuratorka wystawy Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala powiedziała, iż bardzo cieszy ją wystawa w pałacu związanym z Kołłątajami, ponieważ jest to niezwykłe miejsce i z tego powodu dokonano także specjalnego doboru lalek. Jest m.in. Śpiąca Królewna oraz Królewna Perska, są również czarownice, ale tylko te z pozytywnym nastawieniem. Magdalena Kusztal dodała, iż na wystawie prezentowane są arcydzieła sztuki lalkarskiej, jednej z najstarszych sztuk na świecie, która zaczęła się na Dalekim Wschodzie, a potem przyszła do Europy. Na ekspozycji są m.in. lalki z lat 60-tych ub. wieku. Wystawa dedykowana jest Jolancie Kusztal, jednej z aktorek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

Ekspozycja ma charakter objazdowy, wcześniej prezentowana była w Dworku Laszczyków w Kielcach oraz w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

Idź do oryginalnego materiału