Jako pierwsza w Teatrze Animacji odbędzie się premiera sztuki „Bromba i…” w reżyserii Joanny Gerigk i na podstawie opowiadań dla dzieci autorstwa Macieja Wojtyszki.
– Myślę, iż Bromba jest znana przede wszystkim pokoleniu naszemu i naszych rodziców, dlatego chcemy ją troszkę odświeżyć i przypomnieć najmłodszym widzom. – opowiadała w najnowszym odcinku „Hej Poznań” Malina Prześluga, kierowniczka literacka Teatru Animacji: – Ja bym określiła nasz spektakl jako detektywistyczno-filozoficzny, ponieważ Bromba jest postacią stworzoną po to, żeby zadawać pytania, dociekać i ćwiczyć naszą wyobraźnię. Mamy czarny charakter, który musi zostać zdemaskowany, i w zasadzie wokół tego kręci się cała akcja.
Jak zapowiada Malina Prześluga, w przedstawieniu pojawią się wszyscy bohaterowie znani z sagi o Brombie Macieja Wojtyszki. Wcielą się w nich włóczkowe lalki projektu Mateusza Mirowskiego, jednak na scenie staną również aktorzy, którzy będą wchodzić z nimi w dialog: Igor Fijałkowski, Marcel Górnicki, Mariola Ryl-Krystianowska, Marcin Ryl-Krystianowski oraz Karolina Martin. Spektakl skierowany jest dla wszystkich od szóstego roku życia.
– Górnych limitów nie ma i myślę, iż może choćby najstarsze pokolenie będzie chciało się spotkać z bohaterką swojego dzieciństwa – mówi Malina Prześluga.
Kolejną premierą, zaplanowaną na 19 października, jest „Don Kichot 2.0” nawiązujący do powieści Miguela de Cervantesa. Sztukę wyreżyserował Konrad Dworakowski. Widzowie, docelowo młodzież i dorośli, mogą się spodziewać na scenie ogromnej ilości piasku, który będzie imitował pustynię oraz muzyki na żywo – nawiązujących do treści historii, tradycyjnych hiszpańskich pieśni.
Teatr Animacji ma w zanadrzu również coś dla tych, którzy kochają Boże Narodzenie i jak najszybciej chcą poczuć atmosferę świąt. Są to dwa przedstawienia – „Przypadek Mikołaja Ś.” oraz „Bombka z gwiazdką”.
– Oba spektakle są kierowane do bardzo szerokiej grupy widzów, zarówno starszych, jak i młodszych, czyli trochę tak jak święta, które zbierają wszystkim razem – zapowiadała Malina Prześluga w programie „Hej Poznań”.
Już w nowym roku, w lutym, premierę będzie miała sztuka „Wielki zły lis”. Książkę Benjamina Rennera na deski poznańskiego teatru lalkarskiego przeniesie Tomasz Maśląkowski. Jest to historia lisa, który początkowo zamierza zapolować na kurczęta, jednak w wyniku zbiegu różnych zdarzeń staje się ich opiekunem. Przedstawienie mogą oglądać dzieci od trzech lat.
Gospodyni programu „Hej Poznań”, Joanna Sobocińska-Korczak, zapytała swoją gościnię o powracający po latach Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży „Konteksty”:
– Już w tej chwili odbywa się intensywna selekcja tytułów. Dyrektorka festiwalu, Barbara Małecka, jeździ po Europie i świecie, oglądając różne propozycje, które być może u nas zagoszczą. Festiwal będzie miał miejsce wiosną. To będą cztery intensywne dni, podczas których chcemy pokazać jedne z najlepszych spektakli teatru plastyki i formy. Oprócz nich będą też panele dyskusyjne i przeróżne warsztaty.