Którzy "Władcy przestworzy" wciąż dziś żyją? Ilu członków Krwawej Setnej dożyło premiery serialu?

serialowa.pl 10 miesięcy temu

„Władcy przestworzy” to serial wojenny Apple TV+ oparty na prawdziwych wydarzeniach. Którzy lotnicy tzw. Krwawej Setnej doczekali jego premiery?

„Władcy przestworzy” to serial wojenny będący następcą hitów HBO – „Kompanii braci” i „Pacyfiku„. Scenariusz Johna Orloffa oparty jest na książce „Władcy przestworzy. Amerykańscy lotnicy w walce z nazistowskimi Niemcami” Donalda L. Millera”, w której przedstawione zostały prawdziwych żołnierzy walczących w II wojnie światowej.

Władcy przestworzy – którzy lotnicy wciąż dziś żyją?

Jak informuje Screen Rant, przy życiu zostało dziś czterech członków 100. Grupy Bombowej, czyli tzw. Krwawej Setnej. Choć akurat ci żołnierze nie są pokazani w serialu, weterani pojawili się na premierze hitu od platformy Apple TV+.

Wśród nich jest mjr John „Lucky” Luckadoo, 101-letni dziś pilot mający na koncie udział w 25 misjach bojowych, który służbę rozpoczął w wieku 19 lat, a zakończył trzy lata później, w 1944 roku. Luckadoo został odznaczony m.in. Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym, a dwa lata temu wydał książkę „Damn Lucky”, w której wraz z korespondentem wojennym Kevinem Maurerem opisał losy Krwawej Setnej.

Weterani Krawej Setnej na premierze serialu „Władcy przestworzy” (Fot. Apple TV+)

Kolejnym z żyjących dziś pilotów jest ppor. Robert Harry Wolff, który skończył 100 lat. Do armii USA wstąpił w 1942 roku, mając 18 lat, a służbę zakończył z siedmioma misjami bojowymi na koncie. W trakcie jednej z nich jego samolot został zestrzelony nad Francją 16 września 1943 roku, w wyniku czego Wolff spędził 19 miesięcy jako jeniec wojenny w obozie Stalag Luft III (okolica dzisiejszego Żagania). Uwolniono go w kwietniu 1945 roku, a za swoje czyny został odznaczony Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym i Medalem Lotniczym.

Żyjącym weteranem Krwawej Setnej jest też por. Henry „Hank” Cervantes pełniący funkcję drugiego pilota. Amerykanin meksykańskiego pochodzenia jest 100-latkiem, który służbę rozpoczął w 1942 roku, odbywając 26 misji bojowych. Trzy lata później Cervantes przeżył samobójczy atak niemieckiego pilota, a po wojnie został urzędnikiem państwowym. w 2002 roku wydał swą autobiografię pt. „Piloto: Migrant Worker to Jet Pilot”, a w swej pracy starał się zapewniać szanse rozwoju kariery dla Latynosów.

„Władcy przestworzy” (Fot. Apple TV+)

Ostatnim z członków 100. Grupy Bombowej, którzy doczekali premiery „Władców przestworzy”, jest porucznik James R. Rasmussen, 99-letni dziś nawigator. Do armii USA zaciągnął się w grudniu 1944 roku. Rasmussen ma na koncie aż 33 misje bojowe, wśród których są również dostawy żywności na terytorium Holandii. Za swe działania został odznaczony Medalem Lotniczym ze srebrną i brązową odznaką.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kulisach produkcji, sprawdźcie, jak nakręcono podniebne sceny we „Władcach przestworzy”. Dowiedzcie się również, dlaczego to por. Harry Crosby jest narratorem serialu i czy historia por. Curtisa Biddicka była w rzeczywistości taka sama jak w serialu.

Władcy przestworzy – nowe odcinki w piątki na Apple TV+

Idź do oryginalnego materiału