Kto wspiera Jonathana Glazera?

filmweb.pl 6 miesięcy temu
Oscarowa przemowa Jonathana Glazera stała się przedmiotem ostrej krytyki ze strony osób pochodzenia żydowskiego. Przypominamy: Jonathan Glazer w ogniu krytyki. Przeczytaj list otwarty do twórcy "Strefy interesów". Nie brakuje jednak osób, które wzięły w obronę reżysera.

Kontrowersje wokół "Strefy interesów": te osoby wspierają Jonathana Glazera


Już ponad tysiąc osób pochodzenia żydowskiego z branży filmowej podpisało się pod listem otwartym do Jonathana Glazera. Znaleźli się wśród nich m.in. Eli Roth, Julianna Margulies i Michael Rapaport. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej słów wsparcia dla twórcy "Strefy interesów". Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Zoe Kazan, aktorka znana m.in. z opartego na faktach dramatu "Jednym głosem", napisała na X:

Jestem w szoku, iż ktoś, kto widział "Strefę interesów", może być zszokowany tym, co Glazer powiedział podczas oscarowej gali – napisała. Film, który za wszelką cenę nie pozwala widzom uciec w sentymenty i samozadowolenie, który zamiast tego odwraca lustro, prosząc, abyśmy się w nim przejrzeli i pomyśleli... Osoba, która nakręciła ten film, po prostu poprosiła nas o to samo, przyjmując nagrodę za swoją pracę. Przykro mi, iż zostało to uznane za polityczny manifest.

............kind of shocked that anyone who saw zone of interest could be shocked by what glazer said at the oscars

— zoe kazan (@zoeinthecities) March 18, 2024

We wpisie Bootsa Rileya, rapera, aktywisty i autora absurdalnej komedii "Przepraszam, iż przeszkadzam", czytamy:

Szacun dla Jonathana Glazera. Nie tylko za otwarty sprzeciw wobec okrucieństwu w Gazie i podkreślenie, iż jego film opowiada o czasach współczesnych.

Salute to Jonathan Glazer.
Not just for speaking out against the atrocities in Gaza & saying that his movie is about the present day- but I finally saw Zone Of Interest last night.

Since Under The Skin he has shown that you should not wait til post to figure out sound design.

— Boots Riley (@BootsRiley) March 11, 2024


Zespół Massive Attack bezpośrednio odniósł się do opublikowanego w "The Guardian" tekstu z komentarzem reżysera László Nemesa, autora nagrodzonego Oscarem "Syna Szawła":

Jonathan Glazer to filmowiec mogący się poszczycić najwyższą uczciwością, rzemiosłem i odwagą. Filmowiec, który skrupulatnie bada swój temat, a do swoich artystycznych ocen podchodzi z ogromną uważnością i człowieczeństwem. To uważność, poczucie sprawiedliwości i człowieczeństwo doprowadziły go wniosków z jego przemówienia. Solidarność.

Jonathan Glazer is a filmmaker of the highest integrity, craft & bravery. A filmmaker who researches his subject matter painstakingly, & weighs his artistic judgements with high care & deep humanity. That care, judgement & humanity led to the conclusions of his speech. Solidarity https://t.co/EPGwyj4vlx

— Massive Attack (@MassiveAttackUK) March 16, 2024


Reżysera wsparli też przedstawiciele muzeum mieszczącego się w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie powstawały zdjęcia. We wpisie zilustrowanym kadrem z filmu, zacytowali słowa Piotra Cywińskiego, dyrektora muzeum:

W swojej oscarowej przemowie Jonathan Glazer zawarł uniwersalne moralne ostrzeżenie przed dehumanizacją. Jego celem nie było zejścia na poziom politycznej dyskusji. Krytycy, którzy oczekują wyraźnego stanowiska politycznego lub oczekują, iż film opowiada wyłącznie o ludobójstwie, nie zrozumieli jego przesłania. "Strefa interesów" nie jest filmem o Shoah. Przede wszystkim jest to głębokie ostrzeżenie przed ludzkością i jej naturą.

"In his Oscar acceptance speech, Jonathan Glazer issued a universal moral warning against dehumanization. His aim was not to descend to the level of political discourse.

Critics who expected a clear political stance or a film solely about genocide did not grasp the depth of his… pic.twitter.com/222Xv3lVEb

— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) March 14, 2024


Za co krytykowany jest Jonathan Glazer? Przypominamy wypowiedź reżysera


Odbierając Oscara za najlepszy film międzynarodowy, Jonathan Glazer powiedział:

Nasz film pokazuje, dokąd prowadzi dehumanizacja w swojej najgorszej formie. Ukształtowała ona naszą przeszłość i teraźniejszość. Stoimy tu jako ludzie odmawiający wykorzystania Żydów i Holocaustu przez okupację, która doprowadziła do konfliktu dotykającego tak wielu niewinnych ludzi. Zarówno ofiary ataku z 7 października na Izrael, jak i ofiary trwającego ataku na Gazę, są ofiarami dehumanizacji. Jak możemy się temu przeciwstawić? – powiedział.

"Strefa interesów" w programie Movie się


"Strefa interesów" Jonathana Glazera zdobyła w tym roku Oscary w kategoriach najlepszy dźwięk i najlepszy film międzynarodowy. Przypominamy odcinek podcastu Movie się, w którym o filmie rozmawiają Łukasz Muszyński, Julia Taczanowska i Michał Walkiewicz:


Idź do oryginalnego materiału