Książki: czytać czy palić?

instytutsprawobywatelskich.pl 1 miesiąc temu

Maria Deskur

Wydawca, ekspert upowszechniania czytania. Absolwentka UJ, Sorbony oraz Université Lumière w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii „Basia” i „Czytam sobie”, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu, współfundatorka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa za akcję „Książka na receptę. Recepta na sukces”, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”. Szefowa wydawnictwa Słowne i Kolekcji w Burda Media Polska. Prywatnie – mama czwórki dzieci, rowerzystka.

Z Marią Deskur, szefową Fundacji Powszechnego Czytania, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Jeśli książka, którą czytamy, nie przebudzi nas niczym pięść, która uderza nas w głowę, po co zatem ją czytamy?
Franz Kafka

Wszyscy muszą być podobni jeden do drugiego. Każdy człowiek wizerunkiem innego człowieka. Wtedy wszyscy są szczęśliwi, bo nie ma gór, by się przed nimi zginać ze strachu i porównywać się z nimi. Książka to naładowana broń w sąsiednim domu. Spal ją, rozładuj broń. Rozbij mózg człowieka. Skąd wiadomo, kto mógłby się stać celem oczytanego człowieka.
Ray Bradbury, 451° Fahrenheita

Orwellianie rządzący w Brukseli i Niemczech wdrażają więcej Orwella: informacje i historia będą pisane na nowo, gdy będzie to odpowiadało dyktatorom. Książki drukowane zostaną zakazane. Setki małych wydawców mogą zniknąć od 2025 r. z powodu nowych przepisów UE dotyczących papieru książkowego…
prof. Richard Werner

  1. Książki: czytać czy palić?
  2. Co spowodowało, iż zajęła się Pani tematem powszechnego czytania?
  3. Jak czytać?
  4. Czy Polacy czytają książki?
  5. Jacy ludzie i jakie instytucje wejdą w posiadanie władzy politycznej i ekonomicznej w konsekwencji zmniejszenia powszechnego czytania książek?
  6. Czy dziś książki papierowe są zagrożone?
  7. Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Pani nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału