Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” Jacka Komudy w centrum zainteresowania

pracodawcagodnyzaufania.pl 5 godzin temu

Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”, której autorem jest Jacek Komuda przyciąga uwagę czytelników w całej Polsce i zarazem notuje coraz lepsze wyniki sprzedażowe.

Jak przekazała Agencja Informacyjna, autor publikacji jest znanym pisarzem, powieści historycznych, osadzonych w realiach Rzeczypospolitej Polskiej szlacheckiej. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana podczas różnych plebiscytów literackich, takich jak: nagroda im. Leonida Teligi, nagroda im. Tomasza Merty czy Statuetki Strażnika Pamięci.

Książka Jacka Komudy w rankingach

Najnowsza książka Jacka Komudy „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” utrzymuje się w czołówce najlepiej sprzedających się książek w kwietniu 2025. Między innymi zajmuje 2. miejsce w kategorii książka historyczna w sklepach sieci Empik i 5. pozycję bestsellerów w księgarni internetowej Dressler.

Jacek Komuda, który przyzwyczaił czytelników do barwnych i wciągających powieści historycznych, w tej książce przyjmuje formę publicystycznej analizy upadku I Rzeczypospolitej. Autor wykazuje w interesujący sposób, jakie mechanizmy doprowadziły do upadku polskiej państwowości pod koniec XVIII wieku.

Jak doszło do upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów?

Upadek I Rzeczypospolitej czyli Rzeczpospolitej Obojga Narodów (Polski i Litwy) był procesem długotrwałym, którego kulminacją były rozbiory dokonane przez 3 sąsiadujące ówczesne mocarstwa: Imperium Rosyjskiej (Rosja), Królestwo Pruskie (Niemcy) i Monarchia Habsburgów (Austria). Z książki Jacka Komudy można się dowiedzieć jakie były faktyczne przyczyny tego procesu. Autor książki walczy ze stereotypami jakie krążą wokół tematu, jak na przykład główne szukanie winy w instytucji „Liberum Veto”.

– Jacek Komuda w książce „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” nie zanudza, nie zamula treści zbędnymi szczegółami, pomimo erudycji nie zamęcza czytelnika – twierdzi Bogusław Mazur, na portalu internetowym Salon24. – Jego opisy postaci, niekiedy awanturniczych są pełnokrwiste, barwne, mogące posłużyć do stworzenia filmowych seriali. Autor zresztą przypomina dzieje Krystiana Kalksteina, które były inspiracją dla twórców serialu telewizyjnego „Czarne Chmury”. Autor przetyka swe opisy skondensowanymi rozważaniami np. o gospodarce, powołując się na materiały źródłowe. To się naprawdę świetnie czyta – ocenia Mazur.

Zainteresowanie książką Jacka Komudy ciągle rośnie

Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”, którą napisał Jacek Komuda zyskuje szerokie zainteresowanie właśnie ze względu na omawiane kwestie, dotyczące schyłku i końca Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Nie tylko ze względu na przesłanie historyczne, ale przede wszystkim na przesłanie, dotyczące aktualnych wydarzeń w polityce polskiej jak i międzynarodowej.

Zainteresowanie książką „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” ciągle rośnie, a sam autor zapowiedział udział w kolejnych spotkaniach autorskich i wywiadach w maju i w czerwcu 2025. Najbliższe z nich będzie organizowane przez Klub Ronina w poniedziałek 23 czerwca 2025 roku. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w Internecie.

Kim jest Jacek Komuda?

Jacek Lech Komuda – pisarz, z wykształcenia historyk. Autor wielu powieści i opowiadań historycznych, osadzonych głównie w realiach sarmackiej Polski. Twierdzi, iż jest „Antysienkiewiczem”. Studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego znajomość historii i talent narracyjny doceniła choćby branża gier – napisał scenariusz m.in. do legendarnego „Wiedźmina”.

Jacek Komuda karierę pisarską rozpoczął „Opowieściami z Dzikich Pól”, w 1999 r. Wcześniej zadebiutował na łamach miesięcznika „Fantastyka” opowiadaniem „Czarna Cytadela”. Od 2002 r. związany z lubelskim wydawnictwem „Fabryka Słów”, w którym opublikował łącznie ponad 20 książek. Jest współautorem gry fabularnej „Dzikie Pola” oraz scenariuszy do gier wideo „Earth 2160” oraz „Deadfall Adventures”. Jest również laureatem wielu nagród literackich, m. in.: nagrody im. Leonida Teligi za powieść „Galeony wojny”, nagrody im. Tomasza Merty „Między Literaturą i Historią” i Statuetki Strażnika Pamięci w kategorii „Twórca” za „wielką wartość twórczości literackiej dla budzenia i zachowania polskiej pamięci historycznej”.

Projekt wspierany jest przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, której misją jest rozpowszechnianie wiedzy o historii Polski.

Więcej: https://agencja-informacyjna.com/jacek-komuda-upadek-jak/
https://youtu.be/k_l95kp2EZ8
Idź do oryginalnego materiału