Ksiądz Adam Boniecki, duchowny, publicysta, wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Decyzję w tej sprawie Rada Miasta Krakowa podjęła podczas XXV sesji, która odbyła się w środę.
Projekt uchwały referował przewodniczący Rady Jakub Kosek. Podkreślał on, iż ksiądz Boniecki od ponad sześciu dekad związany jest z Krakowem, a jego dorobek duszpasterski, dziennikarski i intelektualny ma niekwestionowane znaczenie dla życia duchowego, debaty publicznej i kultury w Polsce.
– To postać wybitna, niezależna, odważna, a zarazem głęboko związana z naszym miastem. Uhonorowanie go to wyraz szacunku dla drogi, jaką przeszedł, i wartości, które reprezentuje – mówił przewodniczący Kosek.
Nie było jednomyślności
Za nadaniem tytułu głosowało 29 radnych, 6 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Uchwała została więc przyjęta, ale nie jednogłośnie.
Przeciwni byli wszyscy obecni na sali radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Choć nie zabrali głosu w trakcie dyskusji nad projektem, sprzeciw wyrazili w głosowaniu. Z nieoficjalnych rozmów wynika, iż część z nich miała zastrzeżenia do działalności publicystycznej księdza Bonieckiego, który w przeszłości krytykował upolitycznienie Kościoła oraz bronił ofiar przemocy w Kościele, często stając po stronie tych, których głos był dotąd marginalizowany.
Uzasadnienie uchwały
W treści uchwały zapisano, iż tytuł nadany został „w dowód uznania wybitnych zasług dla rozwoju życia duchowego, kultury i debaty publicznej oraz szczególnego zaangażowania społecznego”. W uzasadnieniu wskazano, iż ksiądz Boniecki to nie tylko kapłan i redaktor, ale też świadek i uczestnik kluczowych wydarzeń w historii Polski – od czasów PRL, przez stan wojenny, po współczesne spory dotyczące roli Kościoła w życiu publicznym.
Boniecki przez lata pracował z młodzieżą, angażował się w duszpasterstwo akademickie przy kościele św. Anny w Krakowie, współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a później – jako rzymski korespondent i emisariusz papieża Jana Pawła II – dokumentował pielgrzymki i przekazywał informacje między Watykanem a ogarniętą stanem wojennym Polską.
W latach 1999–2011 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”. Jest autorem wielu książek, m.in. „Rozmowy niedokończone”, „Sprawdzian z miłości”, „Dobro” czy „Testament”, który ukazał się w 2024 roku. W 2022 roku przeszedł ciężki udar, po którym zamieszkał w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, ale kontynuuje działalność publicystyczną jako redaktor senior „TP”.
Decyzja Rady Miasta wpisuje się w kontekst obchodzonego w ubiegłym roku jubileuszu księdza Bonieckiego. 27 lipca 2024 roku w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji jego 90. urodzin. Po mszy świętej odprawionej w kościele księży Salezjanów, podczas której homilię wygłosił jezuita ks. Jacek Prusak, odbyło się spotkanie w Muzeum Manggha z udziałem przyjaciół, współpracowników i czytelników jubilata.
To właśnie wtedy pojawił się pierwszy publiczny postulat, by nadać księdzu Bonieckiemu tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Wniosek formalny złożyła Komisja Główna Rady Miasta Krakowa, a inicjatorami byli radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.
Lista zasłużonych rośnie
Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa nadawany jest od 1850 roku. W gronie wyróżnionych znajdują się m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Jerzy Trela, Lech Wałęsa, Ronald Reagan, Anna Dymna, Sławomir Mrożek i Margaret Thatcher.
Wręczenie tytułu księdzu Adamowi Bonieckiemu odbędzie się podczas jednej z najbliższych uroczystych sesji Rady Miasta Krakowa.