Ksiądz Adam Boniecki Honorowym Obywatelem Krakowa. Radni nie byli jednomyślni

krknews.pl 15 godzin temu

Ksiądz Adam Boniecki, duchowny, publicysta, wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Decyzję w tej sprawie Rada Miasta Krakowa podjęła podczas XXV sesji, która odbyła się w środę.

Projekt uchwały referował przewodniczący Rady Jakub Kosek. Podkreślał on, iż ksiądz Boniecki od ponad sześciu dekad związany jest z Krakowem, a jego dorobek duszpasterski, dziennikarski i intelektualny ma niekwestionowane znaczenie dla życia duchowego, debaty publicznej i kultury w Polsce.

– To postać wybitna, niezależna, odważna, a zarazem głęboko związana z naszym miastem. Uhonorowanie go to wyraz szacunku dla drogi, jaką przeszedł, i wartości, które reprezentuje – mówił przewodniczący Kosek.

Nie było jednomyślności

Za nadaniem tytułu głosowało 29 radnych, 6 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Uchwała została więc przyjęta, ale nie jednogłośnie.

Przeciwni byli wszyscy obecni na sali radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Choć nie zabrali głosu w trakcie dyskusji nad projektem, sprzeciw wyrazili w głosowaniu. Z nieoficjalnych rozmów wynika, iż część z nich miała zastrzeżenia do działalności publicystycznej księdza Bonieckiego, który w przeszłości krytykował upolitycznienie Kościoła oraz bronił ofiar przemocy w Kościele, często stając po stronie tych, których głos był dotąd marginalizowany.

Uzasadnienie uchwały

W treści uchwały zapisano, iż tytuł nadany został „w dowód uznania wybitnych zasług dla rozwoju życia duchowego, kultury i debaty publicznej oraz szczególnego zaangażowania społecznego”. W uzasadnieniu wskazano, iż ksiądz Boniecki to nie tylko kapłan i redaktor, ale też świadek i uczestnik kluczowych wydarzeń w historii Polski – od czasów PRL, przez stan wojenny, po współczesne spory dotyczące roli Kościoła w życiu publicznym.

Boniecki przez lata pracował z młodzieżą, angażował się w duszpasterstwo akademickie przy kościele św. Anny w Krakowie, współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a później – jako rzymski korespondent i emisariusz papieża Jana Pawła II – dokumentował pielgrzymki i przekazywał informacje między Watykanem a ogarniętą stanem wojennym Polską.

W latach 1999–2011 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”. Jest autorem wielu książek, m.in. „Rozmowy niedokończone”, „Sprawdzian z miłości”, „Dobro” czy „Testament”, który ukazał się w 2024 roku. W 2022 roku przeszedł ciężki udar, po którym zamieszkał w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, ale kontynuuje działalność publicystyczną jako redaktor senior „TP”.

Decyzja Rady Miasta wpisuje się w kontekst obchodzonego w ubiegłym roku jubileuszu księdza Bonieckiego. 27 lipca 2024 roku w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji jego 90. urodzin. Po mszy świętej odprawionej w kościele księży Salezjanów, podczas której homilię wygłosił jezuita ks. Jacek Prusak, odbyło się spotkanie w Muzeum Manggha z udziałem przyjaciół, współpracowników i czytelników jubilata.

To właśnie wtedy pojawił się pierwszy publiczny postulat, by nadać księdzu Bonieckiemu tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Wniosek formalny złożyła Komisja Główna Rady Miasta Krakowa, a inicjatorami byli radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Lista zasłużonych rośnie

Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa nadawany jest od 1850 roku. W gronie wyróżnionych znajdują się m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Jerzy Trela, Lech Wałęsa, Ronald Reagan, Anna Dymna, Sławomir Mrożek i Margaret Thatcher.

Wręczenie tytułu księdzu Adamowi Bonieckiemu odbędzie się podczas jednej z najbliższych uroczystych sesji Rady Miasta Krakowa.

Idź do oryginalnego materiału