KPK SDP: Maria Czupratowska-Semczuk – dokonania artystyczne

agencja-informacyjna.com 21 godzin temu
Zdjęcie: Maria Czupratowska-Semczuk – dokonania arty


Agencja Informacyjna: Klub Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich rozpoczyna swoją aktywność w 2025 roku od spotkania, poświęconego Pani Marii Czupratowskiej-Semczuk – legendarnej choreografce, instruktorce tańca, współtwórczyni orazdługoletniej kierowniczce artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Spis treści

  • Kim jest Maria Czupratowska-Semczuk?
    • Kiedy odbędzie się spotkanie poświęcone Marii Czupratowskiej-Semczuk?
    • Jak jest aktywność Marii Czupratowskiej-Semczuk?
    • Jaki medal dostała Maria Czupratowska-Semczuk?
    • Co to jest Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej?
    • Ile koncertów wykonał Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej?

Kim jest Maria Czupratowska-Semczuk?

Maria Czupratowska-Semczuk – długoletnia choreografka, instruktorka tańca, kierowniczka artystyczna, współtwórczyni Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, związana z tym Zespołem od 1952 r. Urodziła się w 1931 roku.

Kiedy odbędzie się spotkanie poświęcone Marii Czupratowskiej-Semczuk?

Spotkanie poświęcone Marii Czupratowskiej-Semczuk odbędzie się w środę, 8 stycznia 2025 r., o godz. 17.00, w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie, będziemy omawiać dokonania artystyczne – Marii Czupratowskiej-Semczuk oraz Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Zapraszam serdecznie Jej wychowanków, przyjaciół, rodzinę, znajomych!

Jak jest aktywność Marii Czupratowskiej-Semczuk?

Maria Czupratowska-Semczuk jest wieloletnią lektorką języka rosyjskiego, wykładowcą i kierownik Studiów Języków Obcych Politechniki Warszawskiej. w tej chwili jest Honorową Konsultant ds. artystycznych Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Prowadzi też grupę Oldbojów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Reżyseruje okolicznościowe przedstawienia, w których uczestniczą Zespołowicze, z różnych pokoleń. Twórczyni wielu choreografii wykonywanych przez Zespół i nagradzanych w kraju i za granicą. Maria Czupratowska-Semczuk jest autorką publikacji „50 lat z Zespołem Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej”.

Jaki medal dostała Maria Czupratowska-Semczuk?

Podczas Uroczystego Posiedzenia Senatu Politechniki Warszawskiej, 27 czerwca 2017 r., Maria Czupratowska-Semczuk otrzymała Medal Politechniki Warszawskiej, z rąk prof. Jana Szmidta – Rektora Politechniki Warszawskiej. Laudację na cześć nagrodzonej wygłosił prof. Andrzej Jakubiak, podkreślając jej twórczy wkład w kształtowanie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Dzisiaj Pani Maria Czupratowska-Semczuk jest skarbnicą wiedzy o repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, jego osiągnięciach, tradycji, ważnych wydarzeniach, zabawnych zdarzeniach, a przede wszystkim o ludziach – studentach i kadrze artystycznej, których droga życia wiodła poprzez Zespół” – mówił Andrzej Jakubiak – profesor nauk technicznych, specjalizujący się w teorii i przetwarzaniu sygnałów i statystycznej teorii detekcji.

Co to jest Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej?

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał w 1951 r.,jako pierwszy folklorystyczny zespół uczelniany w Warszawie. Grupa ma charakter instrumentalno–wokalno–taneczny. Tworzą ją studenci oraz absolwenci niemal wszystkich wydziałów Politechniki Warszawskiej, a także innych warszawskich uczelni. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej występuje na scenach polskich i zagranicznych, prezentując polski folklor, w tym pieśni, tańce i melodie z większości regionów kraju. W repertuarze ma, oprócz suit tematycznych tańców z danego regionu, także całe widowiska artystyczne nawiązujące do polskiej historii narodowej i motywów ludowych.

Ile koncertów wykonał Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej?

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej dał ponad 3.000 koncertów na scenach polskich i zagranicznych. Jest zdobywcą m.in. srebrnej i brązowej Kolii Książąt Burgundii, srebrnej płyty przyznanej przez francuską Akademię Muzyczną im. Charles’a Crosa tureckiego Międzynarodowego Festiwalu w Izmirze – Złotej Artemidy, czy głównej nagrody na Harmonie Festiwal ’99 w Lindenholzhausen w Republice Federalnej Niemiec. Za zasługi dla miasta stołecznego Warszawy otrzymał Złotą Syrenkę. Odznaczony jest także Złotym Krzyżem Zasługi oraz dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych, za propagowanie polskiej kultury na świecie.

Dziękujemy za przeczytanie wiadomości. Zapraszamy do lektury innych informacji na stronie agencja-informacyjna.com

AI Kultura, AI Lokalnie /DEC/ Fot. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej – FB / 7.01.2025

Idź do oryginalnego materiału