Kolędowanie z zespołem Uśmiech w Soplicowie

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 19,91,2023 Kielce. WDK. Kolędowanie z zespołem Uśmiech / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Kolęda „Cicha noc” w języku polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim rozpoczęła tradycyjne kolędowanie z zespołem Uśmiech. Wydarzenie już od ponad 20 lat odbywa się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Koncert poprzedziła msza święta w kościele Świętej Trójcy w Kielcach.

Jak co roku w uroczystości udział wziął biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, Marian Florczyk. Powiedział, iż takie spotkania służą integracji osób zdrowych i tych słabszych. Jak zauważył hierarcha, ci zdrowi mają na uwadze dobro słabszych, zaś słabsi czują, iż są ogarnięci przyjaźnią, dobrym słowem, co jest im bardzo potrzebne.

– Gdzieś 20 lat temu zrodziła się taka inicjatywa, żeby najpierw pomodlić się za grupę Uśmiech i za wszystkie osoby niepełnosprawne. Tak zaprzyjaźniliśmy się, natomiast z tej przyjaźni powstała myśl, żebyśmy jako rodzina nie tylko się modlili, ale też śpiewali i radowali się. A w tym okresie jak można się radować? Śpiewając kolędy. W ten sposób nasze więzy umacniają się, możemy choćby powiedzieć, iż często one się stają takie rodzinne. Stajemy się bliscy jeden dla drugiego, i przez cały rok mamy takie wydarzenia, na które czekamy, bo się spotykamy, razem się dobrze czujemy – powiedział.

Bohaterem części artystycznej był Zespół Inscenizacji Tanecznej Uśmiech, który zaprezentował historię pod tytułem „Boża Dziecina w Soplicowie”.

Jak mówił prowadzący koncert, Tomasz Kordeusz z Wojewódzkiego Domu Kultury, w świątecznym czasie wszystko jest możliwe, choć zespół Uśmiech każdego dnia udowadnia, iż z ograniczeniami można walczyć.

– Zespół ogromnie zasłużony, świetni wykonawcy, wrażliwi, z ogromnymi możliwościami. Zupełnie nie patrząc na swoje upośledzenie, wbrew niemu, pokazują, iż do wszystkiego można dojść ciężką pracą, wielką przyjaźnią, która charakteryzuje codzienną pracę tego zespołu – podkreślił.

Od 2009 roku istnieje Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Uśmiech, na które można przekazywać 1 proc. podatku, wypełniając deklarację PIT.

Podczas koncertu wystąpiły także wokalistki z zespołu „Wiolinki” z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kielcach.

Idź do oryginalnego materiału