W finale 2. sezonu „Rodu smoka” poznaliśmy nową postać. To Sharako Lohar, która stoi na czele floty Triarchii. Co ciekawe, w książkach bohaterka jest płci męskiej. Skąd ta zmiana? Sprawdźcie odpowiedź showrunnera i uwaga na spoilery.
Finał 2. sezonu serialu „Ród smoka” przedstawił nam nową postać. To Sharako Lohar, w którą wcieliła się popularna youtuberka Abigail Thorn znana z występów w takich tytułach jak „Akolita” czy „Django„. Kim dokładnie jest głównodowodząca floty Triarchii? Czemu serial zmienił płeć postaci?
Ród smoka sezon 2 – kim jest Lohar? Czemu zmienili płeć?
Lohar poznajemy za sprawą wątku Tylanda Lannistera (Jefferson Hall), który usiłuje przekonać Triarchię (państewko powstałe z sojuszu miast Lys, Tyrosh i Myr) do wsparcia sił Zielonych w nadchodzącym starciu w Gardzieli z Czarnymi. By to zrobić, wysłannik Aemonda (Ewan Mitchell) musi zyskać przychylność Sharako Lohar – lyseńskiej dowódczyni, z którą mierzy się w… zapasach w błocie.
Serialowy wizerunek Lohar znacząco różni się jednak od tego książkowego. Zmianę płci postaci skomentował showrunner, Ryan Condal, z którym Serialowa spotkała się na konferencji prasowej po finale 2. sezonu „Rodu smoka”. Oto co miał na ten temat do powiedzenia twórca:
— Chcieliśmy stworzyć tę bardzo barwną postać. Triarchia ma długą historię tych bardzo barwnych typów – piratów morskich. choćby jeżeli jest to pomniejsza postać w książce, to – jeżeli zamierzamy zrobić tak wielką sprawę z sojuszu Zielonych i Triarchii – musimy ją tu wprowadzić. (…) I to nie jest tylko Tyland. To ma być wątek Tylanda i jego relacji z Sharako i jej flotą. Od samego początku Sharako miała być postacią kobiecą. Kropka. W trakcie castingu mieliśmy szczęście, iż Kate Rhodes James [dyrektorka castingowa] przedstawiła nam Abigail Thorn. Wszyscy byliśmy zachwyceni jej występem.
Kontynuując swą wypowiedź, Condal stwierdził, iż zmiana płci postaci podyktowana była kilkoma elementami. Chodziło o postrzeganie istotnej roli bohaterki zarówno z perspektywy widzów, jak i pozostałych postaci z serialu. Innymi słowy, twórcom zależało na zastanowieniu się, co w świecie „Rodu smoka” musi zrobić kobieta, by być traktowana na równi z mężczyznami.
— Zabawa polega na tym, iż ta postać jest interpretowana przez pryzmat współczesnej publiczności, która patrzy na tę historię i widzimy ją w bardzo wyraźny, jednoznaczny sposób. A potem widzimy też sposób, w jaki ci bardzo zacofani średniowieczni ludzie postrzegają obecność tej postaci, która jest najpotężniejszą, przynajmniej w sensie militarnym, osobą w Triarchii, i kieruje tą ogromną flotą. I ona sama, choć jest kobietą, musi się prezentować i być postrzegana w określony sposób, aby móc przewodzić tej bardzo dużej kompanii złożonej głównie z mężczyzn.
Myślę, iż jest w tym po prostu frajda płynąca z barwnych postaci pogrywających z publicznością, nowoczesna interpretacja czegoś i sprawdzenie, jak różni się to od sposobu, w jaki ludzie postrzegają coś w historii. Jest to kolejna metafora naszej interpretacji „Ognia i krwi”, spisanej tam historii i patrzenia na nią przez pryzmat kogoś, kto ogląda serial telewizyjny.
Jak zauważył showrunner, Lohar nie jest zbyt istotną postacią w książce „George’a R.R. Martina”. W tekście Lohar sprzymierzony z Zielonymi zebrał flotę złożoną z aż 90 okrętów wojennych ze Stopni. Bitwa w Gardzieli, która rozegrała się między siłami Czarnych i Zielonych ostatecznie okazała się jednym z najbardziej krwawych starć morskich w historii Westeros.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, sprawdźcie naszą opinię o ostatnim odcinku: Ród smoka sezon 2 – recenzja finału. Przeczytajcie też, ile będzie sezonów „Rodu smoka” i kiedy wystartują zdjęcia do 3. sezonu. A kiedy premiera 3. sezonu „Rodu smoka”?