Szanowni Czytelnicy i Fani muzyki oraz…filozofii!
Zachęcamy Was do sięgnięcia po niezwykłą książkę, która swoją oficjalną premierę będzie miała 21 listopada.
Już teraz jednak możecie nabyć ją dzięki poniższego linku:
https://ksiegarnia.pwn.pl/Trzy-eseje-o-hermeneutyce-muzyki,1078596922,p.html
Na czym polega niezwykłość polecanej publikacji?
Przekazywana w ręce czytelnika książka wpisuje się w dziedzinę filozofii muzyki. Publikacja składa się z trzech esejów, które w sposób nowatorski i nieobecny dotąd w dyskursie omawiają prezentowane w nich zagadnienia.
Pierwsze dwa eseje poruszają problematykę hermeneutyki muzyki improwizowanej. Czerpiąc z tradycji filozoficznej, jak również biorąc za swą podstawę perspektywę muzykologiczną i psychologiczną autor stawia tezy o sposobie interpretacji improwizacji muzycznej. W związku z wyborem analizy hermeneutycznej jako podstawowej metodologii badawczej odnaleźć można odniesienia do prac między innymi Dilthey’a, Heideggera czy Gadamera.
Esej trzeci, stanowi próbę ujęcia w kategorie filozoficzne twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, Pierre’a Bouleza. W krótkiej formie wypracowuje koncepcje filozoficzne i estetyczne, podług których można opisać dorobek artystyczny francuskiego mistrza.
Przedstawiamy także fragmenty recenzji wydawniczych:
Książkę Juliana Paprockiego można zaliczyć do dziedziny filozofii muzyki. Podejmuje ona niezmierne interesujący problem rozumienia muzyki improwizowanej. W tym celu sięga autor do narzędzi hermeneutycznych, zarówno hermeneutyki dawnej jak i współczesnej. Podjęty w książce problem jest nowatorski, ale niezmiernie złożony. Przyznaję, iż zarówno wiedza muzyczna, muzykologiczna jak i filozoficzna autora jest niezmiernie głęboka i rozległa. Z dużym zainteresowaniem i satysfakcją zapoznałem się z treścią książki.
prof. dr hab. Tadeusz Gadacz / Wydział Humanistyczny AGH
Analiza postawionych w książce problemów prowadzona w sposób naukowy, metodologicznie uporządkowany i wykorzystujący głęboką znajomość myśli filozoficznej od starożytnych prekursorów aż po przedstawicieli nurtów XX wiecznych, daje czytelnikowi olbrzymią satysfakcję. […] Sztuka – jako wrażliwa refleksja nad rzeczywistością – próbuje nadążyć za zmianami cywilizacyjnymi i na nie odpowiedzieć. Coraz bardziej zatomizowane społeczeństwo utrudnia komunikację i stawia przed nią nowe, trudne wyzwania. Dlatego mądre badanie signum temporis i próba gruntownej i naukowej ich analizy jest niezwykle cenna.
prof. dr hab. Szymon Bywalec / AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Kim jest Autor?
Julian Paprocki – klarnecista, solista, improwizator. Pierwszy klarnecista orkiestry Polskiej Opery Królewskiej, a także członek zespołów muzyki najnowszej Chain Ensemble oraz Flow Unit. Absolwent AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także Konserwatorium Paryskiego. Studiował również muzykologię (Université Paris-Sorbonne) oraz filozofię (Uniwersytet Warszawski). Wykładowca AM im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. w tej chwili przygotowuje pracę doktorską poświęconą związkom muzyki elektroakustycznej z filozofią i estetyką późnej nowoczesności.
Wielokrotny laureat najwyższych miejsc na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich: klarnetowych, organowych, kompozytorskich i kameralnych. Stypendysta m.in.: Narodowego Centrum Kultury w programie „Młoda Polska” (2017) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Koncertował we wszystkich najważniejszych salach koncertowych w Polsce, występował także w większości państw europejskich. Swoje kompozycje i transkrypcje wydaje we Francji (Gérard Billaudot Éditeur, Klarthe Édition) oraz w kraju (Polskie Wydawnictwo Muzyczne). Regularnie zapraszany do prowadzenia wykładów i warsztatów. Autor artkułów naukowych z pogranicza dziedzin muzykologii i filozofii.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie, które 21 listopada odbędzie się w miejscu równie niezwykłym co książką – warszawskim lokalu HashTag Lab – Przestrzeń Muzyki Współczesnej.
Wstęp wolny!
Szczegóły znajdują się w poniższym wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/2185002458580901