Jest prawie tak doskonały, jak „Chce się żyć”. Ten niedoceniony polski film powinni obejrzeć wszyscy (bez wyjątków)

glamour.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Kadr z filmu „Śubuk”, fot. Robert Jaworski/Kino Świat


Wzruszający, prawdziwy i poruszający do szpiku kości – taki właśnie jest „Śubuk”, film Jacka Lusińskiego, który – choć nie zdobył tak szerokiego rozgłosu jak „Chce się żyć” – zasługuje na równie głośny aplauz. To opowieść o przestarzałym i niewydolnym systemie, kobiecej sile i trudnej miłości, której nikt i nic nie jest w stanie zniszczyć.

„Śubuk” – fabuła, obsada i twórcy

„Śubuk” to opowieść inspirowana rzeczywistością przełomu lat 90. i 00., gdy diagnoza autyzmu była w Polsce zjawiskiem niemal nieznanym, a system edukacji często „eliminował” dzieci odbiegające od normy. Główną bohaterką filmu jest Maryśka (w tej roli fenomenalna Małgorzata Gorol), młoda matka samotnie wychowująca syna z autyzmem. Kobieta, wbrew przeciwnościom i ignorancji otoczenia, podejmuje nierówną walkę o godność i prawo do edukacji dla swojego dziecka (tytułowego Śubuka).

Reżyser Jacek Lusiński, znany m.in. z „Carte Blanche”, tworzy kino osobiste i społecznie zaangażowane, ale niepozbawione lekkości. W „Śubuku” łączy dramat z nutą komediodramatu, przeplatając wzruszające chwile z ironicznym obrazem urzędniczego absurdu. Scenariusz, współtworzony z Szymonem Augustyniakiem, jest oparty na realnych obserwacjach z ośrodków terapeutycznych, które prowadzi żona reżysera. To właśnie stamtąd pochodzi inspiracja do stworzenia filmu: tłum kobiet czekających na pomoc dla swoich dzieci i niemal zupełny brak mężczyzn.

W obsadzie obok Małgorzaty Gorol błyszczy świetny Wojciech Dolatowski jako Śubuk. W rolach drugoplanowanych pojawiają się m.in. Marta Malikowska, Andrzej Seweryn, Filip Pławiak oraz Aleksandra Konieczna.

Poruszający „Śubuk” – o tym filmie powinno być głośniej [recenzja]

„Śubuk” to film, który mówi głośno o tym, co przemilczane. To kino wagi ciężkiej, podane w sposób zaskakująco lekki i niewymuszony. To historia kobiecej siły, która nie ma nic wspólnego z popkulturowym „girl power”, a z rzeczywistymi zmaganiami matek dzieci z niepełnosprawnościami. Nieidealnych, ale robiących wszystko, co mogą, by zapewnić swoim dzieciom wszystko, co może zaoferować im świat.

Główna bohaterka jest złożona i emocjonalna. Bywa zdesperowana, ale nigdy się nie poddaje. Wcielającej się w tę rolę Małgorzacie Gorol wierzymy w każde słowo. Nie bez powodu aktorka otrzymała za film nominację do Orłów w kategorii najlepsza główna rola kobieca.

Film obnaża bezduszność systemu: pokazuje, przez co matki dzieci z zaburzeniami muszą przechodzić każdego dnia. Przedstawia nieświadomemu widzowi, jak wyglądają upokarzające komisje lekarskie, tłumaczy, dlaczego opiekunowie osób z niepełnosprawnością są zmuszone do rezygnacji z pracy. „Śubuk” to obraz, który balansuje między opowieścią jednostkową a uniwersalnym apelem o godność, zrozumienie i społeczne wsparcie. To dzieło o potężnym ładunku emocjonalnym, które, podobnie jak „Chce się żyć”, zostaje w głowie na długo po seansie.

„Śubuk” – gdzie obejrzeć?

Film „Śubuk” obejrzycie w ramach abonamentu CDA Premium. Dostępny jest również m.in. na Player.pl, TVP VOD, czy Premiery Canal+ (w ramach jednorazowego, płatnego wypożyczenia).

Idź do oryginalnego materiału