Jerzy Hejnowicz | 360°
Od pinezki do czarnej dziury
Wykład z cyklu Uniwersyteckich Wykładów Otwartych
Kurator: prof. Stefan Ficner
17.01.2024, godz. 18.00
Atrium UAP, ul. 23 Lutego 20
Różnorodność metod tworzenia jaka dostępna jest dzisiaj artystom, decyduje o tym, iż wielu z nich rezygnuje z doskonalenia jednorodnej stylistycznie ścieżki tworzenia.
Ci „odmieńcy” w swobodny sposób zmieniają sposoby kreacji, korzystają z jednej estetyki, by po chwili umknąć ku innej – lub wydostają się poza jakąkolwiek z dotychczas stosowanych. Wielość stała się elementem określającym ich obszar działania, a przyjęta metoda pracy jest skokowa, nieprzewidywalna i swoiście „bezstylowa“.
Funkcjonują tak, jak gdyby tworzyli wokół siebie nieregularne „mgławicowe strefy oddziaływania“. Z owej mgławicy, od czasu do czasu, wydostaje się na światło dzienne nowy utwór, w niczym niepodobny do poprzedniego, a jednocześnie nie dający zbyt dużej nadziei na odkrycie charakteru, formy czy treści kolejnego.
Coraz częściej więc fascynują nas pojedyncze realizacje. Odnajdywanie w nich osobowości autora okazuje się trudniejsze niż zwykle, ale nie niemożliwe, bowiem zrozumienie metody twórczej wymaga zastosowania nieco innych „kluczy dostępu”.
Podczas wykładu spróbuję opowiedzieć, dlaczego z taką postawą się utożsamiam, dlaczego w przestrzeni moich realizacji…pinezka mogła spotkać czarną dziurę i dlaczego moje prace przywiązują szczególną wagę do znaczenia 360°.
Jerzy Hejnowicz