Drewno to wyjątkowo wartościowy i piękny materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Wykonuje się z niego meble, akcesoria domowe, instrumenty muzyczne, zabawki czy dekoracje. To jeden z powszechnie używanych materiałów także w wykończeniu i aranżacji wnętrz. Aby poddać go skutecznej obróbce, należy zainwestować w pewne urządzenia oraz materiały. Co warto mieć na swoim wyposażeniu? Odpowiadamy!
Maszyny służące do obróbki drewna
Obróbka drewna to dosyć skomplikowana i wymagająca procedura. Jej celem jest uzyskanie wyrobu o określonym wyglądzie i parametrach. Aby produkt został prawidłowo wykonany, niezbędne jest użycie do tego specjalistycznych narzędzi. W co należy wyposażyć swój warsztat? W pracy z drewnem przydają się m.in. wyrówniarki. Obróbkę tego materiału w znaczący sposób ułatwiają też maszyny, jak np. pilarki stołowe, szlifierki kątowe, tokarki, łuparki czy piły ukośnice. Zaawansowane projekty wymagają użycia bardziej precyzyjnych i profesjonalnych maszyn. W przypadku amatorskiej obróbki drewna możemy postawić na podstawowe narzędzia. W pracy z tym surowcem mogą przydać nam się także:
- frezarki do drewna,
- szlifierki,
- pilarki,
- strugarki,
- okleiniarki,
- piły taśmowe,
- piły formatowe.
Podstawowe materiały stosowane do obróbki drewna
Same urządzenia to nie wszystko. W pracy z drewnem ogromną rolę odgrywają pewne materiały przemysłowe. Wśród nich możemy wymienić taśmy, kleje, jak i materiały ścierne. Podstawowym materiałem stosowanym do obróbki drewna jest papier ścierny. Za jego pomocą z łatwością obrobimy małe powierzchnie, a także miejsca trudno dostępne czy też teo nietypowym kształcie.
Chcąc zakupić produkt, który zapewni nam wygodę pracy, skuteczność, a przy tym okaże się trwały, najlepiej sięgnąć po propozycje z wyższej półki. Materiały ścierne różnią się między sobą granulacją. Wybierając papier ścierny np. do szlifierki ze sklepu https://jptech-maszyny.pl/, warto zwrócić uwagę właśnie na ten parametr. Mniejsza ziarnistość oznacza silniejszy efekt ścierania. Papier ścierny P50 polecany jest do intensywnego szlifowania powierzchni, a np. papier ścierny P1000 lepiej sprawdzi się do delikatnych poprawek widocznych mankamentów.
W sprzedaży znajdziemy też specjalistyczne materiały ścierne w postaci folii, dzięki którym możliwe jest szlifowanie na mokro. Ta forma obróbki cieszy się dużą popularnością. Jej zaletą jest to, iż jest mniej szkodliwa dla drewna, a przy tym pozwala na uzyskanie pożądanej precyzji. Warto dodać, iż szlifowanie na mokro jest czyste, gdyż nie generuje uciążliwego pyłu. W przypadku wyboru tej metody szlifowania należy sięgnąć po materiały ścierne o wyższej granulacji. Przed przystąpieniem do prac należy moczyć folię ścierną przez około 30 minut. Co jeszcze zalicza się do materiałów służących do obróbki drewna? Są to także tarcze ścierne (korundowe, borazonowe, diamentowe), noże do strugarek oraz rębaków, suwaki z lignofolu samosmarownego.
Papier ścierny – co warto o nim wiedzieć?
Papier ścierny, dostępny jest w różnych formach, kształtach i rozmiarach. Można z niego korzystać, montując na specjalną packę, kratkę, czy też po prostu trzymając w dłoni. Okrągłe arkusze papieru stosuje się do urządzeń mechanicznych. Warto dodać, iż papier ścierny sprawdza się nie tylko do obróbki drewna, ale także metalu, plastiku i innych tworzyw sztucznych. Stosuje się w nim warstwę ścieralną w postacie korundu czy karborundu. Wybierając grubość papieru, należy zwrócić uwagę na rodzaj obrabianej powierzchni.
Ziarnistość do ok. 400 zalecana jest do powierzchni drewnianych. W przypadku elementów lakierowanych radzi się stosować materiał o ziarnistości od 400 do 1200. Do metali oraz blach wykorzystuje się wyjątkowo szeroki zakres ziarnistości wynoszący od 80 do 1500. Papier ścierny możemy zakupić na podkładzie z płótna, włókniny lub gąbki. Ze względu na wysoką elastyczność tych podkładów, możemy precyzyjnie wykończyć polerowane powierzchnie. Papiery z gąbką używane są zwykle na mokro, natomiast na sucho stosuje się płótna i włókninę.
Zajmując się obróbką drewna, należy zainwestować w wysokiej jakości materiały, które ułatwią nam pracę, jak i sprawią, iż przyniesie pożądane rezultaty.