W przypadku rozwodu majątek często staje się powodem do awantur oraz sądowych przepychanek. zwykle każda ze stron chce uzyskać jak najwięcej. Najtrudniej podzielić nieruchomość, w której do tej pory żyło małżeństwo, czyli mieszkanie lub dom. Mało kto chce odpuścić, a przecież mieszkać dalej razem po rozstaniu się nie da. Najważniejsze pytanie brzmi: czy lokal należy do majątku wspólnego?
REKLAMA
Zobacz wideo Paweł Domagała: Dużo teraz w moim otoczeniu jest rozwodów. Ważniejsza jest duma niż drugi człowiek
Jak się dzieli mieszkanie po rozwodzie? Prawo przewiduje trzy rozwiązania
Majątek wspólny to rzeczy nabyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa, niezależnie od tego, która ze stron je kupiła. Powstaje automatycznie z mocy prawa w chwili zawarcia małżeństwa. Żeby mieszkanie lub dom były wspólne, transakcja musiałaby zostać dokonana po ślubie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej, czyli intercyzę.
Nieruchomość nie będzie wspólna w przypadku, gdy mieszkanie lub działka z domem zostały zakupione przez jednego z małżonków przed ślubem, zostały przez niego odziedziczona lub podarowane wyłącznie jemu. Podział wspólnego mieszkania po rozwodzie w Polsce regulowany jest przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz Kodeks cywilny. Lokal może zostać podzielony na kilka sposobów: poprzez sprzedaż i podział uzyskanych środków, przyznanie mieszkania jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego lub fizyczny podział nieruchomości na dwie części, jeżeli jest to możliwe i zgodne z przepisami.
Jak się dzieli mieszkanie po rozwodzie?Rawf8/iStock
Spłata mieszkania po rozwodzie. Na co patrzy sąd?
Jak można przeczytać na radkiewicz.net.pl, fizyczny podział mieszkania po rozwodzie jest możliwy, gdy nieruchomość jest na tyle duża i funkcjonalna, aby możliwe było wyodrębnienie dwóch niezależnych części. Takie rozwiązanie ma pierwszeństwo przed innymi sposobami. jeżeli strony są w konflikcie i nie zgadzają się na taką opcję, najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż lokalu. Uzyskane środki dzielone są między byłych małżonków proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości. jeżeli chodzi o przyznanie mieszkania/domu jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego, sąd weźmie pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim będzie się kierował dobrem dzieci, czyli tym, komu przypadnie opieka nad nimi.
Małoletnim należy zapewnić bezpieczne miejsce do życia. Oprócz tego sprawdzi, które z małżonków daje rękojmię spłaty drugiego. Chodzi o to, która ze stron ma wystarczającą ilość pieniędzy na spłatę udziału współmałżonka. Na decyzję sądu może mieć również wpływ obecny stan nieruchomości, czyli kto z niej korzysta i w jakim celu. Zweryfikuje również wielkość udziałów małżonków w majątku wspólnym, nakłady poczynione z majątków osobistych na nieruchomość oraz to, czy mogą w inny sposób zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. jeżeli nie uda się wprowadzić w życie żadnego z tych rozwiązań, zarządzi sprzedaż licytacyjną domu lub mieszkania i podzieli środki.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.