Miłosz, bo o tym imieniu mowa, ma korzenie słowiańskie. Pochodzi od słowa miłowany. Do początków XII wieku imię to było zdrobnieniem Miłobora, Miłosława, Miłobrata, Miłowita, Miłostryja. W 1136 roku pojawiło się jako jedno z imion wpisanych do papieskiej Buli gnieźnieńskiej. Co ciekawe, imię to rodzice wybierali dla szczególnych dzieci. Jakich?
REKLAMA
Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce
Miłosz - imię dla pierworodnego syna
Miłosz, jak już zatańczyliśmy, to imię męskie słowiańskiego pochodzenia, które związane jest ze słowami "miłowany/umiłowany". Jako ciekawostkę warto dodać, iż imię to zgodnie ze starodawną tradycją, nadawane było wyczekanym i wymodlonym pierworodnym synom. Wspomina o tym Bogna Wernichowska w swoim opracowaniu "Imiona współczesne, dawne i osobliwe" (wyd. Świat Książki).
Imię to ma również swoje odpowiedniki w innych językach. Dla przykładu są to:
czeski: Miloš,
węgierski: Milos,
serbski: Miloš,
słowacki: Milos,
chorwacki: Milos.
A co ze znanymi osobami, które je otrzymały? Ta historia jeszcze się pisze, ale tu należy wymienić przede wszystkim dwóch wielkich artystów: Miłosza Kotarbińskiego - polskiego malarza i rysownika oraz Miloša Formana - czeskiego reżysera filmowego.
Miłosz - jaki jest, każdy widzi
Jaki jest Miłosz? Powszechnie uważa się, iż to osoba, która jest pracowita, zaangażowana i skoncentrowana na osiąganiu swoich celów. Ma wielu przyjaciół, którym zawsze można zaufać. Jego relacje są oparte na szacunku i zrozumieniu. Wśród rodziny i znajomych jest ceniony za to, iż potrafi wspierać innych i dzielić się swoją wiedzą.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są Miłoszek, Miłek, Miłuś, Miniuś, Misiek, Mił, Miłciek, Miłcio, Miłeczek, Miłek, Miłko, Miło, Miłonio, Miłoniu, Miłosiunio, Miłoszek.
Miłosz imieniny obchodzi 25 stycznia.