Imię, które nie istnieje poza Polską. W PRL-u było hitem, dziś nazwano nim 25 chłopców

gazeta.pl 5 godzin temu
To imię dla chłopca określane jest mianem "najbardziej polskiego". Powód? Jak dowiadujemy się z książki autorstwa Bogny Wernichowskiej "Imiona współczesne, dawne i osobliwe" (wyd. Świat Książki), jest to imię starosłowiańskie, niewystępujące poza Polską i przypomniane na nowo dopiero pod koniec XIX wieku.
Mieczysław, bo o tym imieniu mowa, to imię, które przez wiele lat było zapomniane. Na salony wróciło z końcówką XIX wieku, kiedy w epoce romantyzmu na nowo ożywały historyczne podania i legendy. Mieszko I, władca Polan, który zdecydował się na przyjęcie chrztu, nazywany był często w literaturze Mieczysławem. Co jednak samo imię znaczy? Są dwie teorie.


REKLAMA


Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Mieczysław - imię z czasów średniowiecza
Pierwotnie istniało starosłowiańskie imię "Miecisław", które można tłumaczyć jako "ten, który rzuca sławę" lub "ten, który zdobywa sławę". To jedno ze znaczeń, jakie dziś przypisuje się temu imieniu. Jednak pozostało inna teoria, jakoby szesnastowieczny kronikarz zapisał ów imię, przekręcając kilka liter. Z Miecisława powstał więc Mieczysław, co wielu dziś tłumaczy jako "sławny mieczem" lub "ten, który mieczem zdobywa sławę".
Duże zainteresowanie tym wyjątkowym imieniem to lata PRL-u. Było nadawane wielu chłopcom, tu dla przykładu można wspomnieć np. o Mieczysławie Foggu, Mieczysławie Szcześniaku, czy Mieczysławie Czechowiczu. Dziś jednak odchodzi do lamusa. W 2023 roku zostało nadane tylko 25 nowo narodzonym chłopcom.


Mieczysław - jaki jest? Przypisuje mu się te cechy
Mieczysław uchodzi za bardzo spokojną osobę, którą trudno wyprowadzić z równowagi. Wszystko robi w swoim tempie, nigdzie się nie spiesząc. Nie lubi ryzyka, co może być uważane zarówno za wadę, jak i zaletę. Jest ponoć również bardzo rodzinny. Ceni sobie kontakt z bliskimi. Mieczysław imieniny obchodzi 1 stycznia i 12 czerwca.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Miecz, Mietek, Miecio, Mieciu, Mieciuś, Mietko, Mieczu, Mietuś, Mietas, Miećko.
Idź do oryginalnego materiału