Roksana, bo o tym imieniu mowa, ma bowiem niezwykle szlachetny rodowód. Wywodzi się z języka staroperskiego i oznacza "jutrzenkę", "jaśniejącą", czy też "perłę Wschodu". Przed wiekami brzmiało bardzo poetycko - Raohszana. Była wybierana przez tych rodziców, których dziecko przyszło na świat o świecie. O tym wyjątkowym zwyczaju wspomina w swojej książce pt. "Imiona współczesne, dawne i osobliwe" Bogna Wernichowska. Co jeszcze wiemy o historii i znaczeniu imienia Roksana?
REKLAMA
Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Roksana - imię, które przywędrowało z Persji
Roksana wzięła się od języka staroperskiego. Pierwotna forma tego imienia to Raohszana, co oznaczało planetę Wenus, patronkę miłości, harmonii, sztuki i gorących porywów serca. Tłumaczone było również jako "jutrzenka".
Z Persji imię Roksana przeszło do Grecji. Tak miała na imię małżonka Aleksandra Wielkiego. Według niektórych przekazów była niezwykle utalentowaną kobietą. Istnieją różne opowieści o jej pochodzeniu i działalności charytatywnej, ale pewne jest jedno - miała znaczący wpływ na decyzje legendarnego władcy.
W naszym kraju imię to pojawiło się stosunkowo późno - z początkiem XX wieku. Ogromna popularność przyszła jedna wraz z początkiem XXI wieku.
Rokasana - imię idealne dla roztropnej i wrażliwej osoby
Roksana ponoć jest osobą niezwykle silną, zdecydowaną, znającą swoją wartość. Wielu jest zdania, iż to bardzo mądry, wrażliwy iy niezwykle roztropny człowiek. Dobrze radzi sobie w życiu, a swoją energią zaraża innych.
Roksana obchodzi imieniny 15 lipca, a do tych najpopularniejszych zdrobnień można zaliczyć: Roksanka, Roksa, Roksia, Roksy, Sana, Sancia, Sanka, Roksancia, Roksunia, Roks.