"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży": kiedy na VOD? Data premiery ujawniona

filmweb.pl 1 rok temu
Miesiąc po premierze w kinach "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" debiutują na VOD. Wytwórnia Lionsgate poinformowała, iż od dzisiaj ekranizację książki Suzanne Collins będzie można kupić bądź wypożyczyć m.in. na Amazon Prime Video, Apple TV, Google Play oraz Vudu.

"Igrzyska śmierci" - "Ballada ptaków i węży": o filmie



Każda saga ma swój początek, a każdy bunt potrzebuje pierwszej iskry. Oto Dziesiąte Głodowe Igrzyska. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i przyszłość Coriolanusa zależy od tego, czy zdoła pokonać konkurentów. Tyle iż fortuna nie bardzo mu sprzyja, bo otrzymuje poniżające zadanie. Zostaje mentorem Lucy Gray Baird, dziewczyny z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Ich losy będą od dzisiaj nierozerwalnie ze sobą splecione – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa się walka na śmierć i życie. Poza areną w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie dla skazanej na zgubę trybutki... Czy warto przestrzegać zasad, gdy liczy się tylko przetrwanie za wszelką cenę?


Przypomnijmy, iż "Igrzyska śmierci: Balladę ptaków i węży" wciąż można zobaczyć w kinach. Do tej pory wpływy filmu z box office'u wyniosły blisko 300 milionów dolarów.

"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży": hollywoodzkie gwiazdy we Wrocławiu



Zdjęcia do filmu Francisa Lawrence'a powstawały m.in. we wrocławskiej Hali Stulecia grającej na ekranie arenę, na której realizowane są Dziesiąte Głodowe Igrzyska w Kapitolu. Mieliśmy okazję zapytać reżysera oraz producentkę Ninę Jacobson, jak doszło do tego, iż ekranizacja bestsellerowej powieści Suzanne Collins była realizowana w Polsce.


Wraz z naszym scenografem Ulim Hanischem chcieliśmy nakręcić ten film w jak największej ilości autentycznych lokacji - tłumaczy w rozmowie z Filmwebem Francis Lawrence - Zaczęliśmy się zastanawiać, jaki obiekt mógłby zagrać na ekranie arenę Głodowych Igrzysk. Zależało mi na wspaniałej arenie, która będzie pasować pod względem estetycznym do świata, który zamierzamy pokazać w filmie. Wówczas Uli i jego zespół znaleźli Halę Stulecia we Wrocławiu. Zakochaliśmy się w niej od pierwszego wejrzenia. Jakby tego było mało, okazało się, iż jest całkowicie dostępna w terminie, kiedy mieliśmy zaczynać zdjęcia. Realizowaliśmy sceny w Hali przez około sześć tygodni.

Getty Images © Dia Dipasupil
Nina Jacobson i Francis Lawrence z obsadą "Ballady ptaków i węży"

Hala Stulecia to nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie kręcono "Balladę ptaków i węży". Pierwotnie zakładaliśmy, iż sceny rozgrywające się w Dystrykcie 12 na terenach wiejskich nakręcimy nad jeziorem na północ od Berlina - wspomina Lawrence - Kiedy jednak straciliśmy ten obiekt, postanowiliśmy się przyjrzeć uważniej lokacjom w południowo-zachodniej Polsce. Ostatecznie po zakończeniu prac w Hali Stulecia przenieśliśmy się z kamerami pod Wałbrzych, konkretniej nad stawy we wsi Grzędy. Finalny efekt jest wspaniały m.in. dzięki fantastycznej polskiej ekipie, która z nami współpracowała.

Wielu kinomanów chciałoby, aby w Polsce było realizowanych tyle hollywoodzkich filmów co na przykład na Węgrzech czy w Czechach. Czy są na to szanse? Polacy wnieśli do naszego filmu mnóstwo entuzjazmu, pasji i zaangażowania. Od czasu naszego powrotu do Hollywood mówimy wszystkim znajomym, którzy szukają lokacji do swojego kolejnego filmu, żeby przyjechali do Polski - mówi Nina Jacobson - Taki szeptany marketing jest bardzo ważny. Wydaje mi się, iż w przyszłości wasz kraj stanie się kolejnym dużym ośrodkiem produkcji filmowej. Wasze ekipy filmowe mają olbrzymi potencjał. Są niezwykle pracowite i utalentowane.



Idź do oryginalnego materiału