Festiwal Filmowy „Hommage à Kieślowski” to wydarzenie o charakterze ogólnopolskim i transgranicznym, którego 14. edycja odbędzie się ponownie w malowniczym Sokołowsku (29-31 sierpnia 2025). Festiwal dedykowany jest symbolicznie postaci niezwykle cenionego w świecie polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, którego dzieciństwo i wczesna młodość jest silnie powiązana z Dolnym Śląskiem i Sokołowskiem. Wydarzenie nie ma jednak na celu wyłącznie popularyzacji osoby i twórczości reżysera „Przypadku”. Postać Kieślowskiego stanowi dla nas od lat cenny punkt wyjścia i inspiracji, ale należy podkreślić, iż całość filmowej selekcji to dowód szerszego spojrzenia organizatorów na kino współczesne, kino mistrzów i młodych osób tworzących, często niesłusznie zapomnianą klasykę.

Co roku wiodące hasło imprezy skupione jest wokół ważnej idei społecznej, silnie powiązanej z otaczającą nas rzeczywistością. Myśli odnoszącej się do wartości, które festiwal stara się szczególnie pielęgnować i które wpisują się w „filozofię uważności społecznej” jej tytularnego patrona, Krzysztofa Kieślowskiego. Przez ostatnie lata były takie motta jak: „Kino-interwencje”, „Pokolenia”, „Opowieści z lasu” czy „Musimy sobie pomagać”. W tym roku organizatorzy wydarzenia stawiają na hasło „Końce i początki”, które odnosi się zarówno do słynnej koncepcji cykliczności dziejów Giambattisty Vico, jak i tytułu jednego z nagrodzonych krótkich metraży podczas pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu krótkich form filmowych, która odbyła się w trakcie festiwalu w 2024 roku („Końce i początki”, reż. Klaudia Fortuniak; Prod. Łódzka Szkoła Filmowa).
W ujęciu włoskiego filozofa sztuka jest jednym z najważniejszych elementów ludzkiej mentalności; sztuka staje się najwłaściwszym narzędziem poznania tak natury człowieka, jak i związanego z nią historycznego typu kultury. Odzwierciedlając kształty ludzkiego ducha, za sprawą sztuki najpełniej wyrażamy nasze marzenia, pragnienia, bolączki. W tym chęć nowego początku, odrodzenia, restartu. Pragnienie „drugiej szansy”, ale także pragnienie ucieczki, rozmycia własnych granic. Podobne adekwatności możemy przypisać wielu postaciom z bogatego rezerwuaru Kieślowskiego, w tym granej przez Juliette Binoche bohaterce „Trzy kolory: Niebieski” (1993), Julie. To właśnie ten film polskiego reżysera omówimy szerzej podczas tegorocznej edycji, a naszymi gośćmi będą m.in. Sławomir Idziak, Krzysztof Wierzbicki czy Jacek Ostaszewski. W selekcjonowanych filmach pragniemy kierować się właśnie hasłem „Końców i początków”, tak aby proponowane seanse były dla widowni czymś w rodzaju wspólnej „filmoterapii”.
Wśród tegorocznych sekcji odnajdziemy m.in. przegląd filmów czeskiej artystki Drahomíry Vihanovej (1930–2017). Wybitną czeską scenarzystką i reżyserką filmów fabularnych i dokumentalnych, znaną z odważnego podejścia do kina oraz krytycznego spojrzenia na współczesne jej społeczeństwo i jego problemy (alienacji, samotności, bezduszności instytucji społecznych). Była jedną z pierwszych kobiet w czechosłowackim środowisku filmowym, która zdobyła uznanie za swoją niezależną i bezkompromisową twórczość. Przez lata była wykładowczynią w słynnej praskiej Szkole Filmowej FAMU. Jej dzieła pozostają wciąż nieznane, a niezwykła postać – warta (w 2025 roku świętujemy 95 rocznicę urodzin artystki!). W retrospektywie znajdą się m.in. takie tytuły jak „Zabita niedziela” (1969), „Fuga na czarnych klawiszach” (1964) czy „Pytania dla dwóch kobiet” (1985).
Również w tym roku nie zabraknie spotkań wokół najnowszego polskiego kina, w tym ważnych debiutów. Swoją obecność w Sokołowsku potwierdzili m.in. Korek Bojanowski („Utrata równowagi”), Justyna Mytnik („Lany poniedziałek”), Maria Zbąska („To nie mój film”) czy Monika Majorek („Innego końca nie będzie”). Sokołowsko odwiedzą również twórcy znakomitego „Minghuna” z wielką rolą Marcina Dorocińskiego – reżyser Jan P. Matuszyński oraz scenarzysta filmu Grzegorz Łoszewski.

Nowością tegorocznej edycji będzie również sekcja prezentująca wybrane filmy festiwalu Millennium Docs Against Gravity – wydarzenia, które od lat cenimy za jego konsekwencję w łączeniu sztuki dokumentu z aktywnym dialogiem społecznym i intelektualnym. Pokazy w Sokołowsku staną się mostem pomiędzy dwoma festiwalami, które – choć różne w formacie – wyrastają z tej samej wartości: wiary w siłę kina jako narzędzia zmiany, refleksji i budowania wrażliwości. W programie znalazły się m.in. poruszające „Listy z Wilczej”, będące osobistą opowieścią o dzieciństwie i przemocy, oraz filmowa podróż do przeszłości w „Riefenstahl”, która na nowo stawia pytania o odpowiedzialność twórcy i etyczne granice sztuki. Sekcję dopełnią „Pasażer Andrzej Munk” – portret wybitnego reżysera widziany oczami jego współpracowników – oraz nostalgiczne „Pociągi”, subtelnie splatające losy ludzi i krajobrazu w zanikającym świecie kolei.

W 2024 zrealizowaliśmy po raz pierwszy w Sokołowsku Konkurs Krótkich Form Filmowych. Grand Prix I. edycji Konkursu Krótkich Form Filmowych w Sokołowsku (w wysokości 3000 zł.) otrzymał film dokumentalny „Moja siostra” reż. Mariusz Rusiński / dokument / Studio Munka. W uzasadnieniu jury pod wodzą reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz i scenarzystki Marty Hryniak (córki Krzysztofa Kieślowskiego) napisało: „Za poruszający obraz samotności wśród bliskich w sytuacji, gdy nie ma łatwych recept na uzdrowienie relacji, a jednak podejmuje się taką próbę – w imię miłości. Za kamerę, która z czułością i wnikliwością, bez naruszania granic, obserwuje bliskich pogrążonych w rodzinnym kryzysie”. Tradycja konkursu filmowego będzie podczas HAK kontynuowana także i w 2025 roku, a do nagród i wyróżnień konkursowych dojdzie także Nagroda Publiczności.
- Wszystkie informacje, program, bilety na stronie: https://hommageakieslowski.pl/edition/2025/
