HBO Max tworzy z J.K. Rowling serialowego "Harry’ego Pottera". Czym ma się różnić od filmów?

serialowa.pl 1 rok temu

Wieloletnie plotki o serialowym „Harrym Potterze” mogą w końcu znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. HBO Max i J.K. Rowling mają być coraz bliżej podpisania umowy licencyjnej.

Od dawna mówiło się, iż HBO Max chce zrobić serial na podstawie książek J.K. Rowling o „Harrym Potterze„. I start prac nad serialem może być dużo bliżej, niż myślimy – HBO Max jest podobno coraz bliżej podpisania umowy z pisarką.

Harry Potter – serial HBO Max będzie oparty na książkach

Jak informuje Bloomberg, dyrektor generalny Warner Bros Discovery David Zaslav oraz szef HBO i HBO Max Casey Bloys są w trakcie rozmów z autorką książek, J.K. Rowling, która ma kontrolę kreatywną nad eksploatacją swojego dzieła. Umowa nie została jeszcze podpisana, ale stacja chce, by pisarka dołączyła do ekipy jako producentka – Rowling nie będzie jednak ani showrunnerką, ani twórczynią serialu.

Gdy rozmowy z Rowling zakończą się pozytywnie, HBO zacznie poszukiwania głównego scenarzysty lub scenarzystki. Na chwilę obecną stacja posiada tylko ogólną koncepcję serialu: każdy sezon ma koncentrować się na jednej z siedmiu książek z serii. Co oznacza, iż dostaniemy tak naprawdę nową wersję tych samych wydarzeń, które już widzieliśmy w filmach, ale znacznie bardziej rozbudowaną.

„Harry Potter i Książę Półkrwi” (Fot. Warner Bros.)

Jak zauważa TVLine, choć rozmowy z pisarką wciąż trwają, teraz jest doskonały moment na podpisanie umowy. Na przyszłą środę Warner Bros. Discovery planuje event prasowy, na którym mogą zaprezentować swoją platformę streamingową pod nową nazwą i zaskoczyć widzów wielkimi produkcjami. Wydaje się to doskonałym momentem, by ogłosić produkcję „Harry’ego Pottera”.

To nie jest pierwszy raz, kiedy słyszymy o serialowym „Harrym Potterze”. HBO Max i jego ówczesna firma macierzysta, WarnerMedia, już kilka lat temu zaczęły sprawdzać potencjał serialu ze świata „Harry’ego Pottera”. Wówczas Warner Bros. mianowało do zarządzania światem czarodziejskim i franczyzami Pottera prezesa ds. Dzieci, Młodzieży i Klasyków Toma Ascheima. Odpowiadał on m.in. za parki tematyczne, wycieczki i przedstawienia teatralne ze świata „Harry’ego Pottera” oraz serię filmową „Fantastyczne zwierzęta”. Ascheim stał się głównym przedstawicielem WarnerMedia i już wtedy rozmawiał z Rowling i jej przedstawicielami o potencjalnym serialu.

Po zakończeniu przejęcia przez Discovery, jednostka Ascheima została rozwiązana, a on sam opuścił firmę. Jednak po fuzji znaczenie marki Harry Pottera tylko wzrosło. Dyrektor generalny Warner Bros Discovery David Zaslav wielokrotnie podkreślał swoje skupienie na franczyzach, a wykorzystanie marki Harry’ego Pottera zostało uznane za priorytetowe. Zaslav wielokrotnie spotykał się z Rowling i publicznie poparł autorkę zaangażowaną w spór dotyczący jej komentarzy na temat osób transpłciowych.

W ciągu ostatnich kilku lat Warner Bros Discovery i jego poprzednik WarnerMedia odnieśli sukces dzięki odcinkowi specjalnemu z okazji 20-lecia Harry’ego Pottera na HBO Max, a także programowi „Harry Potter: Turniej Domów Hogwartu” i najnowszej grze wideo „Dziedzictwo Hogwartu”.

Seria o Harrym Potterze rozpoczęła się od pierwszej książki J.K. Rowling, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, która po raz pierwszy ukazała się w 1997 roku. Kolejne sześć książek sprzedało się na całym świecie w łącznej liczbie ponad 600 mln egzemplarzy. Filmowa adaptacja z Danielem Radcliffe’em w roli głównej po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w 2001 roku, a osiem filmów zarobiło łącznie ponad 7 mld dolarów.

Idź do oryginalnego materiału