Han Kang odebrała Literacką Nagrodę Nobla 2024

strefamusicart.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: gfsdas


10 grudnia 2024 roku Han Kang odebrała złoty medal i dyplom, w ten sposób oficjalnie stając się laureatką literackiej Nagrody Nobla za ten rok. Autorka pochodząca z Korei Południowej została nagrodzona za „intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”.

Za każdym razem, gdy pracuję nad powieścią, trwam w pytaniach, żyję w nich. Kiedy dotrę do ich końca – co nie znaczy, iż właśnie wtedy znajduję na nie odpowiedzi – dochodzę do końca procesu pisania. Po tym nie jestem już taka, jaka byłam, kiedy zaczynałam, i od tego zmienionego stanu rozpoczynam od nowa. Pojawiają się kolejne pytania, niczym ogniwa w łańcuchu lub domino, nakładające się na siebie, łączące i trwające, a ja czuję impuls do napisania czegoś nowego.

Tak Han Kang skomentowała swoją twórczość podczas wykładu noblowskiego, który wygłosiła 7 grudnia 2024 w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. do tej pory ukazały się książki „Wegetarianka”, „Biała elegia”, „Nadchodzi chłopiec” i „Nie mówię żegnaj”. Wszystkie zostały przełożone przez Justynę Najbar-Miller, „Wegetarianka” została
przetłumaczona w duecie z In Choi Jeong.

To właśnie Han Kang swoją twórczością zwróciłą uwagę publiczności na literaturę koreańską. Jest pisarką obdarzoną niezwykłym słuchem i wrażliwością. Jej powieści – pisane od wielu lat – w czasach turbokapitalizmu i katastrofy klimatycznej brzmią krystalicznie i szokująco aktualnie. Dla polskiego czytelnika znaczenie może mieć fakt, iż „Biała elegia” powstała podczas czteromiesięcznego pobytu autorki w Warszawie. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni z faktu, iż laureatka Nagrody Nobla od wielu już lat ma swój dom właśnie w Wydawnictwie W.A.B.
Anna Dziewit-Meller, redaktorka naczelna

Ogromnie się cieszę, iż Literacka Nagroda Nobla została przyznana w tym roku Han Kang. Autorka porusza najczulsze struny serca, opisując często traumatyczne przeżycia. Obcowanie z jej prozą jest niezapomnianym przeżyciem, które długo rezonuje w czytelniku po skończonej lekturze.
Joanna Maciuk, redaktorka inicjująca

W książkach Han Kang – mimo przepełniającej je świadomości wszechobecnego cierpienia – dostrzec można pragnienie przedarcia się na stronę czegoś jasnego i nieskazitelnego.
Justyna Najbar-Miller, tłumaczka

Han Kang debiutowała w 1993 roku pięcioma wierszami opublikowanymi w „Literature and Society”. Jest laureatką najbardziej prestiżowych koreańskich nagród literackich. Światową sławę przyniosła jej kontrowersyjna powieść „Wegetarianka” (2007; W.A.B. 2021), która została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera w 2016 roku. Powieść „Nadchodzi chłopiec” (2014; W.A.B. 2020) również zyskała uznanie krytyków, którzy wymieniali ją wśród najważniejszych książek, natomiast „Biała elegia” (2016, W.A.B. 2022) była nominowana do wielu nagród literackich, m.in. Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku. Z kolei powieść „Nie mówię żegnaj”, która w polskich księgarniach pojawiła się na początku tego roku, zdobyła już prestiżową francuską nagrodę literacką Prix Medicis w kategorii literatura zagraniczna. Była też nominowana do Prix Femina (nagrody literackiej przyznawanej przez jury składające się wyłącznie z kobiet), a francuski magazyn kulturalny „Transfuge” uznał ją za „najlepszą powieść azjatycką”.

Wszystkie cztery książki Han Kang wydane przez Wydawnictwo W.A.B. – „Wegetarianka”, „Nadchodzi chłopiec”, „Biała elegia” oraz „Nie mówię żegnaj” – są dostępne w księgarniach stacjonarnych oraz internetowych.

Wydawnictwo W.A.B., będące częścią Grupy Empik, to jeden z największych domów wydawniczych w Polsce. W jego portfolio znajdują się m.in. książki Sally Rooney, Michela Houellebecqa, Zyty Rudzkiej, Hanyi Yanagihary, a także Elfriede Jelinek, austriackiej noblistki, której nową powieść „Dane odosobowe”
wydało na początku września.

Idź do oryginalnego materiału