Gramatury papieru – jakie są i do czego je używać

manager24.pl 1 dzień temu

Papier to ciągle artykuł biurowy, którego nie może zabraknąć. Choć wiele firm przechodzi szeroko pojętą cyfryzację, to jednak umowy czy dokumenty ciągle sporządza się także w formie papierowej. Papier ma wciąż szerokie spektrum zastosowania także w reklamie i marketingu, a także jako nośnik informacji. Ze względu na różnorodne sposoby wykorzystania, ma też różną gramaturę. Warto dowiedzieć się więcej właśnie na ten temat.

Czym jest gramatura papieru i jaka stosowana jest w biurach?

Należy wiedzieć, iż gramatura papieru to po prostu jego gęstość wyrażona w g/m2. Im wyższa jest gramatura, tym większa jest jego grubość. Na podstawie dotyku i wagi można rozpoznać większą lub mniejszą gramaturę. Ma ona bezpośredni wpływ na to, jak sztywna jest dana kartka. Papier ma szerokie spektrum zastosowania. Najgrubszy używany jest do tworzenia okładek i folderów, a najcieńszy do druków biurowych. Papier biurowy ma gramaturę od 80 do 250 g/m2.

Jaką gramaturę papieru należy wybrać do określonego zastosowania?

Szukając odpowiedniego papieru biurowego, należy zwrócić uwagę na jego zastosowanie. Do codziennych wydruków stosowanych w wewnętrznym obiegu wystarczy papier ksero o gramaturze 80 g/m2. Zatem zlecając pracownikom określone zadania na piśmie czy prowadząc wewnętrzną korespondencję, np. dotyczącą tworzenia grafików czy organizacji imprez firmowych warto wybrać właśnie taki papier. Gdy ma się zamiar wysyłać korespondencję do innych firm, to warto postawić na papier o nieco wyższej gramaturze, np. 90 g/m2. Dotyczy to choćby papieru firmowego z logo firmy. Taki papier może służyć też do korespondencji z urzędami. W przypadku drukowania CV, zaproszeń należy zadbać o to, by papier nie był zbyt wiotki i się nie gniótł po podniesieniu kartki. Oczywiście pojedyncze dokumenty można laminować, jednak papier o większej gramaturze może zapewnić podobny efekt. Drukując zaproszenia oczywiście warto jeszcze wybrać odpowiedni, mniejszy format, aby nie było konieczne przycinanie papieru, gdy nie ma się do dyspozycji obcinarki. Do drukowania plakatów na ploterach również trzeba wybrać papier o większej gramaturze. Gdy macie zamiar drukować większe formaty plakatów, to najlepiej sprawdzi się taki o gramaturze od 170 do 250 g/m2. Na papierze o takiej grubości drukuje się także wizytówki firmowe czy dyplomy, które później można oprawić w ramy.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając gramaturę papieru?

Istotne znaczenie przy doborze adekwatnej gramatury papieru ma również to, czy ma się zamiar drukować dokumenty jednostronnie, czy też dwustronnie. Zbyt cienki papier o niewielkiej gramaturze nie będzie odpowiedni do dwustronnego druku, gdyż będzie on przebijał na drugą stronę, co w przypadku wszelkich dokumentów jest niedopuszczalne. Warto wybrać taki, który ma gramaturę przynajmniej 80 g/m2. W przypadku książek czy czasopism stosuje się gramaturę od 50 do 70 g/m2. Z kolei do druku okładek katalogów czy książek wybiera się najwyższą gramaturę wynoszącą od 270 do 350 g/m2. Drukując broszury firmowe czy foldery, można zdecydować się na papier o gramaturze od 170 do 250 g/m2, podobnie jak przy wydruku plakatów reklamowych. Warto wiedzieć, iż gdy drukuje się na klasycznych biurowych drukarkach, a nie ploterach, gramatura papieru nie powinna być większa niż 220 g/m2, gdyż może to powodować błędy w podawaniu papieru przy drukach dwustronnych czy jego zacinanie się w urządzeniu.

Gramatura papieru ma duże znaczenie dla jakości wydruku dokumentów biurowych. Warto zatem dobierać ją starannie, stosownie do zastosowania.

Idź do oryginalnego materiału