Gdzie leży ziemia obiecana hobbitów z "Pierścieni władzy"? Sûza-t to kultowe miejsce z filmów

serialowa.pl 1 tydzień temu

4. odcinek 2. sezonu „Pierścieni władzy” opowiedział widzom o nowej odmianie hobbitów. Dowiedzieliśmy się, iż stoorowie wierzą w rajską krainę Sûza-t. Podejrzewacie już, gdzie leży ziemia obiecana niziołków?

Serial „Władca Pierścieni: Pierścienie władzy” oferuje widzom genezę tolkienowskiego świata, który znamy nie tylko z książek J.R.R. Tolkiena, ale także z filmów. Wątek hobbitów nie stanowi pod tym względem wyjątku. Po 4. odcinku 2. sezonu możecie zastanawiać się, czym jest Sûza-t i czy ma odpowiednik u Tolkiena.

Pierścienie władzy sezon 2 – co to jest Sûza-t?

W 4. odcinku 2. sezonu „Pierścieni władzy” dowiadujemy się, wraz z Nori (Markella Kavenegh), iż stoorowie wierzą w ziemię obiecaną dla niziołków. To wymarzone rajskie miejsce, pełne chłodnych strumyków i pagórków, które przewijało się w legendach hobbitów, nosi nazwę Sûza-t. Co dokładnie ona oznacza?

W języku Westron (wspólnej mowie), która w świecie Tolkiena została na pewnym etapie przyjęta za uniwersalny język Śródziemia, Sûza-t tłumaczy się na… Shire, krainę hobbitów, którą z pewnością kojarzycie z oryginalnego „Władcy Pierścieni” i filmowych adaptacji Petera Jacksona. „Pierścienie władzy” wskazują, iż osiedlenie się na Zachodzie Śródziemia pisano niziołkom już w najdawniejszych przepowiedniach.

„Władca Pierścieni: Pierścienie władzy” (Fot. Amazon)

Warto dodać, iż cząstkę „za” w „Sûza-t” znawcy Tolkiena odnoszą do języka adûnaickiego, zaznaczając, iż może ona wiązać się ze słowem zâyan (kraina) – i w tym przypadku możemy odnieść to skojarzenie do biblijnej Ziemi Obiecanej, symbolizowanej przez Syjon.

W serialu widzimy, iż to z plemienia hobbitów zamieszkujących wioskę w Rhûn, wywodzą się harfootowie – zmarły w 1. sezonie „Pierścieni władzy” Saddoc Burrows (Lenny Henry) był potomkiem stoorów. Przodek Saddoca miał niegdyś mieszkać wśród hobbitów z 2. sezonu, a następnie opuścić nieurodzajną krainę w poszukiwaniu „ziemi obiecanej”, czyli wspomnianego Sûza-t. Jak pokazał 1. sezon, jego misja zakończyła się niepowodzeniem, a jego następcy na stałe przyjęli wędrowny tryb życia. Czy w serialu zobaczymy zatem, jak hobbici – być może kierowani przez Nori – osiedlają się w Shire?

„Władca Pierścieni: Pierścienie władzy” (Fot. Amazon)

Warto dodać, iż odnosząc się do Westron, „Pierścienie władzy” popełniają drobną nieścisłość względem prac Tolkiena. Brytyjski autor pisał, iż język ten pojawił się w Śródziemiu dopiero za sprawą Númenorejczyków, którzy spopularyzowali go po przybyciu na kontynent po zatonięciu wyspiarskiego królestwa. W serialu dopiero dojdzie do tego zdarzenia (a przynajmniej tak podejrzewamy).

A czy sami stoorowie mają swój odpowiednik u Tolkiena? Okazuje się, iż tak. Mało tego, łączą się z bardzo istotną postacią z czasów Wojny o Pierścień.

Jak wypada 2. sezon jako całość? Obejrzeliśmy już wszystkie osiem odcinków i o swoich wrażeniach pisaliśmy tutaj: Władca Pierścieni: Pierścienie władzy sezon 2 – recenzja. Kiedy premiera 5. odcinka „Pierścieni władzy”? Sprawdźcie, jak wygląda pełna rozpiska: Pierścienie władzy sezon 2 – kiedy kolejne odcinki?

Pierścienie władzy sezon 2 – odcinki w czwartki na Prime Video

Idź do oryginalnego materiału