Był pierwszy września 1992 roku, około godziny dziewiątej rano, kiedy młody poznański dziennikarz opuszcza mieszkanie. Zajmował je wspólnie ze swoją dziewczyną.
Od tego ślad się po nim urywa. Nikt nic nie wie, nikt nic nie słyszał. Współpracownicy Jarosława Zietary domyślali się nad jaką sprawą pracował. Czy intensywne śledztwo w sprawie powiązań właściciela Elektromisu (sieć hurtowni) ze światem przestępczym przesądziło o losie bohatera tej historii?
Czy to możliwe, aby człowiek zniknął całkowicie bez śladu?
W dochodzeniu dotyczącym tajemniczego zaginięcia publicysty „Gazety Poznańskiej” przyjęto następujące hipotezy: porwanie i zabójstwo, samobójstwo, świadome zerwanie kontaktów z rodziną.
Dodatkowo pikanterii całej sprawie dodaje wątek domniemanego udziału służb (dawny UOP). Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak są ostrożni w ferowaniu wyroków. Do tej informacji podchodzą z dystansem, sceptycznie. Autorzy obszernego dokumentu wszystkie założenia analizują oddzielnie. Każda wzmianka została przez nich starannie zweryfikowana.
I wreszcie pojawia się wielce prawdopodobny trop: zabójstwo dociekliwego dziennikarza zlecił Aleksander Gawronik, postać nieciekawa.
Czy Jarek mógł zostać zwerbowany przez służby specjalne? Odpowiedzi na to i inne pytania raczej już nie poznamy.
Początek lat 90. to czas, w którym dawni funkcjonariusze systemu komunistycznego wciąż podnosili jeszcze mocno głowy. Przedstawiciele aparatu represji musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I tak też się stało, zajęli intratne posady, synekura.
Dla kogo jest ten reportaż? jeżeli pociąga cię brutalny świat polityki, w którym wszystkie środki są dozwolone i brudnych interesów, to śmiało sięgnij po tę pozycję. Z lektury dowiesz się też na czym polegała fikcja dekomunizacji i lustracji w Polsce.