Gdańsk na Makiecie: nowy konkurs Otwartego IKM rusza już w maju

ikm.gda.pl 4 dni temu

Instytut Kultury Miejskiej od lat działa blisko mieszkańców i mieszkanek Gdańska, odkrywając miasto poprzez sztukę, literaturę, działania społeczne i aktywności w przestrzeni miejskiej. Teraz zaprasza do udziału w pilotażowej edycji konkursu Otwarty IKM. Gdańsk na Makiecie, którego sercem będzie wyjątkowa makieta 3D przedstawiająca współczesne śródmieście Gdańska. Nabór projektów potrwa od 12 do 30 maja 2025 roku.

Makieta, umieszczona w przestrzeni Kunsztu Wodnego, to nie tylko początek poznawania miasta przez turystów i istotny przystanek dla pasjonatów miejskiej historii. To również inspiracja do twórczego myślenia o Gdańsku – jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Najnowsza edycja konkursu Otwarty IKM otwiera tę przestrzeń na autorskie eksperymenty z pogranicza urbanistyki, edukacji, designu i ekologii.

– Nie narzucamy tematyki. Makieta to punkt wyjścia – możesz zaprojektować przyszłość miasta, połączyć tradycję z nowoczesnością lub opowiedzieć na nowo mało znane historie Gdańska. Wierzymy, iż każda ścieżka jest dobra – mówi Katarzyna Buczek, koordynatorka programu.

W konkursie mogą wziąć udział osoby działające w obszarach kultury, edukacji, urbanistyki, architektury, inżynierii, nowych technologii i aktywizmu. Liczy się innowacyjne podejście, odwaga w przełamywaniu schematów i zaangażowanie w tworzenie miasta bardziej dostępnego, zrównoważonego i otwartego.

Otwarty IKM. Gdańsk na makiecie daje możliwość:

  • pozyskania wsparcia finansowego wysokości do 5000zł brutto na realizację projektu,
  • realizacji projektu w przestrzeni Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11,
  • wsparcie doświadczonych specjalistek i specjalistów z zakresu edukacji, nowych technologii i organizacji wydarzeń.

Harmonogram konkursu:

  • Nabór wniosków: 12–30 maja 2025
  • Ogłoszenie wyników: do 30 czerwca 2025
  • Realizacja projektów: wrzesień 2025 – czerwiec 2026

Zainteresowanych złożeniem wniosku IKM zaprasza na cykl spotkań i warsztatów, które pomogą w dopracowaniu pomysłów i wdrożeniu ich w życie.

17 maja – Sala Makiety (19:00-20:00)

Specjalny pokaz dla przyszłych wnioskodawców. Poznaj historię makiety z Joanną Raftopulos, przekonaj się, iż to nie tylko eksponat, ale przestrzeń, w której współistnieją historia i współczesność. Obejrzyj wyjątkowy pokaz filmowy z narracją Joanny oraz mappingowe opowieści w goglach VR.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy na specjalny pokaz dla wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie Otwarty IKM. Gdańsk na Makiecie. Zapraszamy na projekcję filmu „Miasto na wodzie”, który zabiera w podróż przez dzieje Gdańska. Dodatkowo, zanurzysz się w wirtualny Gdańsk dzięki goglom VR i poznasz historię makiety z Joanną Raftopulos. Przekonaj się, iż makieta to nie tylko eksponat, ale przestrzeń, w której wpółistnieją historia i współczesność.

20 maja – Sala Makiety (19:00-20:00)

Spotkaj się z Agnieszką Misztal (dział edukacji), Kariną Rojek (koordynatorka projektów w obszarze nowych technologii) oraz Katarzyną Buczek (koordynatorka Otwartego IKM). Sala Makiety stanie się sceną, a po zachodzie słońca odbędzie się pokaz prac powstałych podczas Animatonu.

20 maja – Pracownia (17:30-19:00)

Intensywne spotkanie informacyjne i sesja pytań oraz odpowiedzi z udziałem koordynatorki Otwartego IKM Katarzyny Buczek oraz moderacją Anny Urbańczyk. Dowiesz się, jak przegotować się do pisania projektu w ramach konkursu, rozliczyć go, a także zgłębisz techniczne i logistyczne aspekty realizacji swojego pomysłu.

Masz pytania? Do 18 maja 2025 r. przyjmujemy zapytania dotyczące tej edycji konkursu, realizacji projektów i samej makiety. Zebrane pytania zostaną omówione na spotkaniu informacyjnym 20 maja w IKM. https://otwarty.ikm.gda.pl/gdansk-na-makiecie/pytania-i-odpowiedzi/

Uwaga! Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Uczestnictwo w spotkaniach premiowane jest dodatkowymi punktami przy ocenie Twojego wniosku.

Szczegóły konkursu, zasady udziału i formularz zgłoszeniowy dostępne są w zakładce Gdańsk na Makiecie.

Idź do oryginalnego materiału