Firma ElevenLabs partnerem strategicznym Wolnych Lektur

fundacja.wolnelektury.pl 4 dni temu

Z przyjemnością informujemy, iż firma ElevenLabs została partnerem strategicznym Wolnych Lektur. Od teraz książki z Wolnych Lektur dostępne są w aplikacji mobilnej ElevenReader, która umożliwia zamianę książek, artykułów i innych tekstów na dźwięk – dodanych samodzielnie oraz z katalogu. Nie ma jakiegoś audiobooka na Wolnych Lekturach? Możecie bezpośrednio z naszej strony przejść do aplikacji ElevenReader i tam wysłuchać książki.

ElevenLabs udostępnia polską wersję aplikacji mobilnej ElevenReader. Wśród dostępnych materiałów znajduje się ponad 6,8 tys. utworów po polsku z biblioteki Wolne Lektury, w tym lektury szkolne i klasyka literatury. Wszystkie treści przeczyta między innymi głos AI Piotra Fronczewskiego – przygotowany wspólnie z artystą pierwszy polski głos w serii Iconic Voices.

ElevenReader to aplikacja mobilna, która ożywia książki, artykuły, pliki PDF lub dowolny inny tekst dzięki realistycznej narracji AI. Użytkownicy mogą wgrywać własne treści lub wybierać spośród kolekcji klasyki literatury, newsletterów i artykułów, odczytywanych przez głosy AI w 32 językach. Do każdej historii, treści, okazji czy potrzeby można dobrać dowolny wysokiej jakości głos. ElevenReader staje się towarzyszem audio w podróży czy w trakcie innych zajęć, ułatwiając też komunikację i przyswajanie treści osobom z niepełnosprawnościami. Aplikację stworzyło ElevenLabs – światowy lider w generatywnej sztucznej inteligencji audio.

Teraz ElevenReader jest oficjalnie dostępny w Polsce, a na start oferuje użytkownikom bezpłatnie ponad 6,8 tys. utworów w języku polskim z biblioteki Wolne Lektury. Wśród nich znajdują się klasyka literatury polskiej i światowej oraz lektury szkolne. W ElevenReader można sięgać po takie tytuły jak „Pan Tadeusz”, „Lalka”, „Wesele”, „Boska Komedia”, dzieła Homera, dramaty Szekspira, czy opowiadania Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie.

Wszystkie treści w aplikacji ElevenLabs przeczyta między innymi głos AI Piotra Fronczewskiego. To pierwsza polska postać w kolekcji Iconic Voices dostępnych w aplikacji – licencjonowanych, legendarnych głosów ze świata telewizji, filmu, literatury i nie tylko. W tym gronie znajdują się już m.in. James Dean, John Wayne, Jerry Garcia, Judy Garland, Maya Angelou, Sir Laurence Olivier i Richard Feynman.

ElevenReader zamieni na audio każdy tekst, który wgramy do aplikacji. Dzięki temu możemy słuchać tam, gdzie wcześniej można było jedynie czytać. Chcemy też wspierać polską edukację, a dzięki współpracy z Wolnymi Lekturami możemy to robić w konkretny sposób – ułatwiając dostęp do literatury i szkolnego kanonu dostępnych od razu w aplikacji. Cieszymy się, iż to właśnie głos AI jednej z największych ikon naszej kultury może być dziś ich narratorem. Piotr Fronczewski był dotychczas obecny na ekranie, deskach teatru i czytając wybrane książki. Teraz może towarzyszyć każdemu z nas, kiedy tylko go potrzebujemy – mówi Mati Staniszewski, współzałożyciel ElevenLabs.

Piotr Fronczewski to jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów, z ponad 120 rolami w filmach, serialach i sztukach teatralnych kochanych przez widzów różnych pokoleń. W trakcie ponad 60-letniej kariery wystąpił m.in. w „Akademii Pana Kleksa”, „Kung-Fu”, „Ziemi Obiecanej”, „Znachorze” i serialach „07 zgłoś się”, „Ekstradycja”, „Rodzina Zastępcza”, „Rojst”, czy „Tygrysy Europy”. Od ponad trzech dekad jest cenionym lektorem audiobooków i słuchowisk, w tym serii „Harry Potter”. Fani gier wideo znają go też jako narratora w serii „Baldur’s Gate”. Piotr Fronczewski w latach 80. stworzył też legendarną postać Franka Kimono.

Praca ze sztuczną inteligencją otwiera przede mną zupełnie nowy rozdział twórczej przygody. Technologia pozwala mi spojrzeć na proces kreacji z innej perspektywy – nowatorskiej, nieosiągalnej dotąd tradycyjnie w produkcji. Przez długie lata kariery mistrzowie reżyserii prowadzili mnie przez kolejne role, dziś to ja decyduję, w jaki sposób moja artystyczna tożsamość przeniknie do nowego medium. Żywię nadzieję, iż w ten sposób będę mógł towarzyszyć jeszcze szerszemu gronu słuchaczy, jako narrator ich ukochanych opowieści i codziennych spraw – mówi Piotr Fronczewski.

Literatura zyskuje nową formę, można ją nie tylko czytać, ale też słuchać. Wierzymy, iż szkolne lektury i klasyka dostępne w ten sposób, pomogą dzieciom i młodzieży w nauce, a starszym dadzą pretekst, by przypomnieć sobie znane teksty albo sięgnąć po coś nowego – mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Wolne Lektury.

ElevenLabs to światowy lider w audio AI. Firma została założona w roku 2022 przez dwóch przyjaciół – Matiego Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego. Od początku działalności pozyskała od inwestorów łącznie 281 mln USD w czterech rundach finansowania, by uczynić mowę nowym standardem interakcji z technologią.

Produkty ElevenLabs umożliwiają generowanie naturalnie brzmiących głosów, dźwięków i mowy w 32 językach i są wykorzystywane przez wiodące firmy mediowe, wydawnicze i edukacyjne. Platforma umożliwia też lektorom i użytkownikom monetyzację ich głosów generowanych przez AI. W Voice Library jest już ponad 5 tys. głosów, a ich twórcy otrzymali w ostatnim roku od ElevenLabs łącznie ponad 2 miliony dolarów.

Firma prowadzi także Impact Program, udostępniając swoją technologię organizacjom, które mogą skorzystać z rozwoju AI. Partnerami ElevenLabs jest ponad 80 podmiotów non-profit działających w obszarach medycyny, edukacji i kultury.

11 listopada 2024 roku ElevenLabs ogłosiło inwestycję 44 mln PLN (11 mln USD) w ciągu 5 lat, w rozwój polskiego ekosystemu AI. W ramach tej inicjatywy firma otworzyła w Warszawie centrum R&D, w którym do końca roku planuje zatrudnić ok. 30 specjalistów. ElevenLabs planuje kolejne inwestycje w regionie.

Idź do oryginalnego materiału