Filmy Radosława Piwowarskiego za darmo na Ninatece

filmweb.pl 10 miesięcy temu
W serwisie VOD Ninateka.pl, prowadzonym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, można oglądać sześć tytułów Radosława Piwowarskiego: fabuł, produkcji telewizyjnych, dokumentów, spektakli Teatru Telewizji. Filmy będą dostępne do 29 lutego na stronie Ninateka.pl za darmo i bez reklam

W ramach cyklu "Dziś są twoje urodziny" w portalu Ninateka.pl prezentowany jest dorobek wybitnych postaci polskiego kina: reżyserów, aktorek, operatorów czy scenografek. W lutym przybliżona została postać Radosława Piwowarskiego, reżysera i scenarzysty filmów fabularnych i produkcji telewizyjnych. Marcowa odsłona cyklu będzie poświęcona twórczości Jerzego Hoffmana.


Program



"Chruśniak", film dokumentalny, reż. Radosław Piwowarski, Polska 1972, 16 min
Podtytuł filmu to "Ballada o chłopcach z Bałut". Bohaterami dokumentu są rekruci wojskowi z tej łódzkiej dzielnicy. Śledzimy ich historię od momentu komisji wojskowej do pierwszych ćwiczeń na poligonie. W filmie można usłyszeć m.in. "W malinowym chruśniaku" Bolesława Leśmiana i piosenkę "Gdy kiedyś znów zawołam cię" zespołu Czerwone Gitary.

"Czternasty odcinek", film dokumentalny, reż. Radosław Piwowarski, Polska 1973, 18 min
Przeplatanie się książkowej i ówczesnej rzeczywistości chłopskiej w Lipcach Reymontowskich. Jakie przemiany zaszły u mieszkańców wsi pod wpływem uczestnictwa w realizacji serialu "Chłopi" (1972)?

"Córka albo syn", film telewizyjny, reż. Radosław Piwowarski, Polska 1979, 71 min
30-letni Piotr Płaksin (Eugeniusz Priwieziencew), utrzymujący się z dorywczych prac, żyje marzeniami o wyprawie na Wyspy Wielkanocne budowanym przez siebie jachtem. Pewnego dnia dowiaduje się, iż został ojcem. Stawia to go przed koniecznością dokonania wyboru. Czy postawić wyłącznie na siebie, czy na rodzinę?


"Yesterday", film fabularny, reż. Radosław Piwowarski, Polska 1984, 89 min
Rok 1964, prowincjonalne miasteczko. Czterej uczniowie ostatniej klasy technikum zakładają zespół muzyczny, wzorując się na Beatlesach. Przyjmują pseudonimy na cześć idoli: John, Paul, George oraz Ringo. Ich inicjatywa wzbudza zachwyt wśród rówieśników i sceptycyzm wśród dorosłych. Debiut filmowy Radosława Piwowarskiego oraz aktora grającego główną rolę Piotra Siwkiewicza.

"Mąż, żona, dziewczyna i złodziej, czyli sceny miłosne z Shakespeare’a", spektakl Teatru Telewizji, reż. Radosław Piwowarski, Polska 1996, 72 min
"Mąż, Żona, Dziewczyna i Złodziej, czyli sceny miłosne z Shakespeare’a" to fragmenty dramatów angielskiego pisarza – dokładniej "Makbeta", "Otello" oraz "Romeo i Julii". Klamrą, która je spina, jest dziejąca się współcześnie akcja. Młode małżeństwo podróżuje samochodem, wskutek awarii pojazdu muszą zatrzymać się na parkingu u podnóża góry, na której wznoszą się ruiny zamku. Niezwykła sceneria sprawia, iż bohaterowie na jedną noc stają się postaciami z utworów Szekspira.

"Dwoje na huśtawce", spektakl Teatru Telewizji, reż. Radosław Piwowarski, Polska 2002, 79 min
Adaptacja sztuki Williama Gibsona. On, Jerry Ryan (Michał Żebrowski), prawnik z prowincji, i ona, Gizela Mosca (Maja Ostaszewska), bezrobotna tancerka z Nowego Jorku, mają za sobą nieudane małżeństwa. W nowym romansie pragną odnaleźć sens życia. Jednak mężczyzna nie może uwolnić się od wspomnień o swojej żonie Tessie.

Filmy będą dostępne do końca lutego.


Radosław Piwowarski



Radosław ("Sławek") Piwowarski urodził się 20 lutego 1948 roku w Olszówce Dolnej, dziś dzielnica Bielska-Białej. Rodzice byli artystami: matka – malarką, a ojciec – rzeźbiarzem. Wychował się na warszawskim Grochowie (blisko placu Szembeka). Zaczynał przygodę z filmem od roli aktorskiej w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" (1958) w reżyserii Jerzego Zarzyckiego. Później również zdarzyło mu się wystąpić po drugiej stronie kamery m.in. w filmie swojego profesora, Kazimierza Karabasza – "Sierpień – zapis kronikalny" (1971). Pod wpływem autora "Pierwszego kroku" (1962) związał się na dłuższą chwilę z kinem dokumentalnym, tworząc nieoczywiste, pełne pasji oraz przewrotnego humoru obrazy m.in. "Chruśniak" (1972) czy też "Czternasty odcinek" (1973).

Ukończył studia na wydziale reżyserii PWSFTviT w Łodzi w 1971 roku. Jego film absolutoryjny "Argentyna" (1970) się wyróżniał. Autor przyznawał w wywiadach, iż dużą inspiracją były dla niego filmy z Czechosłowacji. I groteskowy humor, i sposób inscenizacji przybliża reżysera bardziej do Miloša Formana niż Jerzego Kawalerowicza. Jego zamiłowanie do stylizacji rzeczywistości, nadawania jej poetyckiego wymiaru przesuwało go coraz bardziej w stronę filmu fabularnego. W Zespole "X" Andrzeja Wajdy w ramach cyklu "Sytuacje rodzinne" wyprodukowanego dla Telewizji zrealizował "Ciuciubabkę" (1977) i "Córkę albo syna" (1979). W drugim z nich w roli głównej wystąpił Eugeniusz Priwieziencew, a partnerowała mu jeszcze nie dość znana w tamtym czasie Joanna Pacuła, którą Piwowarski znów zaprosił do współpracy przy okazji serialu "Jan Serce" (1981).

Potem twórca przeniósł się do Zespołu "Rondo" Wojciecha Jerzego Hasa, w którym wyreżyserował upragniony debiutancki kinowy film fabularny – "Yesterday" (1984) o licealistach zakochanych w muzyce Beatlesów. Po sukcesach zagranicznych tego tytułu zdecydował przenieść się na ekran powieść "Mój wielki dzień" Janiny Zającówny w postaci "Kochanków mojej mamy" (1985), a później stworzył autorską komedię "Pociąg do Hollywood" (1987). Po "Marcowych migdałach" (1989), "Kolejności uczuć" (1993) oraz "Ciemnej stronie Wenus" (1997) Piwowarski częściej realizował seriale. Jednak ma się to zmienić. Ostatni film "Pani od polskiego" (2024) czeka na premierę.


Partnerem cyklu jest Legalna Kultura.
Idź do oryginalnego materiału