„Miłość jak miód”, „Miłość bez ostrzeżenia” i „Priscilla” to walentynkowe propozycje rzeszowskiego kina „Zorza”. Nie zabraknie także niespodzianek, a w repertuarze na najbliższe dni – ciekawych propozycji filmowych oraz… muzycznych.
SEANSE WALENTYNKOWE
„Miłość jak miód” śr., 14.02., godz. 17.00
Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, iż w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze.
Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej.
Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój.
Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła.
Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu?
Reżyseria: Maciej Migas; obsada: Agnieszka Suchora, Edyta Olszówka, Michał Czernecki, Agnieszka Więdłocha
„Miłość bez ostrzeżenia” śr., 14.02., godz. 18.50
Para zakochanych nastolatków wierzących, iż ich związek może trwać do grobowej deski, kompozytor szukający inspiracji oraz kobieta pozornie mająca wszystko, która spotyka miłość w najmniej oczekiwanym momencie… Fascynujące miasto Nowy Jork otwiera ich wszystkich na nowych ludzi i nowe doznania.
Reżyseria: Rebecca Miller, obsada: Joanna Kulig, Anne Hathaway, Peter Dinklage, Marisa Tomei
„Priscilla” śr., 14.02., godz. 20.40
Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę.
Reżyseria: Sofia Coppola; obsada: Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Ari Cohen
INNE PREMIERY:
„Dobrzy nieznajomi”
Jedna noc i spotkanie z tajemniczym sąsiadem, Harrym, całkowicie odmienia dotychczasowe życie Adama, mieszkańca opustoszałego londyńskiego bloku. W miarę rozwoju ich relacji Adama coraz bardziej pochłaniają wspomnienia z przeszłości. W pewnym momencie mężczyzna postanawia wrócić do miasteczka, w którym dorastał. Gdy trafia do rodzinnego domu, odnajduje swoich rodziców takimi, jakimi ich zapamiętał z dnia ich śmierci przed trzydziestu laty.
Reżyseria: Andrew Haigh; obsada: Andrew Scott, Paul Mescal, Carter John Grout
„Emma i czarny jaguar”
Sympatyczna Emma dorasta w amazońskiej dżungli, mając za towarzysza przygód i zabaw Hope – małego czarnego jaguarka. Niestety, ich piękna i zażyła relacja kończy się wraz z przeprowadzką dziewczynki do Nowego Jorku.
Z dala od rodzinnych stron, Emma nie przestaje jednak marzyć o powrocie do deszczowych lasów i ukochanego zwierzaka. Mijają lata. Nastoletnia już Emma, która z czasem przyzwyczaiła się do życia w wielkim mieście, odkrywa, iż amazońskiej puszczy zagrażają okrutni łowcy zwierząt.
Nie wahając się ani chwili, dziewczynka wyrusza do krainy dzieciństwa, aby uratować swojego przyjaciela. Pomaga jej w tym przebojowa nauczycielka biologii – pani Anja. Razem zrobią wszystko, by odnaleźć Hope i ocalić jaguara przed tymi, którzy dla zysku nie zawahają się zniszczyć dzikiej przyrody.
Reżyseria: Gilles de Maistre; obsada: Kelly Hope Taylor, Amanda Ip, Letitia Brookes
„Opadające liście”
Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają.
Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast walczy z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, iż tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań.
Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Reżyseria: Aki Kaurismäki; obsada: Alma Pöysti , Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen
NIE TYLKO NA FILMOWO:
Operetka „Orfeusz w piekle” nd., 11.02., godz. 17
Słynna operetka Jacques’a Offenbacha w wyjątkowo barwnej i zabawnej inscenizacji. Retransmisja z Festiwalu Salzburskiego [Salzburger Festspiele].
Kto skomponował najsłynniejszego kankana świata? Oczywiście Jacques Offenbach. A gdzie go umieścił? W swojej najsłynniejszej operetce, czyli w „Orfeuszu w piekle”.
Offenbach, francuski kompozytor żydowskiego pochodzenia, był nie tylko wysoce zdolnym artystą, który posiadał wyjątkowo lekkie poczucie humoru, jak i muzyczne pióro, ale też sprawnym przedsiębiorcą, w mig wyczuwającym potrzeby publiczności. W 1855 roku założył prywatny, działający do dziś, Le Théâtre des Bouffes Parisiens. Wystawiał tam jednoaktowe farsy muzyczne, by w roku 1858, trzy lata od otwarcia teatru, dać paryżanom zwariowaną operę komiczną „Orfeusz w piekle”.
Była ona absolutną nowością, jedyną w swoim rodzaju operową bufonadą, która grecki mit o Orfeuszu i Eurydyce przedstawiła w sposób co najmniej frywolny. Jako iż miała lekki i niepoprawny charakter oraz dialogi mówione obok partii śpiewanych, uznano ją za nowy gatunek, który dziś nazywamy operetką.
Offenbach był mistrzem w pisaniu operetek na kanwie mitów greckich i tradycyjnych baśni (Piękna Helena czy Rycerz Sinobrody). Jego „antyczne” i „fantastyczne” dzieła zawsze w jakiś sposób odmalowywały współczesnych mu, przyziemnych ludzi, ze wszystkimi ich zabawnymi wadami.
Jak ten genialny kompozytor przedstawił tragiczną historię trackiego śpiewaka Orfeusza, który udał się do zaświatów, by odzyskać swoją żonę Eurydykę – tego dowiemy się z szalonego przedstawienia zrealizowanego w 2019 roku w ramach Salzburger Festspiele, słynnego festiwalu, który ma już ponad sto lat.
Przedstawienie wyreżyserował Barrie Kosky (Wesele Figara Mozarta z Wiener Staatsoper), a zadyrygował nim Enrique Mazzola, dyrektor muzyczny Lyric Opera of Chicago. W rolę Eurydyki wcieliła się Kathryn Lewek, jedna z najlepszych w tej chwili odtwórczyń arcytrudnej partii Królowej Nocy z Czarodziejskiego fletu Mozarta, zaś legendarnej szwedzkiej mezzosopranistce Anne Sofie von Otter powierzono prześmiewczą rolę Opinii Publicznej.
SZCZEGÓŁOWY REPERTUAR KINA ZORZA ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ!