Film w szkole: „Kleks i wynalazek Filipa Golarza”

babaodpolskiego.pl 22 godzin temu

Jeśli to czytasz — daj mi znać na swoim ulubionym kanale:

Widziałam film „Kleks i wynalazek Filipa Golarza” i chcę wam pokazać, iż z takich produkcji możecie czerpać inspiracje do lekcji szkolnych (i wcale nie mam tu na myśli omawiania w kontekście powieści Brzechwy!). Przedstawiam 5 motywów i kontekstów z tego filmu, które mogą stać się ciekawym punktem odniesienia do literatury.

Relacja między człowiekiem a technologią:


Postać Alberta, chłopca-robota, składnia do pytania: czy technologia może zastąpić ludzkie emocje i uczucia? Film zachęca zatem do refleksji nad miejscem technologii w naszym życiu oraz jej wpływu na relacje międzyludzkie. To wątek obecny również w literaturze, np. w „Cyberiadzie” Stanisława Lema czy „Feliksie, Necie i Nice oraz Gangu Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.

Poszukiwanie tożsamości i korzeni:


Ada Niezgódka powraca do Akademii, by odkryć prawdę o pochodzeniu Alberta, czym podkreśla znaczenie poznania siebie i swoich korzeni, tak ważnych w procesie dojrzewania. Temat idealnie wpisuje się w rozmowy o takich dziełach jak „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego czy „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery.

Znaczenie wyobraźni i empatii:


Przygody bohaterów podkreślają wartość zrozumienia i współodczuwania. To motywy, które można rozwijać w pracy z uczniami – przez pisanie opowiadań fantastycznych lub ćwiczenia dramowe. Wątki te są istotne przy rozmowach o „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa.

Konflikt dobra ze złem:


Postać Filipa Golarza uosabia negatywne wartości, to punkt wyjścia do analizy pozytywnych i negatywnych postaci, a także rozmowy o takich dziełach jak „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa czy „Hobbit” J.R.R. Tolkiena. Film pokazuje też, iż wybory bohaterów mają realny wpływ na ich życie i otoczenie.

Pielęgnowanie pasji i marzeń w świecie technologii:


Film przypomina, jak ważne są pasje, marzenia i wartości humanistyczne, choćby w świecie zdominowanym przez technologię. To zatem lekcja, by równoważyć technologię z rozwijaniem zainteresowań. Uczniowie mogą napisać eseje o swoich marzeniach i pasjach oraz zastanowić się, jak je realizować. Warto także przeprowadzić projekty dotyczące higieny cyfrowej. Motyw ten współgra z„Felixem, Necie i Nice” Rafała Kosika.

O co chodzi z funkcjonalnością KONTEKSTÓW?

Jeśli to czytasz — daj mi znać na swoim ulubionym kanale:

Idź do oryginalnego materiału