Fenomen Marthy Stewart

bialyorzel24.com 1 miesiąc temu

Martha Stewart z gospodyni domowej stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Ameryce. Ale kiedy jej kariera osiągnęła szczyt, jej życie legło w gruzach za sprawą skandalu giełdowego. Nowy film produkcji Netflixa odsłania kulisy jej sukcesu i burzliwego życia, pozwalając widzom spojrzeć na tę postać z zupełnie nowej perspektywy.

Martha Stewart z gospodyni domowej stała się prężnie działającą bizneswoman, której majątek szacowany jest na setki milionów dolarów. Fot. Flickr

Polskie korzenie

Choć Martha Stewart urodziła się w USA, pochodzi z rodziny polskich imigrantów. Dziadek ze strony matki, Józef Ruszkowski, urodził się w miejscowości Kotuniów pod Warszawą, a jego żona, Katherine Albiniak, pochodziła z Janowa Lubelskiego. Również dziadkowie ze strony ojca byli Polakami – Franciszek Kostyra i Helena Krukar przyjechali do USA z Rudnika nad Sanem. Choć Martha Stewart nigdy nie nauczyła się języka polskiego, to wielokrotnie podkreślała, iż wartości, które wyniosła z domu – pracowitość, determinacja i dbałość o rodzinę – były jej przekazane przez rodziców, wychowanych w tradycjach polskich przodków.

Martha urodziła się 3 sierpnia 1941 roku, w czasach, gdy amerykańska gospodarka zaczęła rozwijać się po okresie Wielkiego Kryzysu. Za namową sąsiadki jako nastolatka zaczęła pracować jako modelka, wykorzystując swoją charakterystyczną urodę. Karierę łączyła ze studiami na Barnard College do czasu, gdy przyjęła oświadczyny Andrew Stewarta, absolwenta Yale Law School. W 1961 roku para pobrała się i zamieszkała w Connecticut, gdzie niedługo przyszła na świat ich córka Alexis.

Narodziny imperium

Szybko okazało się, iż Martha mogła szczycić się nie tylko urodą, ale też biegłym umysłem. W pierwszych latach małżeństwa z Andrew zainteresowała się rynkiem finansowym. Swoją przygodę z giełdą rozpoczęła od pracy maklerki na Wall Street, gdzie była pierwszą i jedyną kobietą. Chociaż odniosła tam sukces, marzyła o stworzeniu własnej firmy. Kluczowym momentem w życiu Stewart była decyzja o zakupie XIX-wiecznej farmy przy Turkey Hill Road w Westoprt. To właśnie ta posiadłość stała się fundamentem jej kariery i, jak sama twierdzi, miejscem, które „stworzyło Marthę Stewart”.

Zaczynając od remontu domu, Martha zafascynowała się tym, co określała jako „sztukę życia” – dbaniem o przestrzeń wokół siebie, organizowaniem przyjęć oraz uprawą własnych owoców i warzyw. To właśnie w Turkey Hill zaczęła rozwijać swoją firmę cateringową, która gwałtownie zdobyła uznanie wśród elity Nowego Jorku. Wydanie książki „Entertaining” tylko przyspieszyło jej karierę. Publikacja stała się bestsellerem i zapoczątkowała długą serię książek dotyczących gotowania, dekoracji wnętrz i ogrodnictwa.

Wkrótce potem Stewart założyła magazyn „Martha Stewart Living”, stworzony z myślą o gospodyniach domowych poszukujących inspiracji. Pismo okazało się absolutnym hitem, a Stewart stała się pierwszą kobietą, która skutecznie połączyła tradycyjne wzorce amerykańskiego stylu życia z nowoczesnym biznesem. W międzyczasie rozpadło się jej małżeństwo – Andrew Stewart zostawił Marthę dla jej dużo młodszej asystentki. Bizneswoman rzuciła się wówczas w wir pracy. Jej popularność rosła, a Stewart zaczęła pojawiać się regularnie w telewizji. Kilka lat później podpisała lukratywny kontrakt na sprzedaż produktów własnej marki w sieci sklepów K-Mart, dzięki czemu jej firma stała się rozpoznawalna w całym kraju. W latach 90. Martha stworzyła imperium medialne Martha Stewart Living Omnimedia, które wprowadziła na giełdę w 1999 roku. Akcje spółki wyceniono wówczas na 1.270 mld dolarów – Stewart została miliarderką.

Upadek i powrót na szczyt

W 2002 roku kariera Marthy Stewart napotkała poważny kryzys. Bizneswoman znalazła się w centrum głośnego skandalu giełdowego, który na długi czas przyciągnął uwagę opinii publicznej. Sprawa dotyczyła sprzedaży akcji biotechnologicznej firmy ImClone, która próbowała wprowadzić na rynek nowy lek. Stewart, będąc właścicielką kilku tysięcy udziałów, zatwierdziła ich sprzedaż na dzień przed ogłoszeniem przez FDA, iż firma nie otrzymała zgody na sprzedaż leku. Po upublicznieniu tej informacji wartość akcji ImClone spadła o 16%.

W trakcie procesu sądowego Stewart została uznana za winną składania fałszywych zeznań oraz utrudniania śledztwa i skazana na pięć miesięcy więzienia, areszt domowy oraz dwuletni nadzór sądowy. Choć w oczach opinii publicznej konsekwencje skandalu wydawały się poważne, dla Marthy ta sytuacja okazała się tylko epizodem, po którym wróciła na rynek silniejsza.

Powrót na szczyt

Po wyjściu na wolność Martha Stewart zmieniła profil prowadzonej działalności, wzbogacając swoje media o programy kulinarne i aktywnie promując swój styl życia w mediach społecznościowych. Jej majątek jest w tej chwili szacowany na około 400 milionów dolarów, a na Instagramie obserwuje ją prawie 5 milionów osób. 30 października na Netflixie miał premierę dokument „Martha Stewart, An American Icon”, w którym Martha została przedstawiona jako kobieta nie bojąca się ciężkiej pracy i ryzyka. Choć ma już 83 lata, wciąż imponuje energią i determinacją. Dla wielu kobiet jest nie tylko ikoną stylu życia, ale również symbolem wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu.

Alicja Dębek

Idź do oryginalnego materiału