JJ z nowym singlem po wakacjach
Telewizja austriacka rozpoczęła poszukiwania nowego reprezentanta Austrii, a kandydaci mogą się zgłaszać do 15 września. Niedawno JJ, zwycięzca ESC 2025, sam powiedział, iż chętnie wróciłby na Eurowizję, co jednak nie znaczy, iż znów zgłosi się do konkursu. „Było naprawdę fajnie i bardzo podobał mi się Konkurs Piosenki Eurowizji i powrót do Wiednia. To było cudowne przeżycie, bo wtedy w jakiś sposób uświadomiłem sobie, jak szczęśliwi są ludzie i iż ciężka praca, którą włożyliśmy, się opłaciła” – mówił w wywiadzie dla „Heute”. Wydał oficjalny remix utworu „Wasted Love” i spędził tydzień wakacji w Grecji. Nowy singiel pojawi się po lecie, a w najbliższych tygodniach ma zostać wydana EP-ka. Wokalista planuje też trasę koncertową i możemy się spodziewać, iż jeśli będzie to tournee międzynarodowe, to z pewnością nie zabraknie na liście Polski.
Zapewne oczekuje też na werdykt ORF w kwestii miasta-gospodarza, daty konkursu czy nazwisk osób, które mają go poprowadzić. Swego czasu sam deklarował, iż chętnie odnalazłby się w roli prezentera eurowizyjnego jednak wiemy, iż telewizja austriacka ma dla niego bardziej tradycyjne zadanie. Z wyników ankiety portalu Heute wynika, iż najchętniej typowanym do prowadzenia jest Andi Knoll (24%), drugie miejsce ma Miriam Hie (15%), chociaż nie wymieniano jej w ostatnich spekulacjach. Miejsce trzecie zajmuje Mirjam Weichselbraun (11%), która współprowadziła już Eurowizję 2015 w Wiedniu.
Bolesne ciosy dla gospodarzy Eurowizji
Czy gospodarze Eurowizji mają łatwiej w samym konkursie? Ostatnio zdecydowanie nie. Patrząc na wyniki z lat 2004-2025, pierwsze dziesięć lat Eurowizji w formacie z półfinałami dawało gospodarzom średnio 11-12. miejsce w finale, natomiast druga dekada tego formatu już znacznie niższe pozycje (17-18). Ukraina, która dwukrotnie organizowała konkurs (w 2005 i 2017 roku) zanotowała w tych latach swoje dwa najgorsze wyniki finałowe – odpowiednio 19. i 24. miejsce. Bolesnym ciosem było zero punktów od jury i widzów w głosowaniu finałowym 2015 dla Austrii, która zakończyła wtedy rywalizację na ostatnim miejscu chociaż jej reprezentanci śpiewali dla „swojej” publiczności. Nieco (tylko) lżejszy los spotkał m.in. reprezentantów Portugalii, Izraela, Holandii czy Wielkiej Brytanii gdy te kraje były gospodarzami show. Holendrzy w 2021 i Szwajcarzy w 2025 roku usłyszeli „zero” punktów od widzów, co musiało zaboleć lokalną publiczność. Od 2004 roku żaden kraj-gospodarz nie zajął miejsca w top3. Najlepszym rezultatem było czwarte miejsce Turcji 2004 i Azerbejdżanu 2012, a od 2016 roku (gdy stosowany jest nowy format podawania punktów) gospodarze znaleźli się w top10 czterokrotnie przy czym tegoroczna Szwajcaria zdołała to uczynić tylko dzięki wsparciu jurorów.
Kosowo chce trafić do EBU dzięki FiK
Poza Kazachstanem, na debiut w trakcie jubileuszowej Eurowizji liczy też telewizja RTK z Kosowa, która w październiku już po raz trzeci zorganizuje Festivali i Këngës, muzyczne wydarzenie w Prisztinie na wzór albańskiego festiwalu. Konkurs od początku uznawany jest za przyszłe preselekcje Kosowa do Eurowizji i nadawca RTK organizuje go tak, by mieć się czym pochwalić Europejskiej Unii Nadawców i udowodnić, że zarówno pod kątem technologicznym jak i muzycznym kraj jest gotów do debiutu i może do Eurowizji sporo wnieść. Dyrektor artystyczny festiwalu, Florent Boshnjaku, zapowiada, iż format konkursu nie ulegnie zmianie, a show odbędzie się w tym samym miejscu. Nowa będzie za to scenografia. Obowiązuje też finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury, które zagwarantowało 750 tysięcy euro na organizację trzech edycji. W 2023 przekazano 300 tysięcy, rok temu 250, a teraz planowano przekazać 200 tysięcy. Podpisano jednak aneks do memorandum, co pozwoliło telewizji RTK uzyskać łączne wsparcie w wysokości 300 tysięcy euro. Sam nadawca dołoży tylko 50 tysięcy euro. Budżet ma być na tyle duży, by FiK wypadł produkcyjnie jak najlepiej. Wszystko z myślą o pokazaniu się „eurowizyjnemu środowisku”.
Piosenki nie wyszły poza Kosowo
„List w sprawie członkostwa w EBU został wysłany w zeszłym roku i wciąż jest przedmiotem dyskusji z nadzieją, iż coś się wydarzy. Wiemy jednak, iż zależy to w całości od pozycji politycznej Kosowa i potrzebne jest znacznie większe lobbowanie ze strony wszystkich instytucji, nie tylko RTK, aby było to możliwe. Mamy nadzieję, iż to nastąpi. Niezależnie od tego, piękno tej pracy polega na tym, iż festiwal się rozpoczął i tworzy się tradycja” – mówi Boshnjaku, który już teraz zachęca wszystkich chętnych do udziału w FiK. Ma nadzieję, iż wśród zgłoszeń pojawią się utwory, które powstały przy współpracy lokalnych twórców z zagranicznymi oraz takie utwory, które pozwolą artystom odpowiednio zagospodarować scenę i wykorzystać jej funkcjonalności by widzowie nie tylko posłuchali dobrego wykonania, ale też zobaczyli interesujące prezentacje sceniczne. Portal KOHA podkreśla sukces dwóch pierwszych edycji festiwalu jednak zauważa, iż zwycięskie utwory („Flas me għetjen” i „Oj Kosove”), chociaż są utrzymane w różnej stylistyce, nie zdołały przebić się poza granice kraju i najpewniej taki sam los czeka też kolejnego zwycięzcę. Widzowie z Kosowa mogą brać udział w głosowaniu publiczności podczas Festivali i Kenges w Albanii, a samą transmisję Eurowizji dostarcza im (z lokalnym komentarzem) stacja RTK. Mogą też głosować, a ich wsparcie stanowi istotną część puli głosów Reszty Świata, na czym zyskuje reprezentacja Albanii.
Holandia prezentuje utwory, Portugalia wskazała reprezentanta
Co interesującego w świecie Eurowizji Junior? Telewizja holenderska opublikowała już cztery konkursowe utwory, które we wrześniu usłyszymy w finale narodowym. Coco & Towe zaśpiewają „Strong Girl Summer” (współautorką jest Roxy Dekker, która sama startowała w selekcjach do Juniora w 2019 roku), formacja Iconic zaśpiewa „Don’t Touch„, grupa Level Up ma utwór „Rule the World” (współautorem jest znany muzyk Wudstik), a Meadow wykona „Freeze” (współtworzone przez Stasa Swaczynę, który w latach 2014-2018 wchodził w skład producentów selekcji narodowych do JESC).
Wczoraj odbył się finał portugalskiego „The Voice Kids”, a zwycięzca zostaje z automatu reprezentantem kraju na Eurowizji Junior 2025. O ten tytuł walczyło ośmiu najlepszych kandydatów, a zwycięzcą została Inęs Gonçalves. Połączenie „The Voice Kids” z Eurowizją Junior dało Portugalii poprawę rezultatów na Eurowizji Junior, w tym najlepsze w historii – drugie miejsce – uzyskane rok temu przez Victorię Nicole. W tegorocznej stawce Eurowizji Junior uczestnicy „The Voice Kids” reprezentować będą nie tylko Portugalię, ale też Polskę i Chorwację.
Na ten moment konkurs ma piętnaście państw uczestniczących, w tym dwa powracające (Chorwacja i Czarnogóra). Możliwe, iż do stawki dołączy też Francja, chociaż nadawca na razie nie potwierdził chęci startu – reprezentanta tego kraju wskazuje komisja za zamkniętymi drzwiami i bez rozpisywania otwartego konkursu, stąd milczenie Francuzów na razie nikogo nie dziwi.
JUŻ DZIŚ O 20:00 czwarty ćwierćfinał Eurovision Internet Song Contest 2025! Prezentacja utworów rusza o 20:00 TUTAJ, a pełną listę startową znajdziecie TUTAJ. Głosować będzie można na Instagramie
źródło: Heute.at, Wikipedia, KOHA, YouTube, inf. własne, fot.: Prisztina 2019, M. Błażewicz