21 piosenek na 21. urodziny Dziennika Eurowizyjnego
Dziś Dziennik Eurowizyjny obchodzi swoje 21. urodziny. Strona powstała 23 stycznia 2004 roku, na chwilę przed finałem polskich preselekcji w Warszawie i od tego czasu codziennie dostarcza czytelnikom garść najważniejszych newsów związanych z konkursem i nie tylko. Przez te 21 lat wiele się zmieniło zarówno w Polsce, w Europie jak i w samej Eurowizji, a także Dziennik Eurowizyjny przechodził wiele modyfikacji, wliczając w to różne platformy, na których był dostępny, sposób pisania artykułów i dostarczanych materiałów oraz treści dodatkowe, które znajdują się na grupie facebookowej (powstałej w 2011 roku) czy
(powstał w 2018 roku). Historia Dziennika Eurowizyjnego, ale też samej Eurowizji przedstawiona będzie dziś w formie Wspólnego Oglądania „21 piosenek na 21. urodziny”. Przypomnimy sobie piosenki, które w konkursach 2004-2024 zajmowały w finale 21. miejsca, ale zobaczymy je dziś nie w eurowizyjnych występach, ale w różnych innych nagraniach, które nawiązywać będą do kolejnych kart historii polskiego środowiska fanów Eurowizji i samego DE, które jest już nie tylko stroną internetową, ale też żywą społecznością fanów. Poszczególne karty historii odkrywane będą na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego, a wspólne oglądanie dostępne będzie na Synctube od 20:00 TUTAJ. Serdecznie zapraszam do wspomnień i dziękuję za te wszystkie lata obecności i towarzyszenia Dziennikowi! Każdy z Was tworzy historię Eurowizji w Polsce!
OGLĄDAJ W CZWARTEK OD 20:00 TUTAJ
Izrael wybrał reprezentantkę. Spodziewane prowokacje
Yuval Raphael wygrała preselekcje „HaKokhav HaBa” w Izraelu i została nową reprezentantką kraju na Eurowizji co ponownie wywołało falę kontrowersji. Wokalistka-amatorka znana jest głównie z tego, iż przeżyła masakrę podczas festiwalu Nova w Izraelu, gdy Hamas zamordował ponad 360 osób bawiących się na tym wydarzeniu. Piosenkarka miała przeżyć, ponieważ leżała pod ciałami zabitych ludzi i nie została zauważona przez atakujących terrorystów. Od tego czasu aktywnie opowiada swoją historię. To, iż przeżyła, jest głównym elementem jej biografii i podkreślane jest przez media izraelskie praktycznie w co drugim zdaniu. Izraelczycy nazywają ją „bohaterką” i prawdopodobnie to właśnie z powodu swojej historii wygrała preselekcje. Najpewniej telewizja KAN wykorzysta tę piosenkarkę do ponownych działań propagandowych i pokazywania widzom Eurowizji swojej wersji wydarzeń na Bliskim Wschodzie, według których Izrael nie jest niczemu winny. Podobnie było w zeszłym roku, gdy kraj reprezentowała Eden Galon. Wokalistka została wielokrotnie wybuczana podczas Eurowizji, jednak w televotingu uzyskała 2. miejsce, co łącznie dało jej piątą pozycję w finale. Zagraniczni fani obawiają się, iż Izrael ponownie przygotuje na konkurs utwór pełen podtekstów, jednak Europejska Unia Nadawców ponownie nic z tym nie zrobi, gdyż jest uzależniona finansowo od izraelskiej firmy kosmetycznej sponsorującej całe wydarzenie. W jednym z wywiadów Yuval powiedziała, iż chce pojechać na Eurowizję by pokazać Europie swoją wersję wydarzeń. Jest świadoma tego, z jakim nastawieniem widzów europejskich się tam spotka i wie, iż czekają ją takie reakcje jak przy Eden Galon. Sama jest na to gotowa, a telewizja izraelska a z pewnością odpowiednio ją przeszkoli. Po raz drugi dojdzie też do polaryzacji i wielu kłótni internetowych między izraelskimi a zagranicznymi fanami. Chociaż na Bliskim Wschodzie zapanował teoretyczny rozejm, na Eurowizji wojna trwa nadal.
Ukraina, Portugalia i Irlandia odkrywają karty
Telewizja ukraińska opublikowała już wszystkie preselekcyjne utwory oraz rozlosowała kolejność startową finału. Stawkę otworzy Vlad Sheryf, a zamknie DK Energetik. Wśród faworytów wymienia się formację Ziferblat, która rok temu wygrała głosowanie jurorów, ale w aplikacji na pierwszym miejscu jest Fiinka (laureatka „dzikiej karty”). Drugie miejsce ma Masha Kondratenko, a trzecia jest Krylata. Przed publikacją utworów wiele oczekiwano od Khayata, jednak wokalista miał swoim utworem zawieść fanów. Wśród pozostałych kandydatów mamy m.in. duet Molodi, zespół DK Energetik czy formację Future Culture. Wszystkie piosenki znajdują się TUTAJ. Stawkę opublikowano też w portugalskim Festival da Cancao . O Bazyleę walczy m.in. laureatka 2. miejsca z selekcji 2018 – Catarina Miranda, tym razem jako Emmy Curl, a także znany wokalista i uczestnik Eurovision Internet Song Contest – Fernando Daniel (w 2018 roku zajął 15. miejsce w finale za „Nada mais”, a w 2023 był 13. w półfinale za „Casa”). Faworytem fanów w aplikacji My Eurovision Scoreboard jest aktualnie Henka, a drugie miejsce ma Peculiar. Na pozycji trzeciej Josh. Wszystkie utwory znajdziecie TUTAJ. Znamy już prawie wszystkich finalistów irlandzkich selekcji Eurosong 2025 . Do Bobbi Arlo i Reylty dołączyli Adgy (5. miejsce w selekcjach 2023), finalistka selekcji Melodi Grand Prix w Norwegii – Emmy oraz 42-letnia gwiazda R’n’B z pierwszej dekady XXI wieku – Samantha Mumba. Do kompletu brakuje jeszcze jednego nazwiska, które ogłoszone będzie jutro.
Finlandia bez faworyta. Oburzenie w Mołdawii.
Fala dyskwalifikacji i rezygnacji w okresie selekcyjnym trwa. Wczoraj telewizja YLE w mało klarownym oświadczeniu ogłosiła, iż formacja One Morning Left nie będzie już uczestnikiem selekcji UMK. Poinformowano, iż zespół nie dotrzymał niektórych warunków umowy. Sama formacja wyjaśniła o co chodzi – dyskwalifikacja nastąpiła po tym, jak ujawniono, iż jeden z członków zespołu prowadził lubieżne rozmowy internetowe z nieletnią o czym reszta grupy nie wiedziała. Poinformowano, iż zespół przestaje funkcjonować. Ich utwór „Puppy” był jednym z pewniaków do zajęcia wysokiego miejsca w selekcjach. Telewizja YLE nie wprowadza żadnego zastępstwa do stawki – w finale pojawi się więc tylko sześcioro kandydatów, w tym aż pięć kobiet. Po tym, jak telewizja Mołdawii sensacyjnie zrezygnowała z Eurowizji, formacja Bacho & Carnival Brain ogłosiła, iż znalazła sponsora, który opłaci im wszystkie wydatki związane z pobytem w Bazylei i przygotowaniem występu konkursowego. Bacho zgłosił już tę ofertę do TRM i czeka na odpowiedź mając nadzieję, iż zastrzyk finansowy pozwoli nadawcy na zmianę decyzji i przywrócenie Mołdawii do stawki Eurowizji 2025. Szanse na to są jednak niewielkie. Tak naprawdę nie wiemy, iż Bacho i zespół zajęli 1. miejsce w głosowaniu jurorów castingowych. Inni artyści wyrazili swoje niezadowolenie z powodu anulacji finału narodowego. „Poczułam się upokorzona i niedoceniana przez kraj, w którym się urodziłam, kraj, do którego wróciłam po 7 latach życia za granicą, aby wnieść swój wkład w kulturę” – napisała Katy Rain. „Jestem absolutnie przekonany, iż osobiście mogę przynieść Republice Mołdawii bardzo dobre wyniki na Eurowizji, a jeżeli nie ja, są inne opcje. Nie wiem, jak organizatorzy mogli zrobić coś takiego” – komentuje Sasha Bognibov. Tymczasem zastępca dyrektora TRM poinformował, że negocjacje z EBU przebiegły pomyślnie i nadawcy nie obejmą sankcje. „Po rozmowach z organizatorami Eurowizji nie zamierzają oni stosować wobec Republiki Mołdawii kar finansowych w kontekście tegorocznego zawieszenia udziału” – ogłosił.
Luksemburg i Hiszpania przed selekcjami. Co nowego w Polsce?
Finał w Luksemburgu już w sobotę, a telewizja RTL wprowadziła zmiany w formacie konkursu. Anulowano rundę superfinału, a o wynikach zadecydują widzowie-internauci oraz jury międzynarodowe. Internauci z całego świata będą mogli głosować dzięki strony ESC.vote, a jeden głos kosztować będzie 99 centów. Z jednego numeru karty płatniczej będzie można opłacić maksymalnie 20 głosów. Na razie nie podano, kto znalazł się w gronie komisji. Swoich jurorów ogłosiła za to Hiszpania, która ma w swojej komisji zarówno lokalnych jak i zagranicznych ekspertów. Do Benidormu zaproszono szefową delegacji Ukrainy, producentkę chorwackiej „Dory” oraz byłego Head of Delegation Holandii. W Polsce przez cały czas głośno o preselekcjach, dziś przede wszystkim po wywiadzie Darii, która jasno i odważnie wyraziła niezadowolenie z powodu faktu, iż Marien nie pojawiła się na castingu TVP, a została zakwalifikowana do finału. Fani stanęli po stronie Darii (fot.) i uważają, iż wokalistka ma prawo czuć się niesprawiedliwie potraktowana w stosunku do nikomu nieznanej debiutantki. W piątek Daria oraz Janusz Radek przedstawią swoje utwory, tym samym znać już będziemy komplet piosenek-propozycji na Eurowizję. W dniach 2-3 lutego TVP planuje nagrywać pocztówki z udziałem kandydatów, a scena preselekcji ma być gotowa 10 lutego tak, by można było rozpocząć próby. Konkurs odbędzie się w nowej hali TVP na terenie kompleksu nadawcy u zbiegu ulic Woronicza i Samochodowej w Warszawie. Na ten moment nie wiadomo jeszcze czy i ile miejsc przeznaczonych będzie dla widowni.
Źródło: The Jerusalem Post, Instagram, KAN, Suspilne, RTP, RTE, My Eurovision Scoreboard, YLE, TRM, Radio Moldova, Unimedia, RTL, RTVE, RMF FM, YouTube, TVP, fot.: @itsdariamarx