Znamy skład selekcji fińskich
Spodziewany powrót 31-letniej Eriki Vikman (fot.) w preselekcjach Finlandii. Wokalistka, która przebojem wdarła się do serc wielu fanów i zajęła 2. miejsce za hit „Cicciolina” w 2020 pojawi się w UMK ponownie, tym razem z niemieckojęzycznym tytułem „Ich komme”. Co ciekawe, „Cicciolina” to dopiero trzeci najwyżej notowany singiel w jej karierze. W tym samym roku wydała „Syntisten pöytä„, a w 2024 duet z Kaariją (ESC 2023) „Ruoska„, który dał jej pierwsze miejsce listy IFPI. Jej konkurencję w UMK stanowić będzie zespół metalcore One Morning Left z wokalistą Miką Lahti. Zakwalifikował się też Jussi Tiainen czyli Costee, niegdyś członek duetu Sima. O Eurowizję powalczy również 29-letnia Nelli Matula, która może się pochwalić kontraktem z Universal Music. Mamy też Viivi Mirette Korhonen, laureatkę 2. miejsca w „The Voice Kids”. Jej debiutancki album „Parisuhdehautausmaa” z 2022 roku dotarł do 1. miejsca listy sprzedaży. Najmłodszą uczestniczką UMK jest 23-letnia Ella Mäntynen czyli Goldielocks. Mówi o sobie, iż jest zwykłą dziewczynę z Północnej Karelii, chociaż na stałe mieszka w Berlinie. Pierwszą ogłoszoną kandydatką była Neea River, fanka Britney Spears czy Rihanny. Jej „Nightmares” jest pierwszym utworem prezentowanym na kanale YouTube UMK i na streamingach. Kolejne piosenki pojawiać się będą zgodnie z ustaloną kolejnością. W Finlandii o północy, ale u nas o 23:00 poprzedniego dnia. Skoro w środę o 23:00 pojawiła się Neea, to w czwartek o 23:00 będzie Nelli, a w niedzielę (o 23:00) Costee. Następnie Viivi, One Morning Left, Goldielocks oraz na końcu Erika – jej „Ich komme” przyjdzie do nas w czwartek 16.01. o 23:00.
Dziś premiera piosenek Dory 2025
Gorąco w Chorwacji i to nie dlatego, iż dziś od 14:00 w audycji radia HR2 „Svijet diskografije” i na kanale YouTube HRT Dora premiera piosenek preselekcyjnych! W stawce nie usłyszymy dziś utworu Natalie Balmix, który został zdyskwalifikowany za zbyt duże zmiany w nowej wersji piosenki. Wokalistka, którą HRT zastąpiło raperem Fenksta, nie planuje się jednak poddać i poinformowała, iż jej prawnicy sprawdzili, czy faktycznie doszło do złamania regulaminu. Telewizja chorwacka mówi o tym, iż piosenka została zmieniona w 50% warstwy muzycznej i tekstowej, jednak Balmix nie znalazła w regulaminie informacji o tym jakiego rodzaju zmiany dozwolone są w przypadku revampu i chce odwołać się od decyzji nadawcy. Czy uda jej się wrócić do stawki, a może wejdzie z HRT na drogę sądową i proces potrwa dłużej niż same preselekcje? Na razie nie wiemy. Teoria spiskowa głosi, iż telewizja HRT już drugi rok próbuje sabotować wokalistkę, która krytykowana jest za współpracę z Serbami i Macedończykami zamiast korzystać z inwencji twórczej lokalnych kompozytorów i producentów. Rok temu w preselekcjach wokalistka napotkała istotne problemy z dźwiękiem, a problemy techniczne doprowadziły do poczucia, iż Natalie śpiewa z playbacku, za co skrytykowały ją media. Winna zamieszaniu była ponoć telewizja HRT. Aby poznać utwory ze stawki Dory 2025 wystarczy włączyć radio HR2 o godzinie 14:00. Audycja na żywo dostępna będzie TUTAJ.
Druga dyskwalifikacja w Serbii
W Serbii doszło do drugiej już dyskwalifikacji w stawce PzE25. Telewizja RTS odkryła, że piosenka „Vanja” grupy Dram wykonana została publicznie w marcu 2024 roku co łamie regulamin konkursu. Wcześniej z tego samego powodu zdyskwalifikowano duet Buč Kesidi. Miejsce tego indie-rock zespołu zajmie Lena Nikolić Lensy z piosenką „Hvala Ti”. W tym roku mamy już całkiem sporo nagłych zmian w stawkach, a listy rezerwowe okazują się być bardzo przydatne. W Albanii i na Litwie doszło do po jednej rezygnacji, w Chorwacji jedną piosenkę wycofano, a drugą zdyskwalifikowano, w Serbii doszło już do drugiej zmiany. Największym skandalem zakończyła się przygoda grupy NeonoeN, która najpierw wygrała preselekcje w Czarnogórze, by później zostać oskarżoną o złamanie regulaminu. Aby nie czekać na werdykt RTCG i EBU zespół samodzielnie się wycofał, a nadawca czarnogórski wskazał nowego reprezentanta kraju. Jeszcze przed startem konkursu z udziału w finale wycofał się jeden uczestnik. W Polsce także przygotowana jest lista dwóch rezerwowych piosenek, które dołączą do stawki „Polskich Preselekcji 2025” o ile okaże się, iż ktoś z finałowej dziesiątki zostanie zdyskwalifikowany lub zrezygnuje z udziału. Nazwiska osób z rezerwy będą utajnione, tak jak w Serbii.
Poznaliśmy utwory Malty
Wczoraj zaprezentowano utwory preselekcji Malty oraz przedstawiono podział półfinałowy. Dodatkowo rozlosowano pierwsze i ostatnie pozycje startowe. Pierwszy półfinał (4 lutego) otworzy Mark Anthony Bartolo, a zamknie Kurt Calleja, który reprezentował już wyspę w 2012 roku. Drugą rundę (6 lutego) rozpocznie Kelsey Bellante, a zamknie Miguel Bonello. Do pierwszego półfinału trafili m.in. JVF (Jessika, Victorio, Fabrizio – trio w skład którego wchodzą byli reprezentanci Malty i San Marino), grupa Adria Twins czy znany z Carpathia Festival Dre Curmi. W drugiej grupie pojawią się m.in. Krista Šujak, Stefan Galea, Kurt Anthony Cassar czy The Alchemists. Wstępnym faworytem jest formacja Kantera grająca tradycyjny folk maltański. Ich utwór „Lalaratatakeke Lalaratatakabum” prowadzi aktualnie w zestawieniu na My Eurovision Scoreboard. Drugie miejsce ma Kristy Spiteri, a trzecie Miriana Conte. W top5 są też Kelsey Bellante i Adria Twins. Dodatkowo telewizja PBC pokazała też projekt sceny oraz zaprezentowała hasło przewodnie „Together4Music”. Selekcje uzyskały też nowe logo. Bilety na półfinały i finał mają być dostępne już niebawem, a póki co zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia prostych klipów ze wszystkimi piosenkami konkursowymi TUTAJ.
Kto poprowadzi Eurowizję 2025? Media mówią o dwóch paniach
20 stycznia o 15:00 podczas transmisji na YouTube Eurovision ogłoszeni będą prowadzący Konkursu Piosenki Eurowizji 2025 w Bazylei. Telewizja szwajcarska zapowiada, iż przedstawi też kolejne szczegóły dotyczące konkursu. Spotkanie prasowe odbędzie się w Frank O. Gehry Auditorium w Bazylei, a poprowadzi je Joel Grolimund. Oczekuje się, iż Szwajcarzy zaprezentują swój plan nazwany „Arena Plus”, czyli możliwość oglądania finału Eurowizji 2025 na terenie stadionu św. Jakuba, który znajduje się obok areny. W spotkaniu 20 stycznia uczestniczyć będą producenci show Reto Peritz i Moritz Stadler, a także przedstawiciele miasta Bazylei. W mediach szwajcarskich plotkuje się, iż prowadzącymi ESC 2025 mogą być Michele Hunziker i Hazel Brugger. Ta pierwsza ma 47 lat i pochodzi z Sorengo. Jest byłą modelką i byłą żoną Erosa Ramazzotti’ego, a w 2007 roku była jedną z prezenterek włoskiego Sanremo. Hazel ma 31 lat, urodziła się w Kalifornii i zajmuje się slamem poetyckim, satyrą i kabaretem. Ma niemieckie, szwajcarskie i amerykańskie obywatelstwo. Od 2016 roku żyje w Kolonii ze swoim mężem, Thomasem Spitzer. Pewne jest, że Eurowizji nie poprowadzi 37-letnia Fabienne Gyr, która publicznie oznajmiła, iż nie podjęłaby się tej roli, bo nie ma odpowiedniej wiedzy na temat konkursu. Władze Bazylei spodziewają się co najmniej 150 tysięcy turystów, którzy odwiedzą miasto w czasie eurowizyjnego tygodnia. Miejsca noclegowe są już dawno wyczerpane, a fani szukają hoteli czy apartamentów do wynajęcia w przygranicznych miejscowościach Niemiec i Francji. Od 12 do 21 maja (czyli w trakcie sezonu eurowizyjnego) na Münsterplatz w Bazylei dostępna będzie plenerowa wystawa monumentalnych rzeźb Fernando Botero. Syn artysty mówi: „Te rzeźby gwałtownie rozeszły się po całym świecie i to dla nas zaszczyt sprowadzić je do Bazylei„.
Polskie preselekcje: Wybory, przecieki, piosenki wyeliminowane
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w niedzielę, 18 maja, co jest nie lada problemem dla osób, które będą wtedy wracać ze Szwajcarii po finale Eurowizji 2025. Fani, dziennikarze czy członkowie delegacji będą próbować dostać się do Polski jeszcze przed 21:00, czyli przed zamknięciem lokali wyborczych, albo zgłoszą chęć głosowania zagranicznego. W przypadku niedawnych wyborów parlamentarnych Polacy mogli głosować na terenie Szwajcarii w Zurychu (trzy komisje), Bernie, Genewie i Binningen. Do 13 maja (wtorek) wyborcy przebywający za granicą będą mogli zgłaszać się ws. dopisania do spisu wyborców za granicą. W Polsce wybory 18 maja oznaczają, iż dzień finału Eurowizji (17 maja) będzie dniem ciszy wyborczej, a fani już spodziewają się, iż media będą intensywnie relacjonować konkurs, bo nie będą mogły informować o kampanii wyborczej. Do maja jeszcze daleko, a o tym, kto będzie musiał się zastanowić w jaki sposób zagłosować (czyli kto zostanie naszym reprezentantem) zdecydujemy 14 lutego. Już we wtorek TVP przedstawi listę finalistów selekcji. Wśród spekulowanych nazwisk przewija się Sara James, która (jeśli wygra) nie będzie mogła głosować na prezydenta RP, gdyż w maju 2025 nie nabędzie jeszcze prawa wyborczego ze względu na swój młody wiek. Portal Eska.pl sugeruje, że wokalistka zgłosiła do TVP utwór „Tiny Heart” ze swojego debiutanckiego albumu, jednak piosenkę należy skrócić, gdyż w obecnej wersji nie spełnia wymagań Eurowizji. Ten sam portal dodaje, że Sw@da x Niczos mieliby wykonać w konkursie piosenkę „Lusterka”. Z kolei fani zauważyli, iż pojawiający się na „nieoficjalnej” liście Dominik Dudek zapowiedział premierę nowego utworu „Hold the light” na 10 stycznia, stąd gwałtownie uznano, iż może być to jego propozycja na Eurowizję. Z ciekawostek – w niedzielę w TVP2 program „Jaka to melodia?” z gwiazdami Eurowizji – wystąpią Mietek Szcześniak (ESC 1999), Luna (ESC 2024) oraz Krystian Ochman (ESC 2022) – ciekawe, czy podczas programu zdradzone będą szczegóły zbliżającego się finału narodowego. Powoli zaczynają się ujawniać ci, którzy wysłali swoje zgłoszenie do TVP, ale im się nie powiodło. Takim artystą jest Izdeb, którego kojarzymy z zeszłorocznego zgłoszenia utworu pt. „Duch„. W głosowaniu jurorskim zdobył 5 punktów od Łukasza Pietera z Radia Zet oraz 3 punkty od Kasi Moś i ostatecznie zajął 11. miejsce remisując m.in. z Krystyną Prońko. W tym roku do TVP wysłał piosenkę „Twin Flames”, którą teraz podzielił się z fanami. „Spędziłam z tą piosenką kilka miesięcy i jest ona dla mnie bardzo ważna” – przyznał. Jak Wam się podoba?
Źródło: YLE, Wikipedia, Eurosong.hr, HRT, RTS, PBS, Eurovoix, Nau.ch, Blick, TVN24, Wikipedia, Eska.pl, inf. własne, fot.: @erikavikman