Eurowizja 2025: Oto nowa wersja „Gai” Justyny Steczkowskiej • Sprawdzamy, kto jest faworytem polskich selekcji i kto najlepiej radzi sobie na YouTube • Prowadzące ESC 2025 ujawnione • Czym jest projekt ArenaPlus i o co chodzi z maskotką?

dziennik-eurowizyjny.pl 2 miesięcy temu

Promocja trwa! TVP o 18:00 na żywo z finalistami

W ramach promowania preselekcji do Eurowizji 2025 TVP już dziś o 18:00 zorganizuje live-rozmowę z pierwszą grupą finalistów na Instagramie

Udział w spotkaniu wezmą Daria, Kuba Szmajkowski, Tynsky, Dominik Dudek oraz Sonia Maselik, a nadawca zbiera pytania także od internautów. To pierwsza tego typu inicjatywa, zresztą TVP stara się na różne sposoby promować zarówno program, jak i finalistów. W „Pytanie na Śniadanie” TVP2 pojawili się już Kuba Szmajkowski i Justyna Steczkowska, a wczoraj w „Teleexpressie” widzowie zobaczyć mogli wypowiedzi Kuby i Dominika Dudka. Inne media także promują wydarzenie. Wczoraj gościem Radia Zet była Justyna Steczkowska i to własnie tam odbyła się premiera nowej wersji utworu „Gaja”.

W środę o 20:00 gościem Mateusza Ptaszyńskiego w „Lubię to w Radiu Zet” będzie Sonia Maselik, a w piątek Sw@da i Niczos (tę audycję poprowadzi Marcin Wojciechowski). Na początku lutego słuchacze będą mieli okazję poprzez tę audycję poznać zespół Chrust. Temat Eurowizji przez cały czas jest dość gorący w polskich mediach – najczęściej powtarzane tematy to zakłady bukmacherskie czy burza w sieci jaką wywołał viralujący utwór „Luserka”. Wielu internautów, w tym badacze języka i kultury, wypowiadają się na temat języka podlaskiego w piosence. Im więcej się dyskutuje, tym temat zwiększa zasięgi co sprawiło, iż „Lusterka” trafiły na 1. miejsce listy Viral Polska na Spotify. W notowaniu znalazły się też piosenki „Tempo” Chrust (top10) oraz „Gaja” Justyny Steczkowskiej (top40).

Justyna Steczkowska faworytką preselekcji

W zestawieniach popularności bez większych zmian. Aplikacja My Eurovision Scoreboard przez cały czas wskazuje na Justynę Steczkowską, która zebrała 16% wszystkich możliwych punktów. Drugie miejsce mają Sw@da x Niczos z wynikiem 14,8%, a trzecie Chrust z 12,6%. W top5 także Dominik Dudek i Sonia Maselik. W ankiecie portalu Party (gdzie oddano już prawie 5 tysięcy głosów), zdecydowanie prowadzi Justyna Steczkowska (62%) przed Kubą Szmajkowskim (19%) i Darią Marx (15%). Głosowanie na portalu Interia (oddano 4,2 tysiące głosów) zwyciężyła „Gaja” z poparciem 43%, drugie miejsce ma Dominik Dudek (13%), a trzecie Kuba Szmajkowski (11%).

Bukmacherzy także stawiają na Steczkowską (kurs 1,60), ale bardzo gwałtownie rosną szanse Sw@dy i Niczos, których kurs wynosi teraz 3,50. Dominik Dudek i Daria Marx zajmują 3. miejsce (kurs 10,0). „Niewielu zaskakuje fakt, iż liderką jest w tej chwili Justyna Steczkowska. To najbardziej doświadczona wśród wymienionych artystka, która od kilku lat bezskutecznie walczy w preselekcjach. Za jej plecami, patrząc na kursy, jest duet Sw@da&Niczos, który traktowany jest przez media jako czarny koń tegorocznych preselekcji. Jego wyjątkowość polega na użyciu przez nich w tekście gwary podlaskiej. Od strony muzycznej fani Eurowizji od razu zauważą pewne podobieństwa do Go_A, reprezentantów Ukrainy z 2020 (konkurs ostatecznie odwołano) oraz 2021 roku (piąte miejsce). Podium kursowe uzupełnia Dominik Dudek oraz Daria Marx” – podaje STS. Sytuacja może ulec zmianie, gdy pojawią się dwa brakujące utwory – „In cosmic mist” Janusza Radka oraz „Let it burn” Darii Marx.

Odtworzenia na YouTube

A jak wygląda sytuacja z licznikami YouTube? Niekwestionowaną liderką jest „Gaja”, której premiera odbyła się miesiąc temu i zyskała już prawie 320 tysięcy odtworzeń. Wczoraj Justyna Steczkowska była gościem Radia ZET, gdzie opowiedziała o swoich przygotowaniach do konkursu oraz zaprezentowała słuchaczom nową wersję utworu „Gaja”. Nowe lyrics video w szybkim tempie zebrało 65 tysięcy odsłon. Raptem parę dni temu Sw@da x Niczos wydali wersję na żywo utworu „Lusterka”, a nagranie gwałtownie stało się przebojem i zgarnęło w krótkim czasie aż 180 tysięcy wyświetleń. Podobnie jak „Gaja” miesiąc temu premierę miał utwór „Tempo” zespołu Chrust, jednak piosenką dopiero teraz zainteresowali się fani w związku z ogłoszeniem, iż formacja z Gdańska powalczy o Eurowizję. „Tempo” z teledyskiem ma 75 tysięcy wyświetleń.

Najstarszym utworem w stawce jest jednak „Miracle” Tynsky’ego, które w pierwszej wersji uzbierało 33 tysiące wyświetleń w kwartał. Nowa, eurowizyjna wersja, która pojawiła się tydzień temu ma 14 tysięcy odtworzeń. Także we wtorek usłyszeliśmy „Pray” Kuby Szmajkowskiego. Wersja audio została odtworzona 47 tysięcy razy, a lyrics-video, które pojawiło się w piątek ma już ponad 20 tysięcy wyświetleń. W tym samym czasie co „Pray” pojawiło się też audio „Rumours” Soni Maselik – efekt to 22 tysiące odtworzeń na YouTube. Marien, która wypuściła klip do „Can’t hide” tydzień temu cieszyć się może z 44 tysięcy wyświetleń. Niestety, z uwagi na brak jednoczesnej premiery wszystkich piosenek nie możemy za bardzo porównać wyświetleń i ocenić w ten sposób popularność poszczególnych utworów.

Prowadzące bez zaskoczeń, Sven Epiney w ArenaPlus

Tymczasem w Bazylei ogłoszono wczoraj trzy prowadzące Eurowizji 2025. Niespodzianek nie było. Główną gwiazdą konferansjerki będzie 47-letnia Michelle Hunziker, a towarzyszyć jej będą 55-letnia Sandra Studer (reprezentowała Szwajcarię w 1991 roku) oraz 31-letnia Hazel Brugger. Nazwiska te nie są zaskoczeniem, media już wcześniej sugerowały, iż to właśnie te panie staną na eurowizyjnej scenie i powitają widzów po angielsku i francusku. Podczas wydarzenia transmitowanego na YouTube ogłoszono też, zapowiadany wcześniej, projekt ArenaPlus, co ma pozwolić wielu widzom śledzenie finału ESC 2025 na wielkim stadionie, który znajduje się zaraz obok eurowizyjnej areny. Mélanie Freymond i Sven Epiney poprowadzą pre-show Arena Plus, rozgrzeją widzów przed finałem, a następnie podadzą punkty Szwajcarii wprost ze stadionu, na tle tłumu ludzi.

Gośćmi specjalnymi ArenaPlus będą Baby Lasagna (Chorwacja 2024), DJ Antoine i Anna Rossinelli (Szwajcaria 2011). Całe pre-show ma być widowiskiem spektakularnym i potrwa aż półtorej godziny. Wszyscy, którym nie uda się kupić biletów na finał powinni pomyśleć o skorzystaniu właśnie z tej opcji. Bilety dostępne będą 30 stycznia od 10:00 na portalu TicketCorner.

Maskotka Eurowizji w Bazylei

Do Eurowizji powraca też idea oficjalnej maskotki wydarzenia. realizowane są prace nad stworzeniem postaci, która będzie elementem promującym konkurs w Bazylei. Szczegółów jeszcze nie przedstawiono, ale wiemy, iż do burzy mózgów zaproszono tysiąc studentów, którzy do końca stycznia mają czas na nadsyłanie swoich pomysłów co do wyglądu maskotki. Ma być ona skierowana głównie do dzieci. Pierwszą eurowizyjną maskotką był Eurocat w 1990 roku, który pojawiał się głównie w konkursowych pocztówkach przygotowanych przez jugosłowiańską stację JRT. Dwa lata później pojawił się Eurobird, który był symbolem Eurowizji w Malmo. Za maskotkę uznaje się też turyńskiego drona Leo, który przemierzał Włochy w celu pokazania najpiękniejszych zakątków.

Od 16 stycznia telewizja szwajcarska poszukuje 700 chętnych, którzy zostaną wolontariuszami Eurowizji 2025. Kandydaci powinni zarejestrować się poprzez platformę Swiss Volunteers, a wybierani będą na podstawie ich dostępności i umiejętności, w tym znajomości języka lub znajomości Bazylei i okolic. Organizatorzy zapewniają pełne przeszkolenie, wyżywienie oraz odzież, a przy rekrutacji na niektóre stanowiska prowadzone będą dodatkowe rozmowy kwalifikacyjne. Według portalu Nau.ch odzew był zachęcający – miało się zgłosić już 7 tysięcy osób.

Źródło: TVP, Radio Zet, Instagram, My Eurovision Scoreboard, Party, STS, YouTube, Eurovision.tv, Nau.ch, inf. własne, fot.: @justynasteczkowska

Idź do oryginalnego materiału